Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Nie możesz skończyć tego, co zacząłeś? Psycholog wskazał przyczynę, której wielu się nie spodziewa
canva

Nie możesz skończyć tego, co zacząłeś? Psycholog wskazał przyczynę, której wielu się nie spodziewa

28 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Osoby mające problem z ukończeniem czynności, które zaczęły, zazwyczaj są uważane za ludzi leniwych, mało ambitnych czy kogoś bez tzw. charakteru. Często pod wpływem takich opinii również one zaczynają tak o sobie myśleć, co nie przynosi poprawy jakości ich życia. Okazuje się, że niemożność ukończenia danej czynności to częsty objaw zaburzenia rozwijającego się już we wczesnym dzieciństwie, o którym przez wiele lat w Polsce się nie mówiło. Co to za zaburzenie? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.

ADHD – zaburzenie, o którym zaczęło się mówić późno

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, jest zaburzeniem, łączącym w sobie zaburzenie koncentracji uwagi i nadruchliwość. O ADHD obecnie słyszała większość ludzi, a wielu z nas jest nawet w stanie wymienić niektóre objawy. Jednak nie zawsze tak było: „ W czasach, gdy obecni pacjenci byli dziećmi, temat był w Polsce w pewnym stopniu zaniedbany. Objawy występowały, jednak były składane na zupełnie inne czynniki, np. twierdzono, że dana osoba nie jest inteligentna. Oznaki zaburzeń u osób, które aktualnie diagnozuję, przez wiele lat były bardzo dokuczliwe. Najstarszym zdiagnozowanym przeze mnie pacjentem jest osoba po 50. roku życia”. - powiedział psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

Część z osób wyrasta z niektórych objawów choroby np. nadruchliwości. Jednak inne symptomy, np. pochodzące z kręgu zaburzeń koncentracji uwagi, często nie ulegają poprawie.

Projekt bez nazwy - 2023-08-28T020310.351.png

8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć
ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?

Nie możesz skończyć tego, co zacząłeś? Być może to ADHD

„Rozmawiając z pacjentami, obserwuję oznaki w ciągu ich życia. Często zwracają uwagę, że koncentracja we wczesnych etapach nauki nie była trudna, jednak wraz z czasem stała się coraz bardziej problematyczna. Osoby z ADHD mają dużą trudność, by skończyć rozpoczętą aktywność”. - powiedział psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

Zaburzenia koncentracji to jeden z najczęstszych problemów u osób z ADHD. Objawia się to trudnością z wykonywaniem zadań, byciem zorganizowanym i wykonywaniem czynności zgodnie z instrukcją. Osoba taka może mieć problem ze zwracaniem uwagi na szczegóły i utrzymywaniem uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Deficyt uwagi może powodować zapominanie np. poleceń przełożonego lub niedokładne wykonywanie powierzonych zadań.

Inne objawy mogące świadczyć o ADHD u osoby dorosłej to:

  • trudności ze słuchaniem,
  • wchodzenie w słowo,
  • przerywanie wypowiedzi,
  • gubienie rzeczy,
  • nieprzywiązywanie uwagi do szczegółów,
  • nawyki ruchowe np. tupanie stopami, stukanie palcami,
  • wykonywanie obowiązków na ostatnią chwilę.

„U dziewczyn występują większe problemy z koncentracją uwagi. Moje dorosłe pacjentki często nie otrzymały odpowiedniego rozpoznania w wieku dziecięcym”. - powiedział psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

Jak rozpoznać ADHD?

Diagnoza w kierunku ADHD jest złożonym procesem. W tym celu należy cofnąć się do czasu dzieciństwa, ze względu na to, że objawy pojawiają się właśnie wtedy:

„Diagnostyka to z jednej strony psychiatria, z drugiej psychologia, ale także dużo wywiadów, czasem badania laboratoryjne. Nie ma kryteriów mówiących, że trzeba wykonać konkretny test. Mamy natomiast testy pomocne w postawieniu diagnozy, które systematyzują zadane pytania i odpowiedzi. W tej chwili korzystam z testu DIVA. Dopytuję o aktualne i dawne symptomy. Objawów do rozpoznania w życiu dorosłym jest pięć. Ich opis jest także inny u pacjenta dorosłego niż dziecka. W internecie można znaleźć kwestionariusze do samooceny. Wyniki będą mówiły, czy możemy szukać w tym kierunku. W celu postawienia diagnozy jest jednak potrzebny dokładny wywiad”. - powiedział psychiatra dr n. med. Joanna Łazarczyk.

ADHD u dziewczyn i kobiet. Bardzo często jest nierozpoznane
ADHD u niemowlaka
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko