Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Objawy Refluksu

Objawy Refluksu

Refluks, choroba refluksowa
25.04.2024 16:26 Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem

Refluks to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, pojawiające się zazwyczaj po posiłkach. Najczęściej występującym rodzajem refluksu jest refluks żołądkowo – przełykowy, który objawia się głównie w postaci zgagi oraz cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej lub gardła.Coraz więcej osób boryka się z inną odmianą refluksu - refluksem krtaniowo – gardłowym. Daje on niespecyficzne objawy, przez co pacjenci zazwyczaj nie kojarzą ich ze wspomnianą jednostką chorobową. Jak objawia się refluks krtaniowo – gardłowy? 

ból w klatce piersiowej
28.12.2023 07:57 Pieczenie w klatce piersiowej. Kiedy nie można lekceważyć?

Piekący ból w klatce piersiowej nie zawsze jest objawem groźnych schorzeń. Jednak może też wskazywać i na nie. Kiedy należy uznać go za sygnał ostrzegawczy? 

refluks
26.11.2023 16:32 Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości

Choroba refluksowa należy do najczęstszych przypadłości dzisiejszych czasów. W stadium zaawansowanym wymaga farmakoterapii, jednak podstawą leczenia jest modyfikacja stylu życia. Poznaj 10 złotych zasad, jak postępować przy chorobie refluksowej. 

refluks
27.08.2023 13:24 Objaw refluksu, który mylimy z brakiem higieny. Ten zapach to sygnał ostrzegawczy

Refluks polega na cofaniu się kwaśniej treści żołądkowej do przełyku. Spośród objawów refluksu warto wspomnieć o symptomie, który przez osoby nieobeznane z chorobą mylnie odbierany jest jako zaniedbanie higieny. Co to za objaw? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

zepsute zęby
11.06.2023 13:30 Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

Ubytki, złamania i ścieranie się szkliwa nie zawsze musi powodować próchnica – przyczyną bywa też refluks, z powodu którego dochodzi do obniżenia pH w jamie ustnej. Choroba refluksowa bywa przyczyną zmian chorobowych w innych obszarach jamy ustnej. Jak jeszcze choroba refluksowa wpływa na uzębienia? Jak chronić jamę ustną? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med. Jackiem Kowerzanowem.

refluks
11.05.2023 14:47 Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?

Refluks to przypadłość powodująca cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jego objawami są uporczywa zgaga i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dziś sprawdzamy, jak wykryć refluks i które badania będą w tym pomocne. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem

refluks
30.04.2023 10:26 Skąd się bierze refluks? Rodzaje choroby refluksowej i metody leczenia

Choroba refluksowa to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii, występujące u około 20–40% osób dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych. Ze względu na swój przewlekły charakter i możliwość powikłań przyczynia się do obniżenia jakość życia pacjentów. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny choroby i jak z nią postępować, aby nie nawracała. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

refluks
27.02.2023 15:41 Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością

Refluks to zjawisko fizjologiczne, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, które występuje u wielu osób po posiłkach. Kiedy pojawiają się objawy bądź powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Coraz więcej osób boryka się z refluksem krtaniowo – gardłowym o niespecyficznych objawach.