Pijawki wracają do łask. Na jakie choroby mogą pomóc?
Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami, to metoda lecznicza wykorzystywana od bardzo dawna, bo już od czasów starożytności. Może pomóc na nadciśnienie tętnicze, zakrzepy, cukrzycę, cukrzycę. Jak wygląda zabieg z użyciem pijawek? Jakie są do niego wskazania? Ile kosztuje?
Czym jest hirudoterapia? Jak działa leczenie pijawkami?
Do hirudoterapii używa się pijawek lekarskich pochodzących ze specjalnych hodowli. W środowisku naturalnym występują one w jeziorach i rzekach. Niestety mogą tam zarażać się pasożytami, dlatego pijawki wykorzystywane w celach leczniczych, muszą być od nich wolne. Po zabiegu są traktowane jako odpad medyczny i zmieniane na nowe.
Dawniej uważano, że za pomocą pijawek można usunąć z organizmu "zepsutą krew", a nawet "oczyścić z demonów umysł". Dziś wiadomo, że to nieprawda, natomiast udowodniono naukowo, że substancje i enzymy zawarte w ślinie pijawki, mają działanie lecznicze.
Hirudoterapia
została uznana za metodę medyczną w 2005 roku.
Hirudyna
obecna w ślinie pijawek ma działanie przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i zmniejszające krzepliwość krwi. Z najnowszych badań naukowych wynika, że poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, wspomaga w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego i nowotworami.
Na jakie choroby pomaga terapia pijawkami? Wskazania do hirudoterapii
Choroby, na które pomagają pijawki:
- nadciśnienie tętnicze;
- żylaki;
- choroby zakrzepowo-zatorowe;
- cukrzyca;
- podwyższony poziom cholesterolu;
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
- bóle głowy;
- alergie;
- hemoroidy.
Ponadto za
wskazanie do hirudoterapii
uznaje się chorą wątrobę (np. na marskość wątroby), łuszczycę i nadczynność oraz
niedoczynność tarczycy
. Leczenie pijawkami może też pomóc na napady dny moczanowej, korzonków nerwowych, a także na urodę, zmniejszając obrzęki kostek, dłoni i twarzy.
Kto nie może leczyć się pijawkami? Przeciwskazania do hirudoterapii
Przeciwskazania do hirudoterapii:
- niedośnienie tętnicze;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- nadżerkowe zapalenie śluzówki żołądka;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- anemia ;
- menstruacja;
- zakażenie wirusem HIV;
- gruźlica;
- infekcja z gorączką.
Jak wygląda zabieg hirudoterapii? Ile kosztuje?
Zabieg hirudoterapii może wykonać jedynie specjalnie przeszkolona osoba nazywana hirudoterapeutą . Miejsce stawiania pijawek zależy od celu, w jakim odbywa się zabieg. Pijawki przegryzają skórę, wpuszczając do niej znieczulającą ślinę – tak przyssane zostają w danym miejscu przez około godzinę. Procedurę należy powtarzać co tydzień. Cena hirudoterapii to ok. 100 zł za jedną sesję.