Pieczenie w klatce piersiowej. Kiedy nie można lekceważyć?
Piekący ból w klatce piersiowej nie zawsze jest objawem groźnych schorzeń. Jednak może też wskazywać i na nie. Kiedy należy uznać go za sygnał ostrzegawczy?
Dlaczego odczuwamy pieczenie w klatce piersiowej?
Przyczyn tego rodzaju bólu jest wiele. Pojawia się np. w wyniku urazu kręgosłupa, jako nerwoból, a także ma związek z problemami natury psychicznej takimi jak nerwica. Sposób postępowania zależeć będzie od jego przyczyny. Jest to objaw niecharakterystyczny. Jego źródłem mogą być:
- serce i osierdzie,
- opłucna,
- duże naczynia klatki piersiowej,
- przełyk,
- tchawica,
- oskrzela,
- elementy kostne,
- mięśnie,
- skóra,
- nerwy międzyżebrowe,
- gruczoły sutkowe.
Ból w klatce piersiowej jako objaw chorób
- Choroba wieńcowa
„Podstawowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej o typowym charakterze. Jest to zazwyczaj pieczenie, ucisk, dławienie lub gniecenie, dolegliwości są zlokalizowane za mostkiem, mogą też promieniować do brody i lewej ręki, często pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują kilka minut po jego zaprzestaniu. Im bardziej zaawansowana jest choroba wieńcowa, tym krótszy dystans marszu może pokonać pacjent do czasu pojawienia się dolegliwości. Poważnym sygnałem ostrzegawczym jest pojawianie się bólu w spoczynku, gdyż może świadczyć o epizodach niedokrwienia mięśnia sercowego w czasie spokojnej pracy serca”. - dr n. med. Ewa Uścińska
- Zawał mięśnia sercowego
Wywołuje go długotrwałe niedokrwienie mięśnia sercowego. Ten rodzaj bólu ma podobny charakter co w przypadku dławicy piersiowej. Jednak nie mija, nawet po odpoczynku i po podaniu choremu nitrogliceryny. Podczas zawału mięśnia sercowego chory odczuwać może duszność, zimne poty, kołatanie serca, nudności, wymioty, osłabienie i zaburzenia świadomości. Osoba w tym stanie powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
- Zapalenie opłucnej
Ten rodzaj bólu jest ostry i kłujący. Ból lokalizuje się po stronie, w której występuje infekcja. Jest nasilany przez głęboki oddech, ruchy tułowia i kaszel.
- Nerwoból
Powodować może go zapalenie nerwu lub ucisk na nerw. Ból pojawia się tam, gdzie nerw zajęty jest przez stan chorobowy. Gdy nerwoból wywołuje półpasiec, u chorego występują zmiany skórne w obszarze unerwienia. Zwyrodnienia kręgosłupa sprawiają, że chory odczuwa ból podczas dotykania zmienionych przez chorobę kręgów.
- Ból kostno-stawowy
Powoduje go zapalenie elementów stawowych albo zmian urazowych. Jest to ból miejscowy, nasilający się podczas kaszlu, głębokiego oddechu, ruchów i dotyku uszkodzonego miejsca lub zajętego już przez stan zapalny.
Ból w klatce piersiowej jako objaw refluksu
„ Pamiętajmy, że ból w klatce piersiowej w pierwszej kolejności musi zostać zdiagnozowany i oceniony przez specjalistę z zakresu chorób układu krążenia, czyli kardiologa. Jeżeli kardiolog nie stwierdzi przyczyny bólu, pacjent zazwyczaj jest kierowany do specjalisty z zakresu gastroenterologii. Refluks może objawiać się bólem w klatce piersiowej, aczkolwiek jest to nietypowa dolegliwość ”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.
Refluks wywołuje stan zapalny błony śluzowej przełyku, którą podrażnia zarzucana treść żołądka. W tym stanie chory może czuć ból w klatce piersiowej, za mostkiem – niekiedy promieniuje między łopatki. Ma charakter piekący i gniotący. Nasila się po zjedzeniu obfitego posiłku, w pozycji leżącej lub podczas pochylania. Często towarzyszą mu puste odbijanie, uczucie pełności, niesmak w ustach i ból w nadbrzuszu.
Pieczenia w klatce piersiowej lepiej nie bagatelizować
Ból w klatce piersiowej może pochodzić od różnych narządów. Gdy się pojawia, najlepiej udać się niezwłocznie do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, wskaże, jakie działania podjąć. W razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania lub do odpowiedniego specjalisty, lub ustali sposób leczenia.
Przed wizytą warto zastanowić się:
- co wywołuje ból,
- co łagodzi ból,
- ile czasu trwają dolegliwości.
Lekarzowi powinno się też powiedzieć, jakie stosuje się leki przewlekłe – najlepiej podać ich nazwę i dawkę. Dobrze jest też wziąć ze sobą ewentualne wyniki badań, zapisy EKG i karty wypisowe ze szpitala.
źródło: gemini.pl