Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > 8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.05.2023 10:37

8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć

adhd
canva.com

ADHD według definicji to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Większości osobom kojarzy się z nadmiernie ruchliwym dzieckiem, a w rzeczywistości to także wiele innych objawów. Przedstawiamy 8 faktów na temat ADHD, które warto poznać! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

Z ADHD się nie wyrasta

ADHD jest problemem nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Z ADHD się nie wyrasta, a po prostu objawy ulegają pewnym modyfikacjom. Dorosły człowiek będąc bardziej świadomym, jak powinien się zachowywać, dostosowuje się do otoczenia, a jego objawy nadruchliwości przechodzą w wewnętrzny niepokój.

Człowiek dojrzewa, widzi jak powinien się zachowywać, by uzyskać akceptację otoczenia. Objawy nadruchliwości wielokrotnie przechodzą w wewnętrzny, nieprzyjemny niepokój. Wynikiem jest niemożność zrelaksowania się, brak poczucia komfortu. Mogą występować oznaki takie jak wiercenie się, bawienie różnymi rzeczami czy machanie nogą.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Wielu dorosłych z niezdiagnozowanym ADHD boryka się z depresją i zaburzeniami lękowymi, które mogą maskować objawy ADHD. Przysparza to problemy diagnostyczne w kierunku ADHD. 

U dorosłych pacjentów mogą występować maskowane objawy ADHD. Często potrzebne są dodatkowe leki, ponieważ u pacjenta występują symptomy depresji czy lęku. Objawy depresji mogą być nasilone do tego stopnia, że będą w stanie ukryć oznaki ADHD.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

U dziewczynek zazwyczaj objawy ADHD różnią się od objawów u chłopców, dlatego często nie są poprawnie zdiagnozowane.

Różnice w symptomach u dzieci powodują, że dziewczynki są często niezdiagnozowane. Według badań, u chłopców przeważa część nadruchliwości. Są bardziej impulsywni, ruchliwi, a przynajmniej ta część objawów jest widoczna dla rodziców i nauczycieli. U dziewczyn występują większe problemy z koncentracją uwagi. Moje dorosłe pacjentki często nie otrzymały odpowiedniego rozpoznania w wieku dziecięcym.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Projekt bez nazwy (1).png

Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać? Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Problemy z koncentracją i poczuciem czasu

Jednymi z typowych objawów ADHD są problemy z koncentracją oraz nieustanne odkładanie obowiązków na potem. 

Osoby z ADHD potrzebują dłuższego czasu nauki, częstego powtarzania i stworzenia specjalnych warunków do nauki. Pacjenci często uciekają od trudnych zadań, wymagających dużej koncentracji. Problemy mogą występować w szkole, pracy, ale też życiu codziennym.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Osoby z ADHD mają problem z poczuciem czasu i często się spóźniają. 

Z jednej strony występuje brak skupienia uwagi, z drugiej strony są rzeczy, które są bardzo fascynujące dla pacjenta. W takiej sytuacji może się pojawić hiperfokus, czyli super skupienie uwagi. Pacjent wchodzi w coś i nie ma poczucia, że czas mija i nagle orientuje się, że minęło kilka godzin, a miał umówione spotkanie. Może też mieć poczucie, że ma jeszcze dużo czasu, a okazuje się, że jednak czas był źle oceniony i się spóźnia lub zapomina o ważnym spotkaniu.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Osoby z ADHD są roztargnione i często zdarza im się zapominać o różnych rzeczach. 

Objawami jest również zapominanie, gubienie rzeczy. Często pacjent ma coś przynieść na wizytę, przychodzi, siada i mówi, że o tym zapomniał, zostało na biurku.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Osoby z ADHD są bardzo kreatywne, ale mają problemy z codziennymi obowiązkami

Osoby z ADHD są bardzo kreatywne i jeśli coś je zaciekawi, mają dużą motywację do działania i wpadają w stan hiperskupienia. 

Pacjenci lubią wyzwania i będą doskonali w elementach, które dla nich są fascynujące. ADHD nie ma tylko minusów. Po pierwsze - dane osoby bardzo wytrwale dążą do celu. Po drugie – gdy występuje hiperfokus, są w stanie w ciągu jednej nocy zrobić tyle, ile normalna osoba zrobi w tydzień. W pewnych zakresach funkcjonują gorzej, jednak są też takie, w których będą genialne.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk. 

Osoby z ADHD często mają problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków i utrzymaniem porządku w domu. 

Funkcjonowanie w dorosłym życiu wymaga pewnej organizacji i planu działania. Rzeczy codzienne, typu pamiętanie, co należy kupić czy utrzymywanie porządku w domu, w przypadku ADHD często sprawiają trudności.” - powiedziała dr n. med. Joanna Łazarczyk.