Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Alkoholizm

Alkoholizm

alkoholizm

alkoholizm w Polsce
06.06.2024 15:02 Czy możliwe jest życie bez alkoholu?

Alkoholizm w Polsce jest tak powszechny, że stał się niezauważalny dla zwykłego obywatela. Piją ojcowie, matki, dziadkowie i babki. Uczymy pić i wznosić toasty od najmłodszych lat. Kiedy przyjdzie do nas refleksja, że w połowie pusta butelka w rodzinnym salonie oznacza problem? 

W tym wieku odstaw alkohol
21.05.2024 11:59 W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji

Choć wszyscy wiemy, że alkohol spożywany w znacznych ilościach szkodzi zdrowiu, pijemy go i to często. Statystyczny Polak męskiej płci męskiej spożywa ponad 18 l czystego alkoholu rocznie. Średnia dla innych europejskich krajów wynosi niewiele ponad sześć litrów. Wiadomo, że alkohol potrafi wyniszczać narządy takie jak serce, wątroba czy mózg. Neurolodzy zwracają uwagę na to, w jakim wieku warto odstawić napoje alkoholowe, by chronić swoje zdrowie. 

Ekspert w kółku, w tle klub i tańczący ludzie
27.04.2024 13:59 Co uzależnia bardziej – piwo czy wódka? Zapytaliśmy o to eksperta

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że "piwo to nie alkohol" i "piwo nie uzależnia". Ile w tym prawdy? Zapytaliśmy o certyfikowanego psychoterapeutę uzależnień, Roberta Rutkowskiego. "Ja nie piję alkoholu. Tylko piwo" – wielu terapeutów nie raz słyszało te słowa. Wypowiadają je osoby, które są przekonane, że nie mają problemu z alkoholem, bo "piją tylko piwo" i "się nie zataczają". Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Od piwa da się uzależnić tak samo jak od każdego innego alkoholu, a nawet bardziej.

Coach od wódki
26.04.2024 18:07 Coach od wódki o pijących matkach: "Stukają się kieliszkami z butelką mleka dziecka"

Wojciech Wolak, czyli Coach od wódki, opowiedział w programie “Nie jestem psychologiem”, jak wygląda sytuacja pijących ludzi w Polsce. A wcale kolorowo nie jest - osób uzależnionych od alkoholu przybywa, ba, piją nawet matki małych dzieci. “Stukają się kieliszkiem z prosecco z butelką mleka dziecka” - powiedział Wolak. 

Alkohol, zdrowie, ministerstwo zdrowia
19.04.2024 09:52 Już nie kupisz alkoholu na stacji benzynowej? Minister zdrowia zapowiada

Ze stacji benzynowych zniknie alkohol? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zdradziła, że trwają analizy dotyczące zakazu sprzedaży trunków. Jej zdaniem alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacjach benzynowych. Wiadomo, że o podjęcie prac w związku z tym tematem poprosił premier - Donald Tusk. Nie wszyscy jednak są przychylni pomysłowi Leszczyny. W mediach społecznościowych zagościła gorąca dyskusja w związku z tematem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

Mężczyzna leży w łóżku na odwyku
17.04.2024 15:48 Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu uważa, że nie ma żadnego problemu i nie chce się poddać leczeniu. Cierpi wtedy życie rodzinne, społeczne, nierzadko finansowe. Jak pomóc takiej osobie? Okazuje się, że polskie prawo daje ku temu narzędzia.Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu na przymusowe leczenie. Taki nakaz w każdej chwili może wydać sąd. Niezbędna jest jednak współpraca ze stronu gminy lub prokuratury i spełnienie kilku ważnych warunków.  Oto jak załatwić alkoholikowi przymusowe leczenie – opis krok po kroku.

Samochód na lawecie
13.03.2024 10:56 Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego od 14 marca 2024 roku pijani kierowcy z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila, będą tracili pojazdy i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek, czy nie. Ich samochody zostaną sprzedane. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może stracić auto.Nowe przepisy mają zniechęcać kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Będą tracić auta niezależnie od ich wartości, a jeśli nie należą do nich, będą płacić olbrzymią karę.

zakupy
04.02.2024 17:39 Polacy je kochają, choć może bardzo zaszkodzić. Nie warto ryzykować

Białe wino ma właściwości antyseptyczne, a zawarte w nim przeciwutleniacze mogą zwiększać wydolność serca i zapobiegać zatorom tętniczym. Jednak jest pewien warunek – nie należy pić go zbyt często. W przeciwnym wypadku konsekwencje zdrowotne mogą być tragiczne. Naukowcy z amerykańskiego Brown University odkryli, że nadmierne spożycie może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry.

odczuwanie zimna
04.02.2024 14:37 Uważasz się za zmarzlucha? To nie przypadek. Poznaj 6 możliwych przyczyn

Gdy inni zdejmują ubrania, Ty zakładasz na siebie kolejne warstwy? Wiecznie marzniesz, choć osoby przebywające w Twoim towarzystwie twierdzą, że im ciepło? Sprawdź, co może być przyczyną. Ciągle uczucie zimna bywa też objawem m.in. rozwijających się chorób. 

Katarzyna Bosacka, napoje
02.01.2024 13:14 Katarzyna Bosacka ostrzega przed tym połączeniem. Najlepiej w ogóle ich nie pijcie

Przed tymi napojami ostrzegają kardiolodzy - właśnie pojawiły się nowe badania mówiące o tym, że regularne ich picie powoduje nadciśnienie. Energetyki są w Polsce dostępne (teoretycznie), od 18 roku życia. Katarzyna Bosacka ostrzega też przed łączeniem ich z innym napojem. Pewnie się domyślacie, jakim. Dlaczego łączenie drinków z napojami energetycznymi jest szkodliwe? Wyniki badań jasno wskazują, że napoje te są szczególnie groźne dla organizmu, nawet bardziej niż czysty alkohol. Mieszanka ta obciąża serce i sprawia, że jeszcze dotkliwiej odczuwamy skutki zatrucia alkoholem. Niedawno w tej sprawie głos zabrała Katarzyna Bosacka, dziennikarka i ekspertka w dziedzinie żywności 

None
31.12.2023 14:18 Sposoby na kaca. Jak mu zapobiegać i jak go leczyć?

O tym, jak pozbyć się kaca warto pomyśleć jeszcze zanim zacznie się konsumpcję alkoholu. Nie ma cudownej tabletki, która złagodzi ten rodzaj bólu głowy. Kacowi można jednak w pewnym stopniu zapobiec - konieczne jednak będzie zastosowanie się do kilku zasad. A jak to się nie uda, podpowiadamy co zrobić, gdy kac już nas dopadnie. 

impreza sylwestrowa
30.12.2023 19:22 Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu? Odpowiedź ekspertów może Cię zdziwić

Sylwester tuż, tuż, a noc sylwestrowa to dla wielu okazja do hucznej zabawy. Niejednej osobie ciężko wyobrazić sobie imprezę bez towarzystwa alkoholu. Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu, którą można wypić bez obaw o zdrowie? Odpowiadamy. 

ból głowy
25.11.2023 19:49 Boli Cię głowa nawet po wypiciu małej ilości wina? Naukowcy odkryli przyczynę

Ból głowy po wypiciu niewielkiej ilości czerwonego wina dopada wiele osób. Wbrew pozorom nie jest oznaką tzw. słabej głowy ani kaca. Naukowcy z University of California odkryli, co jest przyczyną tych delegliwości.Badacze z Uniwersity of California odkryli, dlaczego niektórzy z nas odczuwają ból głowy, nawet po wypiciu niewielkiej ilości czerwonego wina. Przyczyną jest prawdopodobnie związek zawarty w czerwonych winogronach, a dokładniej flawonol – kwercytyna.Flawonol występuje naturalnie w czerwonych winach. Z jego powodu jednak może dojść do zaburzenia metabolizmu, którego skutkiem będzie gromadzenie się toksyn, powodujące ból głowy.

piłkarz
06.11.2023 14:36 Pilny komunikat PZPN. Czterech piłkarzy wyrzuconych z kadry. Dwa miliony Polaków ma ten problem

Ta afera nie zostanie zamieciona pod dywan. Polski Związek Piłki Nożnej usunął z kadry w trybie natychmiastowym czterech piłkarzy. Co było przyczyną?