Od 7 listopada weszły w życie zmiany dotyczące wystawiania recept podczas popularnych teleporad. Lista substancji jest inna niż pierwotnie zakładano, a zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli już obowiązują.
Jeśli rozpoczniemy realizację recepty na dany lek w pewnej aptece, to już do końca musimy go wykupić w tej konkretnej placówce. Tak jest w tej chwili, ale Ministerstwo Zdrowia szykuje zmianę. Jeśli do niej dojdzie, to będzie niewątpliwie duże ułatwienie dla pacjentów.
By dostać się do specjalisty, czasem trzeba bardzo długo czekać – wszyscy znamy realia. O wiele łatwiej już zapisać się do naszego lekarza rodzinnego. Dlatego bywa, że to właśnie jego prosimy o wystawienie recepty na lek, który stale przyjmujemy na zlecenie gastroenterologa, endokrynologa, czy neurologa.Nie zawsze się to jednak udaje. Czasem lekarz rodzinny "nie chce" wystawić takiej recepty. No właśnie – "nie chce", czy "nie może", ponieważ czuje się odpowiedzialny za nasze zdrowie? Warto posłuchać, co na ten temat ma do powiedzenia właśnie lekarz rodzinny.
1 sierpnia 2024 roku wejdą w życie zmiany w receptach okresowych. Oznacza to, że lekarze będą mieli nowy obowiązek przy wystawianiu recept - muszą wprowadzić do systemu informacje o okresie stosowania i ilości leku na receptach rocznych. Jakie informacje znajdą się na recepcie?
W życie weszły zmiany w kategorii dostępności trzech leków. Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała o zmianie kategorii dostępności trzech preparatów. Jeden ze środków, który jeszcze do niedawna można było zakupić bez recepty w aptekach, dostępny jest teraz jedynie dla tych, którzy mają receptę od lekarza. O jakich preparatach mowa?
Nadchodzące zmiany w receptach to temat, który dzieli zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Mimo protestów medyków, nowe dawkowanie na receptach nie weszło w życie od maja, natomiast zostało przesunięte na lipiec.Endokrynolog dr Szymon Suwała za pośrednictwem swojego Facebooka wytłumaczył, dlaczego nowa realizacja recept może być nie lada problemem dla wszystkich.
Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.
Na liście darmowych leków jest 3800 dla seniorów i około 1000 mniej dla dzieci i młodzieży. Tłumaczymy, jak dostać taką receptę, a na końcu tekstu znajdziecie link, pod którym możecie sprawdzić, czy Wasze leki się załapały. Jako seniorów Ministerstwo Zdrowia definiuje osoby, które ukończyły przynajmniej 65 lat, a jako dzieci i młodzież – osoby poniżej 18 roku życia. Bezpłatne leki, oczywiście nie wszystkie, ale tylko te z listy stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia, przed kilka ostatnich lat należały się Polakom powyżej 75 lat. Teraz mogą je dostać też osoby o 10 lat młodsze.
W zeszłym tygodniu liczba recept wystawianych na antybiotyki znacznie wzrosła. Obecnie trwa sezon infekcyjny i zapotrzebowanie na niektóre z preparatów jest szczególnie wysokie. Które z nich mogą zniknąć z aptecznych półek? Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał oświadczenie.
Każda recepta ma swoją datę ważności. Kiedy mamy najmniej czasu na jej realizację? Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada? Odpowiadamy.
Od 1 listopada zmieniają się zasady realizacji recept. Jednak zarówno wśród farmaceutów, jak i pacjentów pojawiło się w związku z tym wiele wątpliwości. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia. Uwaga! To dopiero początek. Zmian ma być więcej.
Pacjenci nie mogą realizować już papierowych recept na leki psychotropowe. Zmiany weszły od 1 grudnia. Lekarz, by wypisać receptę, będzie musiał mieć wgląd do historię wypisywanych recept. Ale to pacjent może ją udostępnić.Już od 1 listopada recepty na leki o działaniu psychotropowym i odurzającym musza zawierać kody kreskowe. Lekarze mogą wypisać je wyłącznie w postaci e-recepty. Jest to kolejny krok w walce z nadużyciami w wystawianiu recept. 1 grudnia weszły kolejne zmiany. Pacjenci nie mogą realizować już papierowych recept na leki psychotropowe i odurzające. A recepta na leki zawierające te substancje, nie mogą mieć odroczonego terminu realizacji, czyli „od dnia”.