Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Sygnał, że cholesterol zatkał tętnice. Przyjrzyj się swoim stopom
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.03.2025 10:44

Sygnał, że cholesterol zatkał tętnice. Przyjrzyj się swoim stopom

ból stopy
Fot. Shutterstock / dintadonna

Wysoki poziom cholesterolu latami może nie wydawać wyraźnych objawów. Zdarza się, że wychodzi na jaw dopiero po udarze lub zawale, którego jest przyczyną. Są jednak pewne subtelne symtopmy, które mogą go zdradzać. Niektóre z nich można zauważyć na stopach.

"Zły" cholesterol – cichy zabójca

Cholesterol dzielimy na "dobry" i "zły" – podział ten wynika z funkcji pełnionej w organizmie. Tym "złym" nazywamy cholesterol LDL, ponieważ odpowiada ona za powstawanie w tętnicach blaszek miażdżycowych, które są przyczyną miażdżycę i mogą być przyczyną wielu poważnych stanów, jak np. udar mózgu czy zawał serca. 

Prawie 20 mln Polaków ma podwyższony cholesterol LDL. 60 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL w medycynie nazywa się hipercholesterolemią. Za rozwój tego schorzenia odpowiada głównie nieprawidłowa dieta: bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans, a więc w przetworzoną żywność (chipsy, śmietana, sery) oraz w czerwone mięso (wieprzowinę i wołowinę). Ponadto poziom cholesterolu podnosi brak aktywności fizycznej. Istotną rolę odgrywa również palenie papierosów i uwarunkowania genetyczne. 

Niekiedy wysoki cholesterol LDL jest skutkiem innych chorób, jak np. cukrzycy typu 2 czy otyłość. Ryzyko schorzenia zwiększa również nadciśnienie tętnicze, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, utrzymywanie poziomu cholesterolu LDL na zbyt wysokim poziomie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ cholesterol odkłada się w tętnicach, prowadząc do powstawania blaszek miażdżycowych, które utrudniają lub niekiedy uniemożliwiają przepływ krwi, co z czasem prowadzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału. Czytaj także: 7 objawów "cichego" zawału serca. Jest tak samo groźny jak “normalny”

Za wysoki cholesterol LDL – objawy:

  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • uczucie zmęczenia,
  • bóle stawów,
  • bóle nóg,
  • żółte zgrubienia na ciele (zwłaszcza na powiekach i nadgarstkach),
  • problemy ze wzrokiem.
miażdżyca
Cholesterol prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych i zatkania tętnic Fot. Canva

Wysoki cholesterol a stopy

Wysoki poziom cholesterolu blokuje tętnice. Kiedy jego nadmiar odkłada się w naczyniach krwionośnych, powstają blaszki miażdżycowe. Zwężone lub zatkane tętnice ograniczają przepływ krwi do różnych narządów i części ciała. Jedną z nich są stopy, po których niekiedy można poznać, że mamy do czynienia z hipercholesterolemią.


Podwyższony poziom cholesterolu może skutkować powstawaniem pod paznokciami ciemnych linii – to jeden z najbardziej widocznych objawów pozwalających na jego wykrycie. Ten objaw nazywany jest krwotokiem odmłakowym lub odłamowym. Są to cienkie jak drzazga czerwono lub czerwono-brązowe biegnące w kierunku wzrostu paznokcia.


Kolejną rzeczą, która powinna zaniepokoić są wolno rosnące paznokcie u stóp. Ponieważ dopływ krwi jest ograniczony, organizm nie ma "paliwa", by "produkować" paznokcie w normalnym tempie. Przypomnijmy, że paznokcie u nóg rosną w tempie od 1 do 1,5mm na miesiąc. Całkowity proces wymiany płytki trwa zatem w zależności od wielkości paznokcia od 6 do 12 miesięcy.


Co ciekawe, złogi cholesterolowe zmieniają również wygląd podeszw stóp – stają się one żółte, błyszczące i sprawiają wrażenie napiętych. Ponadto może wystąpić ból. Czytaj także: Tak boli miażdżyca nóg. Nigdy nie ignoruj tego bólu – to nie jest zmęczenie

cholesterol stopy
“Cholesterolowe stopy” Fot. medlineplus.gov

Jak obniżyć poziom cholesterolu LDL?

Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu jest zmiana stylu życia: ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, słonych przekąsek oraz fast-foodów. Takie produkty warto zastąpić olejami roślinnymi, warzywami i owocami, które są znacznie zdrowsze.


Pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL może zwiększenie aktywności fizycznej. Nie chodzi o to, aby nagle zostać maratończykiem, ale regularnie spacerować, jeździć na rowerze – najlepiej codziennie. Dobrym pomysłem są także zorganizowane zajęcia w klubach sportowych, takie jak zumba czy sporty walki. Najważniejsze jest to, aby trenować regularnie. Czytaj także: Leczenie choroby wieńcowej — na czym polega? Ekspert wyjaśnia