Polacy je kochają, choć może bardzo zaszkodzić. Nie warto ryzykować
Białe wino ma właściwości antyseptyczne, a zawarte w nim przeciwutleniacze mogą zwiększać wydolność serca i zapobiegać zatorom tętniczym. Jednak jest pewien warunek – nie należy pić go zbyt często.
W przeciwnym wypadku konsekwencje zdrowotne mogą być tragiczne. Naukowcy z amerykańskiego Brown University odkryli, że nadmierne spożycie może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry.
Napój, który lepiej ograniczyć
Eksperci z amerykańskiego Brown University przeanalizowali dane z trzech badań dotyczących spożywania alkoholu a ryzyka rozwoju raka skóry. Wzięło w nich udział łącznie 210 tys. osób. Trwały średnio 18 lat. Na podstawie analizy kwestionariuszy dotyczących odżywiania uczestników ustalono, że osoby spożywające 12-13 gramów alkoholu dziennie są bardziej narażone na czerniaka, czyli raka skóry – w ich przypadku o 14%.
Okazało się, że najbardziej kancerogenne jest białe wino. Co więcej, okazało się szkodliwsze niż czerwone wino, piwo i drinki. Naukowcy ustalili, że spożycie białego wina miało największy związek z czerniakiem atakującym przeważnie miejsca mniej narażone na promieniowanie słoneczne.
Wynik badania opublikowany został na łamach pisma „Cancer Epidemiology, Biomarkers and:Prevention”.
Dlaczego białe wino może być szkodliwe?
Naukowcy tego nie wiedzą. Podejrzewają jednak, że powodem może by duża zawartość aldehydu octowego. W porównaniu z innymi napojami procentowymi w białym winie jest go znacznie więcej. Rak skóry powinien zostać włączony do kategorii nowotworów spowodowanych przez nadużywanie alkoholu – nowotworami tego rodzaju są rak układu trawiennego, oddechowego, wątroby, trzustki, jelita grubego i rak piersi.
Wpływ alkoholu na rozwój nowotworu skóry zbadał również Eunyoung Cho, profesor dermatologii i epidemiologii na Uniwersytecie w Providence w USA. Zdaniem eksperta osoby spożywające więcej niż 20 gramów alkoholu dziennie częściej chorują na czerniaka głowy, szyi lub kończyn . Prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka tułowia w ich przypadku jest większe aż o 73%. Co również nie ustalił, dlaczego białe wino może działać w ten sposób, lecz również zasugerował, że przyczyną może być wspomniany wyższy poziom aldehydu octowego obecnego w białym winie.
Szkód może być jeszcze więcej
Białe wino zawiera więcej cukrów i siarczanów w porównaniu z winem czerwonym lub różowym. Sprawia to, że łatwiej wypić jego większą ilość. Jednak osoby regularnie pijące białe winą są bardziej narażone na infekcję grzybem Candida i na drożdżycę.
Z badań opublikowanych w „Nutrition Research” wynika, że częste picie białego wina może zniszczyć szkliwo – podczas spożycia dochodzi do wypłukiwania wapnia i fosforu. Może również zaostrzyć trądzik różowaty. A poza tym - białe wino bardziej tuczy.
źródło: Pap.pl, termedia.pl