Od tego roku pracownicy na obowiązkowych badaniach bez wyjątku. Ministerstwo Zdrowia potwierdza
Już od tego roku pracownicy będą musieli wypełnić nowe obowiązki zdrowotne. Badania w zakresie medycyny pracy zostaną poszerzone o lipidogram, pomiar glukozy i kreatyniny, a także wskaźnik BMI. Skąd to rozszerzenie? Chodzi o profilaktykę zdrowotną i możliwość wcześniejszego wykrywania chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Warto podkreślić, że na tym nowy koszyk świadczeń pracowniczych się nie kończy i będzie obejmował również dobrowolne badania takie jak: mammografia i RTG płuc.
Lista badań rozszerzona o nowe pozycje
Od stycznia 2025 roku pracownicy będą musieli regularnie wykonywać lipidogram, oznaczać poziom cukru we krwi oraz kreatyniny, a także obliczać wskaźnik masy ciała (BMI), co wiąże się z monitorowaniem wagi.
Nowe przepisy są częścią rządowego programu, w którym za cel nadrzędny postawiono profilaktykę zdrowotną oraz wczesne wykrywanie chorób układu sercowo-naczyniowego, problemów z gospodarką cukrowo-węglowodanową (m.in. cukrzycy) i otyłości lub nadwagi. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, badania te będą bezpłatne, pod warunkiem że przychodnia, która będzie świadczyła usługi i realizowała zakres badań, przystąpi do programu finansowanego przez NFZ.
Co to oznacza? Dla pracowników przede wszystkim łatwiejszy dostęp do profilaktyki, co może znacząco poprawić ich zdrowie.
Możliwość rozszerzenia diagnostyki jako dodatkowa opcja
Oprócz obowiązkowych testów pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, czyli ubezpieczeni w ramach NFZ, będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowych badań, które obejmują:
- mammografię i cytologię w przypadku kobiet
- oznaczanie stężenia PSA w przypadku mężczyzn
- RTG płuc
Dodatkowe badania profilaktyczne nie będą obowiązkowe , jednak warto z nich skorzystać - choćby z tego powodu, że mogą lepiej sprawdzić stan naszego zdrowia, poprzez wykrycie schorzeń i nieprawidłowości, takich jak nowotwory. Decyzja o ich wykonaniu pozostaje oczywiście po stronie pracownika.
Koszty po stronie państwa
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, wprowadzone zmiany w zakresie badań pracowniczych nie obciążą finansowo pracodawców, jeśli przychodnie, w których będą wykonywane przystąpią do odpowiedniego programu NFZ. Program ten obejmuje zarówno podstawowe, jak i dodatkowe badania, które mają być finansowane z budżetu państwa. Takie rozwiązanie docelowo ma przełożyć się na lepsze monitorowanie zdrowia i zminimalizowanie rozwoju wielu chorób, ale też redukcję ewentualnych przyszłych kosztów leczenia chorób przewlekłych.
Zobacz także:
Czy Twoja temperatura ciała jest inna niż 36,6°C? Naukowcy odkryli coś zaskakującego
Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?
Te dwa drogie badania dostępne będą za darmo. Od 1 stycznia płaci za nie NFZ