Sposoby na kaca. Jak mu zapobiegać i jak go leczyć?
O tym, jak pozbyć się kaca warto pomyśleć jeszcze zanim zacznie się konsumpcję alkoholu. Nie ma cudownej tabletki, która złagodzi ten rodzaj bólu głowy. Kacowi można jednak w pewnym stopniu zapobiec - konieczne jednak będzie zastosowanie się do kilku zasad. A jak to się nie uda, podpowiadamy co zrobić, gdy kac już nas dopadnie.
Jak zapobiegać kacowi?
Całkowite pozbycie się nieprzyjemnych objawów spowodowanych spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu jest niemożliwe. To, jak duże będzie ich nasilenie, jest jednak kwestią indywidualną. Mimo to można je ograniczyć – w tym celu należy stosować kilka zasad w trakcie spożywania alkoholu.
- Nie pij alkoholu na pusty żołądek – przed konsumpcją dobrze jest zjeść posiłek bogaty w białka i tłuszcze, który spowolni proces wchłaniania alkoholu. Takim daniem jest, chociażby sałatka z kurczakiem i majonezem, rosół lub danie mięsne lub rybne.
- Nawadniaj organizm – zanim „zabawa” się zacznie, wskazane jest nawodnienie organizmu i dostarczyć mu ponad 2 litry płynów np. wody mineralnej średnio- i wysokozmineralizowanej.
- Nie łącz różnych rodzajów alkoholu.
- W trakcie konsumpcji powinno się regularnie przyjmować pokarmy zawierające białko, tłuszcze i węglowodany.
Co robić, gdy pojawił się kac?
Kacem nazywamy złe samopoczucie na drugi dzień po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Objawy te pojawiają się, gdy stężenie alkoholu we krwi znacząco się obniża lub jest bliskie zeru. Kac trwa zazwyczaj kilka godzin, lecz niektórzy cierpią z tego powodu nawet przez 24 godziny.
Gdy po przebudzeniu skutki wypitego alkoholu są odczuwalne, warto wziąć prysznic. Następnie dobrze jest pić dużo wody, nawadniać organizm i próbować coś zjeść. W złagodzeniu bólu głowy może pomóc także spacer – tlen wpływa korzystnie na samopoczucie.
Na kacu ochota na jedzenie jest często mniejsza. Warto jednak nie rezygnować z posiłku. Najlepszymi daniami będą wówczas:
- jajka na miękko,
- domowy tłusty rosół,
- tłuste mięso,
- kwaśna zupa np. żurek lub kapuśniak,
- owoce z witaminą C.
Napoje zalecane do picia w trakcie kaca to:
- woda mineralna niegazowana,
- woda kokosowa,
- napoje izotoniczne,
- sok pomidorowy,
- kwaśne soki owocowe i warzywne,
- woda z ogórków,
- herbata z miodem lub imbirem,
- zielona herbata,
- maślanka,
- kefir,
- yerba mate
Jak rozpoznać, że ma się problem z alkoholem?
Nadużywanie alkoholu powodowane jest często depresją czy chęcią ucieczki od codzienności. Problem ten mają ludzkie w każdym wieku, zarówno bogaci, jak i biedni. Po alkohol często sięga też młodzież, szczególnie nieletni. Pierwszymi objawami uzależnienia od alkoholu są:
- zwiększona drażliwość,
- budowanie relacji towarzyskich na podstawie alkohol,
- częste spożywanie alkoholu również przed wyjściem z domu tzw. before party,
- stopniowe zastępowanie alkoholi niskoprocentowych wysokoprocentowymi np. bimbrem i wódką,
- namawianie innych wspólną konsumpcję,
- krótkotrwałe zaniki pamięci i wahania nastroju następnego dnia po spożyciu alkoholu,
- tworzenie wymówek, by tylko móc się napić alkoholu.
„Nie tylko uzależnienie jest problemem, ale nawet sporadyczne konsumowanie alkoholu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i takim właśnie jest. Jeśli więc ktoś lubi smak piwa, niech się zasmakuje w piwie bezalkoholowym. Jeżeli ktoś lubi smak wina, niech się zasmakuje w winie bezalkoholowym. Natomiast przestańmy udawać, że jest jakakolwiek bezpieczna ilość etanolu, którą wprowadziliśmy do naszego organizmu, niewywołująca żadnych negatywnych konsekwencji”. - powiedział certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, Robert Rutkowski.