Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Uwaga alergicy! Niebezpieczne owady. Atakują domy w całej Polsce
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 25.10.2023 12:42

Uwaga alergicy! Niebezpieczne owady. Atakują domy w całej Polsce

biedronka azjatycka
canva.com

Na pierwszy rzut oka przypominają nasze rodzime biedronki siedmiokropki, jednak w rzeczywistości znacznie się różnią. W ostatnim czasie atakują stadami polskie domy i mieszkania, a bliski kontakt z tymi owadami może wywołać silną reakcję alergiczną. Zdarza się, że po ich ugryzieniu wymagana jest wizyta u lekarza. Co to za intruzy? 
 

Przywędrowała do Polski z Europy Zachodniej

Biedronka azjatycka, znana także jako biedronka ninja lub arlekin, to insekt pochodzący ze środkowej i wschodniej Azji. Do Polski przywędrowała z Europy Zachodniej, a wcześniej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie sprowadzono ją do walki z mszycami. Rzeczywiście, pożera ogromną ilość mszyc, jednak ma też spore wady. Kiedy brakuje jej pożywienia, zaczyna dobierać się do owoców, a ponadto atakuje larwy i dorosłe postacie innych owadów, również tych pożytecznych. Jej ofiarą padają również nasze rodzime biedronki, co prowadzi do coraz silniejszego wypierania ich ze środowiska. Biedronka azjatycka stanowi poważne zagrożenie dla populacji biedronki siedmiokropki. Komisja Europejska uznała ją za gatunek inwazyjny. 

W Polsce pierwsze osobniki biedronki azjatyckiej pojawiły się w 2006 roku, jednak dopiero niedawno rozpoczęła się ich prawdziwa inwazja. W okresie jesienno – zimowym owady te szukają ciepłego schronienia, ponieważ w niskich temperaturach giną. Atakują masowo zarówno wsie, jak i miasta. Najczęściej można je zobaczyć na oknach i parapetach. Czekają na odpowiedni moment…i hyc! Wpadają do domu, gdzie zamierzają przeczekać zimę. 

Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Naucz się rozpoznawać pierwsze objawy anginy Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

Biedronka azjatycka a polska biedronka - jak je odróżnić?

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od naszej rodzimej biedronki siedmiokropki? To bardzo proste! Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość kropek pokrywający pancerz. Biedronka siedmiokropka, jak sama nazwa wskazuje ma 7 kropek: po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną. Z kolei biedronka azjatycka jest cała „pokropkowana” i może mieć nawet ponad 20 kropek! Są też osobniki, które nie posiadają żadnej kropki.

Oba gatunki różnią się między sobą także wielkością i barwą. Biedronka azjatycka jest nieco większa od siedmiokropki. Jeśli chodzi o kolor, siedmiokropka może być tylko czerwona, natomiast ubarwienie biedronki azjatyckiej może być różne: czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet czarne! 

Projekt bez nazwy - 2023-10-25T103058.282.png

Objawy ukąszenia przez biedronkę azjatycką

Generalnie biedronka azjatycka nie jest agresywna wobec ludzi, jednak w przypadku zagrożenia potrafi ugryźć, co w niektórych przypadkach może mieć dość poważne konsekwencje. Jej ukąszenie zazwyczaj nie jest bolesne, jednak może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Alergię wywołuje żółtawa ciecz - hemolimfa, która jest wydzielana przez biedronkę w momencie poczucia zagrożenia oraz kiedy owad zostanie rozgnieciony. Należy uważać, aby płyn nie dostał się do oczu, ponieważ może wywołać silne podrażnienie.

Objawy ukąszenia przez biedronkę azjatycką mogą być następujące:

  • obrzęk naczynioruchowy twarzy, 
  • zapalenie spojówek, 
  • alergiczny nieżyt nosa, 
  • świąd i wysypka,
  • ataki duszności,
  • astma.

Po ugryzieniu przez biedronkę azjatycką, należy umyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem, a następnie przetrzeć je środkiem odkażającym. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji alergicznych, takich jak pokrzywka czy duszność, należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Jak sobie radzić z plagą biedronek azjatyckich?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do odstraszania biedronek azjatyckich, jednak nie są one zalecane. Ich rozpylenie może bowiem stanowić większe zagrożenie dla zdrowia (zwłaszcza dzieci) niż same insekty.

Istnieją inne, skuteczne metody, takie jak:

  • zamontowanie w oknach moskitier,
  • zastosowanie naturalnych substancji odstraszających: kamfory, olejków eterycznych o zapachu mentolu i pomarańczy,
  • położenie na parapecie skórki cytrusów.