Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.11.2023 10:51

Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać

atak nerwicy
canva

Atak nerwicy i arytmia często mają podobne objawy. W obydwu przypadkach chorzy odczuwają m.in. kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Z tego powodu choroby te są często mylone, co stanowi dodatkowe źródło niepokoju dla danej osoby. Jak więc odróżnić atak nerwicy od arytmii serca? Odpowiedzi udzielił ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. n. med. Ewą Uścińską.

Atak nerwicy i arytmia – co je wywołuje?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym. To defekt w prawidłościach procesów myślowych, w zachowaniu i w sferze emocji. Jednoznaczne sprecyzowanie co go wywołuje jest często niemożliwe, leczy czynnikami zapalnymi mogą być traumatyczne doświadczenia z okresu dzieciństwa lub okresu dojrzewania, tłumione emocje czy odpowiedź na wymagającą sytuację rodzinną czy zawodową.

„Nerwica jest chorobą emocjonalną i tylko w części przypadków jest związana z zaburzeniami rytmu serca. W większości przypadków jednak nie mamy do czynienia z zaburzeniami rytmu serca, a dolegliwościami, które pacjent zgłasza. Wynikają one z nadmiernej wrażliwości i pobudzenia emocjonalnego”. - powiedziała dr. n. med. Ewa Uścińska.

Arytmia jest to szereg zaburzeń i objawów, które łączy zaburzenie prawidłowego rytmu serca. Przyczyn choroby może być wiele. Jednak do głównych czynników ryzyka zaliczają zaliczamy choroby np. miażdżycę, chorobę wieńcową, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego czy cukrzycę.

„Przyczyny zaburzeń rytmu serca są bardzo złożone. Możemy urodzić się z różnymi nieprawidłowościami. Mogą to być np. poważne nieprawidłowości strukturalne serca, czyli wady strukturalne serca, które predysponują do zaburzeń rytmu serca. Te wady zazwyczaj są widoczne np. w echokardiografii i wówczas widać, że serce jest nieprawidłowo zbudowane”. - powiedziała dr. n. med. Ewa Uścińska.

Projekt bez nazwy - 2023-08-30T195251.247.png

Gdy pojawia się atak paniki. Psycholog wskazał, co od razu należy zrobić! Jak wygląda atak nerwicy? Te objawy będą na to wskazywać!

Jak odróżnić atak nerwicy od arytmii?

Wychwycenie różnic bywa problematyczne – zauważenie zmian tylko na poziomie objawów może sprawić kłopot. Symptomy arytmii może przypisać nerwicy – i na odwrót. Jednak osoba mająca nerwicę często nie ma symptomów świadczących, że ma osłabioną kondycję – tzn. nadmiernie się ani nie poci, ani nie męczy. Atak nerwicy jest pobudzeniem emocjonalnym.

„ To pobudzenie emocjonalne może faktycznie przyspieszać czynność serca i powodować, że bije ono szybciej i mocniej. Pacjent to odczuwa i w efekcie jest zaniepokojony. Ten niepokój jeszcze bardziej nakręca sytuację. Pomimo zdrowego serca w ataku nerwicy może ono przyspieszać powyżej 150 i dawać różne dolegliwości. Te objawy nie są wymyślone przez pacjenta, lecz zwykle nie są groźne, jeśli chodzi o układ krążenia. Czasami pobudzenie emocjonalne może wywoływać zaburzenia rytmu serca, ale zazwyczaj w takich sytuacjach, kiedy istnieje już jakiś substrat, który dopiero pod wpływem pobudzenia emocjonalnego generuje te nieprawidłowe zaburzenia rytmu serca”. - powiedziała dr. n. med. Ewa Uścińska.

Diagnostyka arytmii serca i nerwicy

By ustalić, czy mamy do czynienia z zaburzeniem rytmu serca, należy zacząć od skonsultowania się z lekarzem – podstawą jest wywiad lekarski. Następnie wykonywane są badania laboratoryjne, po których wykonuje się EKG

„Badaniem równie pomocnym jest holter EKG. Jest to również zapis EKG, ale co najmniej 24 godzinny i pozwala już na uchwycenie zaburzeń rytmu serca i również analizę tego jakie są to zaburzenia rytmu, ile ich jest w ciągu doby, czy są one proste, czyli pojedyncze, czy złożone, czyli kilka np. następujących po sobie nieprawidłowych pobudzeń”. - powiedziała dr. n. med. Ewa Uścińska.

Diagnozą nerwicy zajmuje się psychiatra lub psycholog. Podstawą jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. Na podstawie objawów klasyfikuje się je do zaburzeń nerwicowych. Oprócz wywiadu lekarskiego do schematu diagnostycznego zaliczają się:

   • ocenia stanu psychicznego, 
   • badania psychologiczne np. test osobowości, test organiczne,
   • badania somatyczne.