Pacjenci.pl Choroby Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz
canva

Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz

15 grudnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Na raka krtani najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Pierwsze objawy nowotworu mogą podszywać się pod niegroźne przeziębienie. Nierzadko powoduje to, że sami chorzy bagatelizują wczesne symptomy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Po czym można odróżnić, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem ale z chorobą nowotworową?

Rak krtani powoduje chrypę

Rak krtani jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w obrębie głowy i szyi. W Polsce stanowi 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5% u kobiet. Diagnozowany najczęściej jest rak płaskonabłonkowy, przeważnie lokalizowany na strunach głosowych lub powyżej nich. Najbardziej narażone są na niego osoby palące papierosy i często pijące alkohol.

Objawy raka krtani we wczesnej fazie mogą przypominać przeziębienie. Głównymi symptomami nowotworu są:

  • nieustająca chrypa,
  • dysfagia,
  • ból ucha,
  • duszności,
  • ból przy połykaniu,
  • przewlekły kaszel,
  • śmierdzący oddech,
  • szmer krtaniowy.

Przeważnie jednym z najwcześniejszych symptomów nowotworu jest chrypa – jeśli nie ustępuje po 2 tygodniach, pomimo prawidłowego leczenia, należy uznać ją ja sygnał ostrzegawczy i niezwłocznie udać się do lekarza.

Przepukliny nie tworzą się jedynie w pachwinie i na brzuchu.

Na czym polega diagnostyka raka krtani?

Tak jak w przypadku innych nowotworów głowy i szyi szczególnie ważna jest laryngoskopia z użyciem lusterka krtaniowego i bezpośrednia. Ważne jest także badanie histopatologiczne. Gdy u chorego stwierdzone zostaną zmiany, diagnostykę trzeba poszerzyć. Wówczas wykonuje się również:

  • USG szyi,
  • stroboskopię,
  • mikrolaryngoskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego,
  • RTG klatki piersiowej,
  • tomografię komputerową i tomografię rezonansu magnetycznego.

Jak leczyć raka krtani?

Gdy nowotwór powoduje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, konieczne bywa usunięcie układu chłonnego szyi. Rak krtani w zaawansowanym stadium i podczas wystąpienia nawrotów po wcześniejszym leczeniu wymaga zastosowania paliatywnej chemioterapii.

Po usunięciu krtani i leczeniu onkologicznym wielu pacjentów żyje wciąż wiele lat. Jednak potrzebna jest wówczas rehabilitacja mowy – jest to istotne ze względów społeczno-psychologicznych.

Rak krtani – rokowania

Dużo zależy od zaawansowania klinicznego i miejsca, w którym zlokalizowany jest rak. Najlepsze rokowania są przy raku głośni i gardła – przy ruchomych fałdach głosowych ok.90% osób przeżywa 5 lat.

U pacjentów z rakiem krtani okolicy nagłośniowej bez przerzutów do węzłów chłonnych przeżycie wynosi 80%. Jeśli węzły chłonne są zajęte, przeżycie wynosi 40%.

Czkawka może być objawem nowotworu! Dotyczy nawet 40 procent chorych
Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko