Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić?
Nocne poty to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Zwykle nie są one groźne, jednak mogą też sygnalizować poważne choroby, takie jak nowotwór. Kiedy nie należy ich bagatelizować?
Nocne poty - jakie mogą być przyczyny?
Lekarka Kathleen Rowland wskazuje, że nocne poty najczęściej są objawem grypy lub infekcji COVID-19. Podkreśla, że nocne poty może wywołać prawie każdy rodzaj infekcji. Mogą być także symptomem gruźlicy czy infekcji nerek.
Nocne poty mogą być również objawem chorób tarczycy lub wątroby. Mogą też sygnalizować zaburzenia snu, m.in. obturacyjny bezdech senny. Często są zmorą kobiet w okresie menopauzy oraz osób borykających się ze stresem i stanami lękowymi.
Nocne poty mogą też oznaczać poważne choroby i być powodem do niepokoju. Często są symptomem chłoniaka Hodgkina, ale jak zaznacza lekarka Kathleen Rowland – niewiele osób z tym objawem rzeczywiście choruje na ten nowotwór, a pacjenci nim dotnięci mają też szereg innych dolegliwości.
Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarzaChłoniak Hodgkina - objawy
Chłoniak Hodgkina to nowotwór układu chłonnego, charakteryzujący się obecnością specyficznych komórek nowotworowych zwanych komórkami Reed-Sternberga. Choroba ta najczęściej dotyka młodych dorosłych i osoby po 50. roku życia.
Przyczyny chłoniaka Hodgkina nie zostały do końca poznane, ale do czynników ryzyka zalicza się zakażenie niektórymi wirusami, palenie tytoniu i predyspozycje genetyczne.
Najbardziej charakterystycznym objawem chłoniaka Hodgkina jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicy szyi, pod pachami lub w pachwinach. Powiększone węzły mogą uciskać na okoliczne narządy, powodując różne dolegliwości, między innymi:
- kaszel,
- duszność,
- bóle brzucha,
- niedrożność jelit.
W miarę rozwoju chłoniaka dochodzą inne objawy, takie jak:
- gorączka,
- nocne poty,
- świąd skóry,
- chudnięcie,
- osłabienie organizmu.
Nocne poty a niektóre leki
Nocne poty mogą być też skutkiem przyjmowania niektórych leków, takich jak między innymi:
- steroidy,
- leki hormonalne,
- tabletki antykoncepcyjne,
- leki na cukrzycę,
- insulina,
- leki przeciwdepresyjne,
- leki na nadciśnienie.
Lekarka wskazuje, że w sytuacji, kiedy nocne poty występują od dłuższego czasu i nie mają wpływu na stan wypoczęcia po przebudzeniu, raczej nie powinny być powodem do niepokoju.