Nowe zasady realizacji recept. Co zmieni się od 1 listopada?
Od 1 listopada zmieniają się zasady realizacji recept. Jednak zarówno wśród farmaceutów, jak i pacjentów pojawiło się w związku z tym wiele wątpliwości. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia. Uwaga! To dopiero początek. Zmian ma być więcej.
Co zmieni się od 1 listopada w receptach?
Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.poz.1938,) wprowadziła zmiany w zasadach realizacji recept. Pod koniec września weszły w życie już pierwsze z nich, a kolejne zaczną obowiązywać od 1 listopada b.r
Minister Zdrowia wyjaśnił, że z dniem 1 listopada 2023 r. zacznie obowiązywać zasada zgodnie z którą w przypadku gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę.
- Celem ujednolicenia wątpliwości interpretacyjnych, które docierają do Ministerstwa Zdrowia wyjaśnić należy, że zarówno w odniesieniu, do których recept realizacje rozpoczęto przed 1 listopada 2023, jak i recept których realizację rozpoczęto od tej daty stosuje się następującą regułę – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z nową zasadą po 1 listopada 2023 r pacjentowi należy wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii. Kolejna realizacja może nastąpić po 90 dniach (3 miesiącach).
Zmian jest więcej
Od 1 listopada 2023 r. osoba realizująca receptą z adnotacją „NZ” (nie zmieniać) może, za zgodą pacjenta lub na jego prośbę, wydać mu zamiennik zaordynowego leku. Jednak będzie to możliwe wyłącznie wtedy, gdy łączna ilość substancji czynnej w leku odpowiada ilości w zaordynowanym leku. Co ważne, wydawany lek musi też posiadać te same wskazania i sposób podania co zaordynowany lek.
Recepty na leki zawierające substancję psychotropową lub odurzającą, będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.
Dodatkowe oznaczenie „C” na recepcie zostało rozszerzone również o kobiety będące w połogu. Uprawnienie tego rodzaju (tak jak również oznaczenia ZK i S) umożliwiają pacjentowi zakup leku w niższej cenie lub otrzymanie go bezpłatnie.
1 marca 2024 na pacjentów czekają kolejny zmiany w receptach
1 marca 2024 r. wejdzie zmiana, która zautomatyzuje proces wydawania leków.
- Zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny. Treść tego przepisu należy rozumieć w ten sposób, że system teleinformatyczny najpóźniej 1 marca 2024 r. przejmie zadania prowadzenia automatycznych obliczeń, co oznacza, że Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby system ten zaczął operacyjną pracę we wcześniejszym terminie — podał resort.