Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia Psychiczne

Zaburzenia psychiczne – czym są i skąd się biorą?

Zaburzenia psychiczne są ogromnym problemem, z którym boryka się około 13% światowej populacji - ale czym dokładnie są i skąd się biorą? Do zaburzeń psychicznych zalicza się szereg schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem psychiki. Jest to stan, w którym występują znaczące zaburzenia myśli, zachowań i uczuć. Przyczyn zaburzeń psychicznych jest naprawdę wiele - od zaburzeń hormonalnych i urazów neurologicznych, aż po obciążenie psychiki traumatycznymi doświadczeniami życiowymi. Używki takie jak alkohol czy narkotyki, również mają znaczący wpływ na funkcjonowanie ludzkiej psychiki.

Choroby psychiczne – jakie rodzaje wyróżniamy?

Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne? Do tych najpowszechniej występujących zaliczane są: zaburzenia lękowe (w tym fobie), depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (CHAD), nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, otępienie (będące najczęściej skutkiem choroby Alzheimera), schizofrenia, zaburzenia odżywiania się (np. anoreksja, bulimia) oraz zaburzenia osobowości (np. osobowość paranoiczna, antyspołeczna, borderline). 

Zaburzenia psychiczne a choroba psychiczna – czym się różnią?

Zaburzenia psychiczne i choroba psychiczna – w mowie potocznej często używa się tych dwóch terminów zamiennie. Warto jednak dostrzegać różnicę między nimi, ponieważ z medycznego punktu widzenia są one dość istotne. Z zaburzeniami psychicznymi zmagać mogą się zarówno osoby zdrowe, jak i chore. W przypadku osób zdrowych rzeczone zaburzenia są krótkie, a dana osoba jest świadoma ich występowania. Natomiast u chorych osób, zaburzenia są długotrwałe, a sam chory bardzo często nie jest świadomy faktu, że się z nimi zmaga.

Zaburzenia psychiczne – objawy. 

Objawy zaburzeń psychicznych są oczywiście różne, w zależności od tego, z jaką przypadłością przyszło nam się mierzyć. Niemniej, możemy wyróżnić kilka objawów, które w pewnym stopniu są uniwersalne dla wszystkich problemów psychicznych.

Do najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych należą: natrętne myśli, obniżenie nastroju, apatia, urojenia, omamy, zmiany emocjonalne, problemy ze snem oraz skłonność do izolacji. Zauważając którykolwiek z tych objawów u członka rodziny czy kogoś znajomego, warto podjąć z nim rozmowę na ten temat, upewniając się, że w razie poważniejszych problemów będzie on szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie chorób psychicznych – gdzie szukać pomocy?

Osoba zaniepokojona zmianami w funkcjonowaniu swojej psychiki, powinna niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty – w pierwszej kolejności powinien nim być psycholog, dopiero później psychiatra. Bardzo często sama rozmowa z psychologiem, który doskonale rozumie problem z jakim zmaga się pacjent, przynosi ulgę. Czasami jednak same wizyty u psychologa nie są w stanie pomóc osobie zmagającej się z problemami psychicznymi. Wówczas dodatkowo stosuje się leki przeciwlękowe i uspokajające, a w skrajnych przypadkach może zaistnieć konieczność stosowania nawet silniejszych w działaniu medykamentów.

Szybka pomoc specjalisty jest niezwykle ważna, a trwanie w nieustającym cierpieniu może mieć tragiczne skutki. Z tego powodu nigdy nie należy ignorować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i umysł, a także pamiętać o tym, że zaburzenia psychiczne (czy choroby psychiczne) nie są powodem do wstydu i warto szukać pomocy w razie konieczności.

Pokaż więcej

Morderstwo w Obrzycku
26.03.2025 10:06 Tragedia w Obrzycku wstrząsnęła całą Polską. Zginęła z rąk byłego ucznia

W środę 19 marca 34-letni Paweł Sz. przyjechał do Obrzycka pierwszym autobusem. Przed domem swojej byłej wychowawczyni czekał co najmniej pół godziny. Kiedy pojawiła się w bramie, strzelił do niej dwa razy: w klatkę piersiową i w skroń. Później, strzałem w głowę, odebrał życie również sobie.

