Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie
Daria  Siemion
Daria Siemion 05.12.2024 09:38

Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie

kobieta leży na podłodze, boli ją brzuch
Fot. Shutterstock / gpointstudio

Naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii odkryli, że kobiety cierpiące na depresję, cierpią na silniejsze bóle menstruacyjne. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.
 

Badania nad związkiem depresji i bolesnych miesiączek

Ból w trakcie menstruacji to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez kobiety u ginekologa. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że doświadcza go ponad 80 proc. kobiet, z czego aż 40 proc. przy każdej miesiączce. 

Teraz odkryto, że na nasilenie i wystąpienie bólu wpływa stan psychiczny kobiety – bolesnym miesiączkom, jak wynika z badań, sprzyja depresja. Aby udowodnić ten związek użyto zaawansowanej metody nazywanej randomizacją mendelowską. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń.

– Nasze odkrycia dostarczają wstępnych dowodów na to, że depresja może być przyczyną, a nie konsekwencją, bolesnych miesiączek. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że ból menstruacyjny zwiększa ryzyko depresji – mówi dr Shuhe Liu z Jiaotong-Liverpool University w Suzhou, jedna z badaczek.

To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu Boli cię głowa przed okresem, albo w trakcie? To może być migrena miesiączkowa

Bezsenność a ból menstruacyjny – jest związek

Badanie przeprowadzone przez chińskich i brytyjskich naukowców objęło 600 tys. kobiet z Europy i 8 tys. z Azji Wschodniej, udowadniając duży związek między depresją a nasileniem i częstotliwością występowania bólu menstruacyjnego. Okazało się, że do zwiększenia bólu przyczynia się nie bezpośrednio depresja, a często występująca w niej bezsenność.

– Zaburzenia snu mogą nasilać ból menstruacyjny. Dlatego ich uregulowanie wydaje się być kluczowe w terapii obu wspomnianych schorzeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć te złożone powiązania – tłumaczyła dr Shuhe Liu.

Badaczka dodała, że lekarze, badając bolesne miesiączki, rzadko biorą pod uwagę stan psychiczny swoich pacjentek. Apeluje, żeby to zmienić.

Inne przyczyny bolesnych miesiączek:

  • endometrioza,
  • mięśniaki,
  • stany zapalne,
  • zrosty,
  • wady anatomiczne.

Zobacz też:

Ile seriali medycznych rozpoznasz po jednym kadrze? 10/10 będą mieli prawdziwi znawcy [QUIZ]

Ten objaw raka jajnika pojawia się rok wcześniej. Zauważysz go w toalecie

Tak poznasz, że w jelicie rośnie rak. To najczęściej ignorowany objaw