Pacjenci.pl > Żywienie > Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.07.2023 15:36

Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety!

owoce
canva.com

Szacuje się, że około 13% populacji krajów wysoko rozwiniętych powyżej 65 roku życia cierpi na chorobę Alzheimera. Na ten moment choroba jest nieuleczalna i nieustannie trwają badania nad metodami jej zapobiegania i leczenia. Naukowcy potwierdzają duże znaczenie jagód i borówek w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera. O komentarz poprosiliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik. 

Skąd się bierze choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera należy do nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych, a terapia polega głównie na leczeniu objawowym, czyli łagodzeniu dolegliwości. Typowymi objawami choroby Alzheimera są między innymi: trudności w zapamiętywaniu i przypominaniu sobie wydarzeń z przeszłości, splątanie, zaburzenia nastroju, a ostatecznie utrata kontaktu z otoczeniem. Podłoże choroby jest wieloczynnikowe, jednak za główny mechanizm jej rozwoju uznaje się odkładanie się w tkance mózgowej ß-amyloidu w postaci płytek starczych oraz fosforyzowanego białka tau. 

„Błagam Was o pomoc. Mama chce żyć!” Pilny apel o pomoc dla Pani Ewy! Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są

Rola jagód i borówek w zapobieganiu chorobie Alzheimera

Nieustannie trwają badania nad metodami zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się obecne w roślinach związki polifenolowe, do których należą flawonoidy. Polifenole pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Wykazują między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i hipotensyjne. Jakiś czas temu naukowcy odkryli, że dieta bogata we flawonoidy zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Jedne z badań wykazały, że polifenole mogą poprawić przepływ krwi w mózgu oraz zmniejszać proces tworzenia się w mózgu blaszek amyloidowych odpowiedzialnych za rozwój chorób otępiennych. Do najbogatszych źródeł flawonoidów zalicza się między innymi jagody i borówki. 

Jagoda to król, jeśli chodzi o nasz układ nerwowy i mózg! Istnieją bardzo silne dowody na to, że jagody i borówki mają silne działanie w kontekście wsparcia układu nerwowego. Badania potwierdzają ich znaczący wpływ na poprawę pamięci i przeciwdziałanie chorobie Alzheimera oraz demencji." - powiedziała dietetyczka kliniczna Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Projekt bez nazwy (76).png

Im ciemniejszy owoc, tym zdrowszy

Do tej pory poznano i opisano około 4000 związków flawonoidowych, występujących powszechnie w roślinach. Flawonoidy są barwnikami, które spełniają szereg różnych funkcji i odpowiadają między innymi za różnorodną barwę roślin. Co za tym idzie, im większa zawartość flawonoidów, tym owoc ma ciemniejszą barwę i silniejsze właściwości zdrowotne. Warto więc sięgać po czarne owoce, takie jak jagody i borówki. "Czerwone i czarne owoce mają największą moc prozdrowotną, a zwłaszcza te czarne. Flawonoidy, znane ze swoich fantastycznych właściwości pełnią także funkcję barwnika. Oznacza to, że im ciemniejszy owoc, tym ma większe zagęszczenie antyoksydantów i tym samym silniejsze działanie prozdrowotne!” - powiedziała dietetyczka kliniczna Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Polecane