Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zaburzenia Psychiczne

Zaburzenia Psychiczne

Zaburzenia psychiczne – czym są i skąd się biorą?

Zaburzenia psychiczne są ogromnym problemem, z którym boryka się około 13% światowej populacji - ale czym dokładnie są i skąd się biorą? Do zaburzeń psychicznych zalicza się szereg schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem psychiki. Jest to stan, w którym występują znaczące zaburzenia myśli, zachowań i uczuć. Przyczyn zaburzeń psychicznych jest naprawdę wiele - od zaburzeń hormonalnych i urazów neurologicznych, aż po obciążenie psychiki traumatycznymi doświadczeniami życiowymi. Używki takie jak alkohol czy narkotyki, również mają znaczący wpływ na funkcjonowanie ludzkiej psychiki.

Choroby psychiczne – jakie rodzaje wyróżniamy?

Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne? Do tych najpowszechniej występujących zaliczane są: zaburzenia lękowe (w tym fobie), depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (CHAD), nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, otępienie (będące najczęściej skutkiem choroby Alzheimera), schizofrenia, zaburzenia odżywiania się (np. anoreksja, bulimia) oraz zaburzenia osobowości (np. osobowość paranoiczna, antyspołeczna, borderline). 

Zaburzenia psychiczne a choroba psychiczna – czym się różnią?

Zaburzenia psychiczne i choroba psychiczna – w mowie potocznej często używa się tych dwóch terminów zamiennie. Warto jednak dostrzegać różnicę między nimi, ponieważ z medycznego punktu widzenia są one dość istotne. Z zaburzeniami psychicznymi zmagać mogą się zarówno osoby zdrowe, jak i chore. W przypadku osób zdrowych rzeczone zaburzenia są krótkie, a dana osoba jest świadoma ich występowania. Natomiast u chorych osób, zaburzenia są długotrwałe, a sam chory bardzo często nie jest świadomy faktu, że się z nimi zmaga.

Zaburzenia psychiczne – objawy. 

Objawy zaburzeń psychicznych są oczywiście różne, w zależności od tego, z jaką przypadłością przyszło nam się mierzyć. Niemniej, możemy wyróżnić kilka objawów, które w pewnym stopniu są uniwersalne dla wszystkich problemów psychicznych.

Do najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych należą: natrętne myśli, obniżenie nastroju, apatia, urojenia, omamy, zmiany emocjonalne, problemy ze snem oraz skłonność do izolacji. Zauważając którykolwiek z tych objawów u członka rodziny czy kogoś znajomego, warto podjąć z nim rozmowę na ten temat, upewniając się, że w razie poważniejszych problemów będzie on szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie chorób psychicznych – gdzie szukać pomocy?

Osoba zaniepokojona zmianami w funkcjonowaniu swojej psychiki, powinna niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty – w pierwszej kolejności powinien nim być psycholog, dopiero później psychiatra. Bardzo często sama rozmowa z psychologiem, który doskonale rozumie problem z jakim zmaga się pacjent, przynosi ulgę. Czasami jednak same wizyty u psychologa nie są w stanie pomóc osobie zmagającej się z problemami psychicznymi. Wówczas dodatkowo stosuje się leki przeciwlękowe i uspokajające, a w skrajnych przypadkach może zaistnieć konieczność stosowania nawet silniejszych w działaniu medykamentów.

Szybka pomoc specjalisty jest niezwykle ważna, a trwanie w nieustającym cierpieniu może mieć tragiczne skutki. Z tego powodu nigdy nie należy ignorować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i umysł, a także pamiętać o tym, że zaburzenia psychiczne (czy choroby psychiczne) nie są powodem do wstydu i warto szukać pomocy w razie konieczności.

Pokaż więcej

L-4, przychodnia lekarska
14.02.2024 17:41 Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

schizforenia
02.02.2024 14:25 Jak leczyć schizofrenię? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy specjalistę

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka 1% populacji na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18. a 30. rokiem życia. Cechuje się znacznym upośledzeniem w postrzeganiu rzeczywistości przez pacjenta, co wpływa na zmiany w jego zachowaniu. Jakie są objawy schizofrenii i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

wizyta u lekarza
29.01.2024 17:05 Przyczyną nadciśnienia może być Twoja psychika. Efekt „białego fartucha” to fakt

Niektórzy już po przekroczeniu progu przychodni zaczynają odczuwać lęk. Oczekiwanie przed wizytą nasila objawy – dłonie zaczynają się pocić, żołądek jest ściśnięty. Gdy lekarz otwiera drzwi i zaprasza do gabinetu, pojawić się może jeszcze kolejny objaw. Reakcje tego rodzaju to syndrom białego fartucha.

Dr hab.n.med. Sławomir Murawiec
20.01.2024 16:03 Uzależniają, otumaniają i się od nich tyje? Ekspert o mitach na temat leków psychotropowych

Na temat leczenia psychiatrycznego i leków stosowanych w depresji czy zaburzeniach lękowych wciąż funkcjonuje wiele szkodliwych mitów: że uzależniają, otumaniają, uniemożliwiają życie seksualne i że się od nich tyje. Ile w tym prawdy? Tłumaczy psychiatra dr. n. med. Sławomir Murawiec w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

Pawel Wodzynski/East News
19.01.2024 12:46 Zwycięzca "Top Model" próbował odbrać sobie życie. Wśród młodych Polaków rośnie liczba depresji

Radek Pestka, zwycięzca “Top Model” w rozmowie z Dzień Dobry TVN wyznał, że w przeszłości podjął próbę samobójczą. Mężczyzna powiedział, co było przyczyną. Polacy coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Młodzi ludzie również - liczba samobójstw wśród nich rośnie. Co może być powodem? 

depresja
15.01.2024 18:38 Dziś przypada Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego czujemy się gorzej?

Czwarty poniedziałek stycznia określany jest mianem najsmutniejszego dnia w roku. Tak na podstawie badań ustalił dr Cliff Arnall z Cardiff University, który nazwał ten dzień Blue Monday. Nazwa się przyjęła się szalenie dobrze. Dziś dla jednych jest to prawda absolutna, dla innych to miejska legenda. Kto ma racje? O opinię poprosiliśmy Katarzyną Kucewicz, psycholożkę, psychoterapeutkę i seksuolożkę. 

Oscar Pistorius w 2016 roku
05.01.2024 17:46 Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Musi chodzić na terapię

Oscar Pistorius, złoty medalista paraolimpijski, został warunkowo zwolniony z więzienia. 11 lat temu zastrzelił swoją narzeczoną. Przekonywał wówczas, że pomylił ją z włamywaczem. Na wolności będzie chodził na terapię, by pracować nad kontrolą gniewu. Wyjście Pistoriusa z więzienia skomentowała mama zamordowanej kobiety, June Steenkamp.  

fajerwerki
31.12.2023 17:37 Z tych zagrożeń fajerwerków nie każdy zdaje sobie sprawę. Szkodzą bardziej niż się nam wydaje

Fajerwerki wciąż mają wielu zwolenników, mimo iż co roku mówi się o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. Szkodzą nie tylko zwierzętom. Są groźne również dla ludzi i nie tylko dlatego, że mogą wybuchnąć.  

medyczna marihuana
30.12.2023 11:31 Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Fot. Photo by Alberto PIZZOLI / AFP/East News
27.12.2023 12:18 Nie żyje aktor oscarowego filmu. Miał 48 lat. Trwa śledztwo

W samochodzie w centrum Seulu znaleziono martwego słynnego koreańskiego aktora Lee Sun-kyun. 48-latek był niedawno nakłoniony do wzięcia narkotyków i potem szantażowany. Zostawił po sobie po sobie pożegnalny list, ale nie wiadomo, czy faktycznie sam odebrał sobie życie. Sprawę śmierci aktora głośnego filmu „Parasite” bada policja.  

facebook/Rodzinny Dom Opieki Zielony Dworek
19.12.2023 19:10 Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, którego współautorami są podopieczni Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek. Seniorzy podzielili się swoją życiową mądrością. Post cieszy się ogromną popularnością – i zupełnie się temu nie dziwimy. Rady seniorów są w punkt, a zbliżające się święta Bożego Narodzenia są idealnym momentem, by zwolnić i przemyśleć każdą z nich.

uzależnienie od smartfona
15.12.2023 14:16 Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze

Kto z nas nie ma smartfona? Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i seniorzy. Wielu nie wyobraża sobie wręcz życia bez tego urządzenia. Jednak nadmierne używanie „płaskiego telefonu” nie pozostaje obojętne dla ludzkiej psychiki. A jak ustalili badacze z  z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyangh w Korei Południowej, smartfon może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych. 

None
06.12.2023 19:08 Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku dokonuje rozliczeń. Końcówka roku to także okres, w którym niektóre z umów zostają zakończone. Patrząc na obecną sytuację w kraju pewne działania podjęte przez NFZ można uznać za wysoce krzywdzące na pacjentów. Od przyszłego roku nie zostały bowiem przedłużone umowy z placówkami, które w obecnych czasach można uznać za niezbędne.

polska policja
05.12.2023 14:11 5 grudnia o 17:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. To będzie smutny hołd złożony dla policjantów

1 grudnia w poniedziałek podczas służby zostało postrzelonych dwóch funkcjonariuszy policji. 4 grudnia obydwaj zmarli. W hołdzie dla policjantów we wtorek 5 grudnia o godzin 17 usłyszymy dźwięk syren. Policjanci należą do grup zawodowej w szczególności narażonej na problemy natury psychicznej. Prawie 5. tys funkcjonariuszy ma zaburzenia po stresie traumatycznym. 

Małgorzata Potocka
30.11.2023 19:10 Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii

Bez wątpienia Małgorzatę Potocką można zaliczyć do najpopularniejszych polskich aktorek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niczego jej brakuje – jest utalentowana, sławna i piękna. Jednak życie aktorki nie było usłane różami. W jednej z rozmów aktorka opowiedziała o chorobie, z którą się mierzyła. Z roku na rok coraz więcej osób również ma ten problem. 

depresja
28.11.2023 17:38 To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

Cicha depresja to jedna z „twarzy” depresji, o której wielu nawet nie słyszało. Chory z pozoru wydaje się być osobą szczęśliwą, lecz cierpi – w milczeniu, często nieświadomy, że ma problem. Jak więc rozpoznać ten rodzaj depresji? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

atak nerwicy
27.11.2023 10:51 Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać

Atak nerwicy i arytmia często mają podobne objawy. W obydwu przypadkach chorzy odczuwają m.in. kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Z tego powodu choroby te są często mylone, co stanowi dodatkowe źródło niepokoju dla danej osoby. Jak więc odróżnić atak nerwicy od arytmii serca? Odpowiedzi udzielił ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. n. med. Ewą Uścińską.

None
15.11.2023 21:00 Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią

Demencja u osób młodych jest rzadkością, dlatego wielu z nas nie zna jej objawów i nie zgłasza się do lekarza. Przeważnie pierwsze symptomy przypisywane są innych chorobom. Znajomość wczesnych objawów demencji umożliwia szybsze wdrożenie leczenia i opóźnienie postępu choroby. Jak więc je rozpoznać?

Nastolatka w depresji
05.11.2023 16:37 Objawy depresji, których nie kojarzymy z tą chorobą. Nie przegapmy u siebie i bliskich

Smutek, zniechęcenie czy brak motywacji do działania są typowymi objawami depresji, które zna prawdopodobnie większość z nas. Jednak objawów depresji jest więcej i często mogą wskazywać na nią symptomy, z pozoru z nią niezwiązane. Co to za objawy? 

Iga Świątek
12.10.2023 14:33 Ważny apel Igi Świątek dotyczący problemów zdrowotnych!

"To ludzkie i normalne, że zmagamy się z problemami, to normalne korzystać ze wsparcia, chodzić na terapię, gdy tego potrzebujemy. To normalne prosić o pomoc" – mówi Iga Świątek w mediach społecznościowych. Wesprze finansowo jedną z organizacji, które pomagają osobom w depresji. Depresja to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Co roku, z jej powodu setki tysięcy osób popełnia samobójstwo. 

None
10.10.2023 17:17 GIS wycofał dwa ważne leki. Sprawdź, czy nie masz ich w domowej apteczce!

Z powodu wad jakościowych Główny Inspektor Sanitarny wycofał dwa często stosowane preparaty. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Jeden z nich to lek przeciwdepresyjny, drugi to lek stosowany w zaburzeniach erekcji.  

rak trzustki
05.10.2023 14:38 Dziś rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Rak trzustki zaczyna się nietypowo. Uwaga na te objawy!

9 lat temu zmarła Anna Przybylska, młoda i zdolna aktorka, którą widzowie pokochali za charakterność i poczucie humoru. Miała 36 lat, osierociła trójkę dzieci. Przyczyną śmierci był rak trzustki. Pierwszymi objawami choroby był ból w plecach, który lekarz początkowo potraktowali wyłącznie jako łagodną zmianę. Jakie były pierwsze symptomy choroby? Jak rozpoznać raka trzustki? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

depresja
03.10.2023 16:17 Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków

Emerytowany lekarz popełnił samobójstwo. Jak wykazało śledztwo, możliwą przyczyną tragedii jest depresja spowodowana przyjmowaniem antybiotyku cyprofloksacyny. Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i wyrobów medycznych wystosował oficjalne zalecenie dla lekarzy. 

film
02.10.2023 17:21 Tak powinna wyglądać opieka psychiatryczna. Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Adamant" wchodzi do Polski. Pokaz przed premierą pod patronatem Pacjenci.pl

Mają za sobą depresje, samobójstwa, ataki psychozy i pobyty w szpitalach psychiatrycznych. Na rekonwalescencję trafiają tu – do ośrodka pełnego empatii. Jest nim barka pływająca w Paryżu na Sekwanie. Czy w Polsce opieka psychiatryczna może wyglądać podobnie? O tym porozmawiamy z ekspertami. Zobaczcie film, bo właśnie wchodzi do Polski.O nagrodzonym na festiwalu filmie po przedpremierowym pokazie porozmawiamy z ekspertami: dr hab. Sławomirem Murawcem i dr Mają Herman, psychiatrami i Justyną Żukowską Gołębiewską, związaną z akcją Młode Głowy fundacji Martyny Wojciechowskiej. "Adamant” do dystrybucji w Polsce wprowadza Aurora Films. 

ból karku
21.09.2023 15:02 Nie lekceważ napięcia karku. To może być kluczowy objaw poważnego zaburzenia

Napięcie karku i towarzyszące mu inne dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpisz na stany lękowe, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę mgr Weronikę Janeczko. 

depresja
20.09.2023 18:54 Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś!

Depresja nazywana jest rakiem duszy. Według WHO do 2030 r. będzie jedną z najczęściej występujących chorób. Depresja nie wybiera – chorują na nią mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, bogaci i biedni. Można jej jednak zapobiegać. I co ciekawe, sposoby na to są bardzo różne, a o jednym z nich dziś powiemy trochę więcej! O opinię poprosiliśmy eksperta. 

objadanie się przed snem
13.09.2023 15:33 Masz już dość bezsennych nocy? Dietetyk wskazał najskuteczniejszy sposób na głęboki sen

Jakość snu zależy od wielu czynników – zaliczamy do nich zarówno naturalne predyspozycje, jak i czynniki zewnętrzne. Niektórzy mają problem z zaśnięciem, inni z kolei mogą mieć problem z utrzymaniem snu. Przyczyna nieprzespanych nocy może być złożona, ale może stać za nią również prozaiczna przyczyna, którą można łatwo wyeliminować. Psychodietetyczka wskazała, jak na jakość snu wpływa dieta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetyczką Katarzyną Sobolewską. 

bezsenność
10.09.2023 14:19 Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są zaburzenia snu. Osoby nieświadome specyfiki choroby często odbierają chorych albo za leniwych, albo za tzw. ranne ptaszki. Jak więc śpią osoby chorujące na depresję? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.