Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz
Na raka krtani najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Pierwsze objawy nowotworu mogą podszywać się pod niegroźne przeziębienie. Nierzadko powoduje to, że sami chorzy bagatelizują wczesne symptomy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Po czym można odróżnić, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem ale z chorobą nowotworową?
Rak krtani powoduje chrypę
Rak krtani jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w obrębie głowy i szyi. W Polsce stanowi 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5% u kobiet. Diagnozowany najczęściej jest rak płaskonabłonkowy, przeważnie lokalizowany na strunach głosowych lub powyżej nich. Najbardziej narażone są na niego osoby palące papierosy i często pijące alkohol.
Objawy raka krtani we wczesnej fazie mogą przypominać przeziębienie. Głównymi symptomami nowotworu są:
- nieustająca chrypa,
- dysfagia,
- ból ucha,
- duszności,
- ból przy połykaniu,
- przewlekły kaszel,
- śmierdzący oddech,
- szmer krtaniowy.
Przeważnie jednym z najwcześniejszych symptomów nowotworu jest chrypa – jeśli nie ustępuje po 2 tygodniach, pomimo prawidłowego leczenia, należy uznać ją ja sygnał ostrzegawczy i niezwłocznie udać się do lekarza.
Na czym polega diagnostyka raka krtani?
Tak jak w przypadku innych nowotworów głowy i szyi szczególnie ważna jest laryngoskopia z użyciem lusterka krtaniowego i bezpośrednia. Ważne jest także badanie histopatologiczne. Gdy u chorego stwierdzone zostaną zmiany, diagnostykę trzeba poszerzyć. Wówczas wykonuje się również:
- USG szyi,
- stroboskopię,
- mikrolaryngoskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego,
- RTG klatki piersiowej,
- tomografię komputerową i tomografię rezonansu magnetycznego.
Jak leczyć raka krtani?
Gdy nowotwór powoduje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, konieczne bywa usunięcie układu chłonnego szyi. Rak krtani w zaawansowanym stadium i podczas wystąpienia nawrotów po wcześniejszym leczeniu wymaga zastosowania paliatywnej chemioterapii.
Po usunięciu krtani i leczeniu onkologicznym wielu pacjentów żyje wciąż wiele lat. Jednak potrzebna jest wówczas rehabilitacja mowy – jest to istotne ze względów społeczno-psychologicznych.
Rak krtani – rokowania
Dużo zależy od zaawansowania klinicznego i miejsca, w którym zlokalizowany jest rak. Najlepsze rokowania są przy raku głośni i gardła – przy ruchomych fałdach głosowych ok.90% osób przeżywa 5 lat.
U pacjentów z rakiem krtani okolicy nagłośniowej bez przerzutów do węzłów chłonnych przeżycie wynosi 80%. Jeśli węzły chłonne są zajęte, przeżycie wynosi 40%.