Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.08.2023 18:03

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu

choroba Alzheimera
canva

Choroba Alzheimera to jedna z chorób neurodegeneracyjnych, uznawana za plagę naszych czasów. Wczesne zdiagnozowanie jej umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia i tym samym przyczynia się do dłuższego zachowania sprawności intelektualnej i fizycznej. Jednak wykrycie pierwszych objawów choroby nie zawsze jest łatwe ze względu na to, że są subtelne. Jak więc je rozpoznać? 

 

 

Alzheimera widać po twarzy

Jedne z wczesnych objawów choroby Alzheimera można zauważyć podczas obserwowania mimiki. Zmiany demencyjne powodują, że osoba taka może mieć zmienione zachowanie mięśni twarzy i posturę. Następstwem tego są: szybkie mruganie i częste marszczenie brwi. Można również odnieść wrażenie, że osoba ta ma jakby wystraszony wyraz twarzy i wykonuje grymasy.

Na łamach International Journal of Psychophysiology, oficjalnego czasopisma Międzynarodowej Organizacji Psychofizjologii opublikowano badanie, które wykazało, że występuje zależność między pogorszeniem zdolności kognitywnych i gwałtownym mruganiem.

Projekt bez nazwy - 2023-08-02T152129.911.png

Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety! Alzheimer – objawy, przyczyny, przebieg

Tak zachowuje się osoba we wczesnym etapie choroby Alzheimera

W pierwszym stadium choroby Alzheimera osoba taka wciąż jest samodzielna. Wciąż prowadzi życie towarzyskie, kieruje autem, pracuje itd.  Jednak chory z czasem dostrzega, że ma zaniki pamięci – objawiać się to może zapominaniem nawet powszechnie używanych słów lub ciągłym gubieniem przedmiotów. Inne trudności występujące we wczesnym etapie Alzheimera to: 
   • zapominanie np. o tym, co się przeczytało i o różnych wydarzeniach, 
   • utrata orientacji w przestrzeni, 
   • trudności z wykonywaniem codziennych zajęć, 
   • problemy z przypomnieniem np. numeru telefonu czy adresu,
   • problemy z koncentracją i podejmowaniem prostych decyzji, 
   • odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca, 
   • zmiany nastroju, 
   • wycofywanie się z życia społecznego.

Chory na Alzheimera może zachowywać nietypowo np. wielokrotnie otwierać lodówkę, chodzić po domu bez konkretnego celu, nosić często ten sam strój. Oprócz tego może zaniedbywać higienę osobistą.

 

 

Choroba Alzheimera w Polsce

Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje analizy dotyczące poszczególnych schorzeń. W 2022 r. powstał raport dotyczące choroby Alzheimera. Wynika z niego, że w Polsce chorych jest 357 tys. osób – to o 5% więcej niż w 2014 r. Trzeba wspomnieć, że jest to chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. 

Choroba Alzheimera to głównie choroba seniorów, lecz może występować też u osób młodszych. 

Choroby Alzheimera nie można wyleczyć, lecz można ograniczyć jej rozwój

Nie ma środków farmakologicznych, które umożliwiłyby wyleczenie choroby. Jednak wczesne rozpoznanie umożliwia rozpoczęcie wdrożenia leczenia objawowego. Dzięki niemu możliwe jest spowolnienie rozwoju choroby i tym samym złagodzenie jej skutków. Dużą rolę może odegrać jednak dieta. Naturalnym lekiem przeciwdziałającym chorobie Alzheimera są owoce jagodowe:

„Jagoda to król, jeśli chodzi o nasz układ nerwowy i mózg! Istnieją bardzo silne dowody na to, że jagody i borówki mają silne działanie w kontekście wsparcia układu nerwowego. Badania potwierdzają ich znaczący wpływ na poprawę pamięci i przeciwdziałanie chorobie Alzheimera oraz demencji." - powiedziała dietetyczka kliniczna Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.  

Tagi: Zdrowie