Pacjenci.pl Zdrowie Jakie choroby przenoszą pluskwy? Możesz przywlec je do domu nawet z podróży autobusem.
canva.com

Jakie choroby przenoszą pluskwy? Możesz przywlec je do domu nawet z podróży autobusem.

30 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Pluskwy można przynieść do domu na ubraniu (np. z autobusu), w bagażu podróżnym, w używanych meblach. Same potrafią wejśc kratkami wentylacyjnymi i rurami od sąsiadów. Najbardziej narażeni na kontakt z nimi są ci, którzy często podróżują i nocują w hotelach.

Pozbycie się pluskiew nie jest proste, często wymaga pomocy fachowców. Niekiedy nieuniknione jest wyrzucenie mebli, a nawet remont.

Najpierw Francja, teraz Wielka Brytania. Brytyjczycy ostrzegają inne kraje przed inwazją pluskiew! Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Jakie choroby przenoszą te krwiożercze insekty?

Inwazja pluskiew we Francji i Wielkiej Brytanii

Jak podaje BBC, we Francji i w Wielkiej Brytanii obserwuje się niepokojący wzrost przypadków występowania pluskiew w hotelach. Drapieżne insekty buszują też w środkach transportu publicznego, na lotniskach, a nawet w takich miejscach, jak kina. Z powodu inwazji pluskiew, zamykano szkoły i odwoływano lekcje!

Jak informują cytowani przez BBC przedstawiciele firmy Rentokil specjalizującej się w walce ze szkodnikami, w drugim kwartale 2023 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost o 65% liczby pluskiew w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Eksperci uspokajają, że pluskwy nie powinny zagrażać Polsce, jednak należy utrzymywać na odpowiednim poziomie higienę osobistą oraz czystość pomieszczeń. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego rozprzestrzeniania się insektów. Co prawda, brak czystości w domu nie jest głównym powodem pojawienia się pluskiew, jednak w miejscach, gdzie nie dba się o higienę rozwój populacji pluskwy może być bardziej dynamiczny.

Epidemia salmonelli w Europie. Ten gatunek mięsa szczególnie niebezpieczny
Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

Gdzie czają się pluskwy?

Problem pluskiew w Polsce nie jest obcy. Insekty te lubią zagnieżdżać się w tapicerowanych meblach, łóżkach, zasłonach oraz za obrazami na ścianach. Zazwyczaj zakładają gniazda w łóżkach, ponieważ chcą być jak najbliżej żywiciela.

Pluskwy można przynieść do domu na ubraniu (np. z autobusu), w bagażu podróżnym czy wraz z używanymi meblami. Zdarza się, że przechodzą kratkami wentylacyjnymi czy rurami od sąsiadów. Na pluskwy najbardziej narażone są osoby, które często podróżują i nocują w hotelach.

Pozbycie się pluskiew nie jest proste i wymaga pomocy fachowców. Niekiedy nieuniknione jest wyrzucenie mebli, a nawet remont.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Dorosła pluskwa przypomina wyglądem i rozmiarem pestkę jabłka. Młode osobniki zaraz po wykluciu są przeźroczyste i znacznie mniejsze, więc trudniej jest je dostrzec.

Pluskwy odżywiają się krwią zwierząt oraz ludzi. Ich ugryzienia nie są bolesne i przypominają ukąszenia komara, jednak są dużo bardziej swędzące i piekące oraz powodują powstawanie znacznie większych bąbli. Pluskwy najczęściej kąsają w jednej linii, zazwyczaj po 3-4 ugryzienia. Przeważnie atakują te okolice ciała, gdzie skóra jest najcieńsza, m.in. wewnętrzne strony rąk i ud, kark i szyję.

Co ciekawe, pluskwy nie gryzą każdego domownika i jest to kwestia indywidualna, kogo wybiorą na swoją ofiarę. Może być tak, że będą kąsać tylko jedną z dwóch osób śpiących razem w łóżku. Insekty te nie przepadają za krwią ludzi przewlekle chorych, przyjmujących na stałe leki. Odstrasza je także obecność alkoholu we krwi.

Projekt bez nazwy - 2023-10-30T171832.382.png

Jakie choroby przenoszą pluskwy?

Mimo że choroby wywoływane przez pluskwę domową należą do rzadkości, ryzyko istnieje zawsze.

  • Choroba Chagasa

To zakaźna choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka Trypanosoma cruzi , przenoszona przez owady krwiopijne z rodziny pluskwiaków. Do jej głównych objawów należą: gorączka, obrzęk wokół miejsca ukąszenia, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby, a także zaburzenia trawienie oraz zakłócenia pracy serca.

  • Alergie i choroby skórne

Dotykają przede wszystkim alergików, osób starszych i dzieci. Objawiają się m.in. intensywnym zaczerwienieniem, opuchlizną i świądem skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego prowadzącego do obrzęku języka oraz gardła, co może znacznie utrudniać oddychanie.

  • „Gorączka Q”

Jest to choroba wywołana zakażeniem Coxiella burnetii - rodzajem bakterii przenoszonej przez pluskwy. Choć atakuje głównie zwierzęta, znane są też przypadki zakażenia człowieka. Wywołuje objawy grypopodobne, tj. gorączkę, bóle głowy i mięśni oraz ogólne osłabienie.

  • Gronkowiec złocisty

Jest to gram-dodatnia bakteria, która wyróżnia się dużą złośliwością i odpornością na antybiotyki, przez co jej leczenie bywa długotrwałe. Do głównych objawów zakażenia gronkowcem złocistym należą: wysoka gorączka, bóle mięśni, zmiany skórne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Znane są pojedyncze przypadki zakażenia przez pluskwę wirusem wywołującym żółtaczkę typu B, jednak generalnie nie uważa się jej za nosiciela tej choroby.

Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
Uwaga alergicy! Niebezpieczne owady. Atakują domy w całej Polsce
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko