Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach
canva

Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

29 września 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Skleroza uznawana jest za chorobę seniorów. To mit. Zapada na nią coraz więcej młodych osób! Tak jak w przypadku innych chorób krążenia rozwój sklerozy nie następuje nagle – trwa on powoli i często nie daje wyraźnych objawów. A jej pierwsze symptomy widoczne są m.in. w zachowaniu.

Czym jest skleroza?

To zespół objawów chorobowych mających charakter otępienny. Wywołuje je nasilająca się miażdżyca tętnic, które transportują krew do mózgu. W błonie wewnętrznej naczyń krwionośnych pojawiają się estry cholesterolowe i trójglicerydy, powodujące przewlekły stan zapalny. Wraz z upływem lat pojawia się zwapnienie tych zmian. Tętnice stają się mniej elastyczne i zmniejsza się ich światło.

Skutkiem jest ograniczenie przepływu krwi, zawierającej składniki odżywcze i tlen, co powoduje niedokrwienie narządów wewnętrznych. Następstwem tego jest m.in. niedokrwienie mózgu – gdy do tego dochodzi, obumierają neurony i pojawiają się zaburzenia funkcji psychicznych mózgu.

Sklerozę powodują zmiany miażdżycowe w tętnicach domózgowych. Niedokrwienie neuronów przyczynia się do powstawania zaburzeń pamięci.

Projekt bez nazwy - 2023-09-29T162902.074.png

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu
Czym są zawroty głowy?

Początkowe symptomy sklerozy

Wbrew obiegowej opinii pierwszymi symptomami choroby nie koniecznie są problemy z pamięcią. Początkowym etapem sklerozy, nazywanym zespołem neurastenicznym, pojawia się:

  • rozdrażnienie,
  • wzmożona męczliwość,
  • zmienność nastrojów,
  • problemy z koncentracją,
  • bezsenność.

Gdy przepływ krwi do mózgu zostanie już znacznie ograniczony, choroba wchodzi w drugą fazę. W tym stanie pojawiają się już poważne problemy z pamięcią. Chory ma też kłopot z wypowiadaniem się – pojawia się afazja. Oznacza to, że zapomina nawet słów, których jeszcze nie tak dawno używał.

W kolejnym etapie choroby zauważalne są zmiany nastrojów. Osoba chora na sklerozę gwałtownie przechodzi z jednego stanu emocjonalnego do drugiego. Niekiedy jej zachowania są wręcz egoistyczne. Charakterystyczny jest także znaczny wzrost apetytu.

Rozwój zmian powoduje, że objawy choroby zaczynają być podobne do tych wywołanych przez chorobę Alzheimera. Chory miewa też niedowład, sztywność kończyn, a nawet drżenie spoczynkowej

Skleroza – przyczyny i profilaktyka

Przyczyną sklerozy jest odkładanie się blaszek miażdżycowych – dochodzi do tego już we wczesnej młodości Czynniki powodujące szybki jej rozwój to: siedzący tryb życia, dieta obfitująca w tłuszcze, spożywanie fast foodów i słodyczy, z powodu których podwyższa się m.in. stężenie cholesterolu. Jeśli dołożymy do tego palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności ruchowe, to mamy... „przepis” na sklerozę.

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania na sklerozę, należy dbać o dietę i nie zaniedbywać aktywności fizycznej. Warto zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć picie alkoholu. Do jadłospisu dobrze jest włączyć produkty bogate w błonnik np. owoce i warzywa. Warto też dbać o to, by mózg był sprawny – pomocne będzie nawet rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, rozwiązywanie rebusów itp.

Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety!
Alzheimer – objawy, przyczyny, przebieg
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko