Rak pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy, leczenie

Rak pęcherzyka żółciowego jest nie tylko niezwykle podstępny, ale i agresywny. Właśnie dlatego tak wielu chorych trafia do lekarza, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, a szanse na wyleczenie są bardzo niewielkie. Oto objawy, na które warto zwrócić uwagę, a także omówienie dostępnych form leczenia.
Przyczyny raka pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy (znany również jako woreczek żółciowy) to niewielki narząd znajdujący w okolicach wątroby, a dokładniej pod nią. Jego główną funkcją jest magazynowanie żółci pomagającej trafić tłuszcze. Niestety jest podatny na różnego rodzaju choroby, w tym na raka.
Rak pęcherzyka żółciowego zawyczaj rozwija się u osób po 60. roku życia. Ze statystyk wynika, że kobiety są na niego narażone znacznie bardziej niż mężczyźni – chorują nawet 3–4 razy częściej. W Polsce ten typ raka występuje rzadko – odnotowuje się jedynie 2 przypadki na 100 000 osób rocznie.
Do głównych czynników ryzyka raka pęcherzyka żółciowego zalicza się długotrwałą kamicę pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza przy dużych kamieniach (powyżej 3 cm), a także torbiele i duże polipy pęcherzyka. Istotnym czynnikiem jest również przewlekłe stany zapalne, zwłaszcza te z odkładaniem się wapnia w ścianie pęcherzyka.
Dokładne przyczyny choroby nie są znane.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego
We wczesnych stadiach rak pęcherzyka żółciowego najczęściej nie daje wyraźnych objawów. Najgorsze jest jednak to, że kiedy już się pojawiają, są przypisywane innym, mniej poważnym chorobom układu pokarmowego, a przez to bagatelizowane.
Wczesne objawy raka pęcherzyka żółciowego:
- uczucie bólu i napięcia mięśniowego po prawej stronie brzucha (tuż pod żebrami),
- dyskomfort w nadbrzuszu,
- nudności i wymioty,
- powtarzające się napady kolki żółciowej,
- lekkie stany podgorączkowe.
W dalszym stadium choroby może wystąpić silny i przewlekły ból w nadbrzuszu, a także zażółcenie skóry i oczu. Chorzy mogą tracić masę ciała, a wymioty i nudności ulegać nasileniu. Wielu pacjentów dopiero w tym momencie zgłasza się do lekarza. Czytaj także: Kamienie w woreczku żółciowym. Czy można uniknąć operacji?

Diagnostyka raka pęcherzyka żółciowego
Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć rak pęcherzyka żółciowego jest USG jamy brzusznej. Przy podejrzeniu nowotworu lekarz może zlecić dodatkowo bardziej zaawansowane badania, jak np. tomografia komputerowa z oceną naczyń krwionośnych. Pomocne w diagnostyce mogą być również badania krwi.
Leczenie i rokowania przy raku pęcherzyka żółciowego
Najskuteczniejszą metodą leczenia raka pęcherzyka żółciowego jest operacja – im wcześniej zostanie wykonana, tym lepiej, by zmniejszyć ryzyko przerzutów. Operację w niektórych przypadkach można wykonać metodą laparoskopową, co pozwala pacjentowi na szybszy powrót do zdrowia.
Jeśli nowotwór został wykryty w bardziej zaawansowanym stadium, stosuje się dodatkowe metody – tzw. terapię adiuwantową, najczęściej w postaci chemio- i radioterapii. Leczenie wspomagające może również obejmować nowoczesne terapie celowane z użyciem leków, takich jak bewacyzumab, erlotynib, cetuksymab czy panitumumab.
Mimo tak wielu metod diagnostycznych i terapeutycznych, rak pęcherzyka żółciowego należy do nowotworów o złym rokowaniu. Głównym powodem jest zbyt późne wykrywanie choroby – często przypadkowo, np. podczas badań obrazowych wykonywanych z innych powodów.
W przypadkach, kiedy nowotwór jest już nieoperacyjny lub rozprzestrzenił się na inne narządy, stosuje się leczenie paliatywne. Czytaj także: Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi





































