Rak jąder to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn, a jego wczesne wykrycie jest nie tylko kwestią odpowiedzialności za swoje zdrowie, ale szeroko pojętej edukacji zdrowotnej. W ramach listopadowej akcji Movember, patronującej zdrowiu intymnemu mężczyzn, zaprosiliśmy do współpracy specjalistów urologów krakowskiego Urocentrum. O profilaktyce i postępowaniu w przypadku nowotworu jąder opowiadają lek. Michał Swolkień, specjalista urolog i androlog oraz lek. Piotr Skrudlik, specjalista urolog. Poznajcie ich punkt widzenia.
Dlaczego rak jąder wymaga błyskawicznego działania? Jak rozpoznać pierwsze objawy? Czy znane są najważniejsze czynniki ryzyka? Na te i wiele innych pytań odpowiada specjalista urolog Piotr Paweł Świniarski, androlog kliniczny i lekarz medycyny seksualnej. „Nie idź do lekarza, aby znalazł Ci chorobę. Idź do lekarza profilaktycznie, aby potwierdzić, że jesteś zdrowy”.W ramach akcji Movember rozmawiamy z urologiem o profilaktyce raka jąder oraz znaczeniu regularnych badań w zapobieganiu nowotworom u mężczyzn.
Księżna Kate choruje na raka. Middleton bardzo trudną informacją podzieliła się w marcu, gdy opublikowała ogłoszenie w formie krótkiego nagrania. Teraz w mediach społecznościowych Kate zagościł nowy post.Księżna zabrała głos pierwszy raz od ogłoszenia, iż zmaga się z nowotworem. Kate pokazała zdjęcie i zdradziła, jak obecnie się czuje. Middleton dostała mnóstwo wsparcia od zatroskanych fanów.
Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. W momencie diagnozy 80 proc. pacjentów podlega wyłącznie paliatywnemu i nie dożywają roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy. Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?
Rak jelita grubego to jeden z najbardziej powszechnych typów nowotworów złośliwych. Może zaatakować znienacka przez to, że potrafi rozwijać się niezauważenie przez lata, nie dając o sobie znać przez bardzo długi czas.Są jednak subtelne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. W końcu wczesne wykrycie i leczenie dość znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka jelita grubego. Bardzo ważne jest, by konsultować wszelkie zmiany w organizmie i regularnie dbać o swoje zdrowie. O czym dokładnie mowa?
Na raka krtani najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Pierwsze objawy nowotworu mogą podszywać się pod niegroźne przeziębienie. Nierzadko powoduje to, że sami chorzy bagatelizują wczesne symptomy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Po czym można odróżnić, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem ale z chorobą nowotworową?
Może pomóc nie tylko w diagnostyce nowotworów ale i podczas sprawdzania, jak pacjenci onkologiczni reagują na terapię. Ale najważniejsze, że może wykryć raka na wczesnym etapie, bo u wielu osób leczenie onkologiczne jest zbyt późno wdrażane. Na czym polega ten test?
Wiem, że umrę, każdy umrze. Nie boję się śmierci, jej świadomość nie spędza mi snu z powiek. Jeśli bym miała coś nazwać fundamentalnym lękiem, to boję się zależności i samotności. Nie chciałabym umierać samotnie – mówi Magdalena Cielecka w rozmowie z Angeliką Swobodą dla Gazeta.pl. Aktorkę w roli śmiertelnie chorej kobiety możemy od wczoraj możemy oglądać w filmie „Lęk”.Wiele osób w ostatnich miesiącach komentowało zmianę fryzury Cieleckiej – aktorka ścięła włosy. Mało kto, co dziwne, podejrzewał, że to do roli. Jednak przygotowania były dużo bardziej ingerujące w fizyczność, nie tylko tę zewnętrzną. Trzy miesiące przed zdjęciami Magdalena Cielecka przeszła na restrykcyjną dietę. Teraz, po zakończeniu zdjęć i premierze filmu Sławomira Fabickiego, aktorka opowiada Angelice Swobodzie z Gazeta.pl, jak przygotowania do roli odbijały się na zdrowiu fizycznym i jak wpływały na psychikę.