 Sąd orzekł o winie
11.02.2025 15:57 Małżeństwo pragnęło córki. To pchnęło ich do przerażającego czynu

Niemiecka para, która w zeszłym roku przyznała się do zabicia ukraińskiej uchodźczyni i jej matki w celu uprowadzenia noworodka, została skazana w poniedziałek 10 lutego na dożywocie.Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa, w zeszłym miesiącu, w pierwszym dniu procesu, para przyznała się do zamordowania 27-letniej Ukrainki i jej 51-letniej matki z zamiarem porwania pięciotygodniowego dziecka młodszej kobiety. 

Lekarz liczy na kalkulatorze
09.12.2024 10:18 Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

Trwa wielki spór o Centra Zdrowia Psychicznego – miejsca, w których każda osoba dotknięta kryzysem psychiatrycznym może otrzymać szybką pomoc za darmo. Politycy deklarują, że chcą je utrzymać, ale proponowane przez nich warunki budzą wątpliwości lekarzy i osób ze środowiska psychiatrycznego. Eksperci mówią o “stomatologizacji” psychiatrii. 

psychoterapeutka Milena Grela-Palandyk, w tle mężczyzna na kozetce
26.11.2024 07:00 Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach psychicznych Polaków

Z jakimi problemami psychicznymi zmagają się Polacy i dlaczego przychodzą po pomoc za późno? Na te pytania w rozmowie z Darią Siemion odpowiada psychoterapeutka Helping Hand Milena Grela-Parandyk. 

Prof. dr hab. Edward Gorzelańczyk, psychiatra
14.10.2024 10:09 Nasze mózgi się przegrzewają. Psychiatra: "Mamy falę zaburzeń"

– Nie jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do odbioru takiej ilości informacji, jesteśmy przebodźcowani, nasz umysł się "przegrzewa" – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. dr hab. Edward Gorzelańczyk, psychiatra. Ekspert zwrócił uwagę na przebobodźcowanie – jedną z największych pułapek cywilizacyjnych dla naszych mózgów.

Syndrom kaczki
14.09.2024 07:21 “Syndrom kaczki” wyniszcza tysiące kobiet. Ciągle powtarzają jedno słowo

“Syndrom kaczki” to rodzaj zachowania kobiet - kobiet, które dużo od siebie wymagają, żyją w ciągłym stresie i ciągle przepraszają. Za co? Za wszystko. Czym dokładnie jest “syndrom kaczki”? Sprawdź.

Kobieta w maseczce w kolejce do lekarza
09.09.2024 14:14 Czy to już hipochondria? Oto 5 sygnałów, że możesz mieć problem

Troska o zdrowie jest bardzo ważna, o ile mieści się w pewnych granicach. Gdy przybiera obsesyjny charakter, podszyty stałym lękiem o własne życie, warto skonsultować się ze specjalistą.Hipochondria, zwana także zaburzeniem somatycznym, to stan, w którym dana osoba nadmiernie martwi się o swoje zdrowie, interpretując normalne funkcje organizmu jako objaw poważnych chorób. Zazwyczaj doszukuje się w swoim ciele przynajmniej jednej, a czasem kilku poważnych schorzeń, a sama świadomość ewentualnej dysfunkcji może wręcz zatruwać jej życie.  Oto jej 5 typowych objawów. 

Psychiatra Adam Bełda, wizyta u psychiatry
22.08.2024 09:18 Jak wygląda diagnostyka choroby afektywnej dwubiegunowej? Odpowiada psychiatra

Udając się na pierwszą wizytę do psychiatry lub psychologa, wielu osobom wydaje się, że od razu dowiedzą się, co im dolega. W tej grupie są również osoby podejrzewające u siebie chorobę afektywną dwubiegunową. Jednak sposób diagnozowania choroby, wymaga czasu. Dlaczego? Na to pytania odpowiada psychiatra lek.med. Adam Bełda.   

otyłość
21.07.2024 14:15 Pomijany czynnik, który prowadzi do otyłości. Przez niego jemy więcej i tyjemy na potęgę

Każdego roku coraz więcej osób boryka się z otyłością. Niepokojące jest to, że problem ten dotyczy ogromnej liczby dzieci. Najczęstszą przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii, czyli zbyt dużo spożytych kalorii i zbyt mała aktywność fizyczna. Wciąż niewiele się o tym mówi, ale nierzadko do otyłości prowadzą czynniki psychologiczne. 

psychiatra Adam Bełda, smutny nastolatek, borderline,
07.04.2024 15:23 Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Osobowość borderline określa się mianem osobowości naszych czasów. Choruje na nią ok. 1-3% populacji. Jej objawami są m.in. nadmiar uczuć negatywnych i lęk przed odrzuceniem lub rozczarowaniem. Co jednak powoduje, że taka osobowość powstaje? Traumatyczne doświadczenia? A może geny? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą.

depresja, psychoprobiotyki
07.04.2024 14:38 Psychobiotyki na depresję. Czy działają i jak wpływają na nasz nastrój?

Według najnowszych badań, mikrobiota jelitowa ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, co opisano jako działanie na oś mózgowo-jelitową. Udowodniono, że przewlekły stan zapalny w organizmie i zaburzenia mikroflory jelitowej wpływają na powstawanie zaburzeń układu nerwowego, takich jak depresja czy stany lękowe. Z pomocą przychodzą psychobiotyki. 

kobieta podlewa roślinki
10.03.2024 19:28 Cztery mało znane rośliny przeciwlękowe. Sięgnij po nie, gdy żyjesz w stresie

O dobroczynnym wpływie ziół na nasze samopoczucie wiadomo już od tysięcy lat. Niektóre z nich skutecznie niwelują niepokój i stan niezdrowego pobudzenia i tym samym ułatwiają uporanie się ze stresem i stanami lękowymi. Gdyby zapytać zwykłego przechodnia, które zioła działają uspokajająco, powiedziałby prawdopodobnie: melisa, waleriana czy lawenda. Jednak ta lista jest dłuższa! Dziś przedstawiamy 4 mało znane rośliny, które pomogą skutecznie złagodzić stres. Jednocześnie przypominamy, by w szczególności osoby chorujące przewlekle i przyjmujące leki, przed zastosowaniem kuracji ziołowej zawsze skonsultowały się z lekarzem.

zaburzenie borderline jak się leczy
05.03.2024 16:45 Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda

Euforia, smutek, radość, gniew, załamania nerwowe – dla chorego z zaburzeniem osobowości typu borderline huśtawka nastrojów to codzienność. Mimo to efektywne leczenie borderline jest możliwe i omawiamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą. 

L-4, przychodnia lekarska
14.02.2024 17:41 Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

schizforenia
02.02.2024 14:25 Jak leczyć schizofrenię? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy specjalistę

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka 1% populacji na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18. a 30. rokiem życia. Cechuje się znacznym upośledzeniem w postrzeganiu rzeczywistości przez pacjenta, co wpływa na zmiany w jego zachowaniu. Jakie są objawy schizofrenii i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

wizyta u lekarza
29.01.2024 17:05 Przyczyną nadciśnienia może być Twoja psychika. Efekt „białego fartucha” to fakt

Niektórzy już po przekroczeniu progu przychodni zaczynają odczuwać lęk. Oczekiwanie przed wizytą nasila objawy – dłonie zaczynają się pocić, żołądek jest ściśnięty. Gdy lekarz otwiera drzwi i zaprasza do gabinetu, pojawić się może jeszcze kolejny objaw. Reakcje tego rodzaju to syndrom białego fartucha.

Dr hab.n.med. Sławomir Murawiec
20.01.2024 16:03 Uzależniają, otumaniają i się od nich tyje? Ekspert o mitach na temat leków psychotropowych

Na temat leczenia psychiatrycznego i leków stosowanych w depresji czy zaburzeniach lękowych wciąż funkcjonuje wiele szkodliwych mitów: że uzależniają, otumaniają, uniemożliwiają życie seksualne i że się od nich tyje. Ile w tym prawdy? Tłumaczy psychiatra dr. n. med. Sławomir Murawiec w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

Pawel Wodzynski/East News
19.01.2024 12:46 Zwycięzca "Top Model" próbował odbrać sobie życie. Wśród młodych Polaków rośnie liczba depresji

Radek Pestka, zwycięzca “Top Model” w rozmowie z Dzień Dobry TVN wyznał, że w przeszłości podjął próbę samobójczą. Mężczyzna powiedział, co było przyczyną. Polacy coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Młodzi ludzie również - liczba samobójstw wśród nich rośnie. Co może być powodem? 

depresja
15.01.2024 18:38 Dziś przypada Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego czujemy się gorzej?

Czwarty poniedziałek stycznia określany jest mianem najsmutniejszego dnia w roku. Tak na podstawie badań ustalił dr Cliff Arnall z Cardiff University, który nazwał ten dzień Blue Monday. Nazwa się przyjęła się szalenie dobrze. Dziś dla jednych jest to prawda absolutna, dla innych to miejska legenda. Kto ma racje? O opinię poprosiliśmy Katarzyną Kucewicz, psycholożkę, psychoterapeutkę i seksuolożkę. 

Oscar Pistorius w 2016 roku
05.01.2024 17:46 Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Musi chodzić na terapię

Oscar Pistorius, złoty medalista paraolimpijski, został warunkowo zwolniony z więzienia. 11 lat temu zastrzelił swoją narzeczoną. Przekonywał wówczas, że pomylił ją z włamywaczem. Na wolności będzie chodził na terapię, by pracować nad kontrolą gniewu. Wyjście Pistoriusa z więzienia skomentowała mama zamordowanej kobiety, June Steenkamp.  

fajerwerki
31.12.2023 17:37 Z tych zagrożeń fajerwerków nie każdy zdaje sobie sprawę. Szkodzą bardziej niż się nam wydaje

Fajerwerki wciąż mają wielu zwolenników, mimo iż co roku mówi się o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. Szkodzą nie tylko zwierzętom. Są groźne również dla ludzi i nie tylko dlatego, że mogą wybuchnąć.  

medyczna marihuana
30.12.2023 11:31 Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Fot. Photo by Alberto PIZZOLI / AFP/East News
27.12.2023 12:18 Nie żyje aktor oscarowego filmu. Miał 48 lat. Trwa śledztwo

W samochodzie w centrum Seulu znaleziono martwego słynnego koreańskiego aktora Lee Sun-kyun. 48-latek był niedawno nakłoniony do wzięcia narkotyków i potem szantażowany. Zostawił po sobie po sobie pożegnalny list, ale nie wiadomo, czy faktycznie sam odebrał sobie życie. Sprawę śmierci aktora głośnego filmu „Parasite” bada policja.  

facebook/Rodzinny Dom Opieki Zielony Dworek
19.12.2023 19:10 Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, którego współautorami są podopieczni Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek. Seniorzy podzielili się swoją życiową mądrością. Post cieszy się ogromną popularnością – i zupełnie się temu nie dziwimy. Rady seniorów są w punkt, a zbliżające się święta Bożego Narodzenia są idealnym momentem, by zwolnić i przemyśleć każdą z nich.

uzależnienie od smartfona
15.12.2023 14:16 Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze

Kto z nas nie ma smartfona? Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i seniorzy. Wielu nie wyobraża sobie wręcz życia bez tego urządzenia. Jednak nadmierne używanie „płaskiego telefonu” nie pozostaje obojętne dla ludzkiej psychiki. A jak ustalili badacze z  z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyangh w Korei Południowej, smartfon może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych. 

None
06.12.2023 19:08 Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku dokonuje rozliczeń. Końcówka roku to także okres, w którym niektóre z umów zostają zakończone. Patrząc na obecną sytuację w kraju pewne działania podjęte przez NFZ można uznać za wysoce krzywdzące na pacjentów. Od przyszłego roku nie zostały bowiem przedłużone umowy z placówkami, które w obecnych czasach można uznać za niezbędne.

polska policja
05.12.2023 14:11 5 grudnia o 17:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. To będzie smutny hołd złożony dla policjantów

1 grudnia w poniedziałek podczas służby zostało postrzelonych dwóch funkcjonariuszy policji. 4 grudnia obydwaj zmarli. W hołdzie dla policjantów we wtorek 5 grudnia o godzin 17 usłyszymy dźwięk syren. Policjanci należą do grup zawodowej w szczególności narażonej na problemy natury psychicznej. Prawie 5. tys funkcjonariuszy ma zaburzenia po stresie traumatycznym. 

Małgorzata Potocka
30.11.2023 19:10 Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii

Bez wątpienia Małgorzatę Potocką można zaliczyć do najpopularniejszych polskich aktorek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niczego jej brakuje – jest utalentowana, sławna i piękna. Jednak życie aktorki nie było usłane różami. W jednej z rozmów aktorka opowiedziała o chorobie, z którą się mierzyła. Z roku na rok coraz więcej osób również ma ten problem.