Pacjenci.pl Zdrowie Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?
canva.com

Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?

6 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Lekomania to niebezpieczny nałóg, który może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Podobnie jak alkohol i papierosy, leki mogą wywoływać uzależnienie, jeśli są nadużywane. Lekomania to ogromny problem w naszym kraju. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska należy do grupy państw, w których przeznacza się najwięcej środków na leki.

Kogo najczęściej dotyka lekomania?

Lekomania jest problemem, który dotyka pacjentów w każdym wieku. Nadmierne i niekontrolowane zażywanie leków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem z uzależnieniem od leków. Specjaliści obawiają się, że łatwy dostęp do e-recept niesie spore zagrożenie pogłębienia się problemu.

Lekomania to uzależnienie, które najczęściej dotyka osób aktywnych zawodowo, częściej kobiet niż mężczyzn, które nie kojarzą się ze schematycznym obrazem osoby uzależnionej od narkotyków.

Projekt bez nazwy - 2023-09-06T134316.950.png

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych

Problem lekomanii w Polsce - statystyki

Trudno jest dokładnie określić, ile osób w Polsce ma problem z uzależnieniami. Dane statystyczne zbierane przez Główny Urząd Statystyczny i CBOS nie są wystarczająco precyzyjne, ponieważ nie uwzględniają wielu osób, które nadużywają narkotyków czy leków, nie korzystają z oficjalnej pomocy, nie są w konflikcie z prawem lub nie trafiają do szpitala z powodu nadużywania środków farmaceutycznych czy substancji odurzających.

Z dostępnych danych wynika, że w Polsce około 120-150 tysięcy osób ma problem z uzależnieniem od substancji narkotycznych innych niż alkohol.

Problem tkwi w tym, że ludzie nie traktują nadużywania leków jako realnego zagrożenia dla zdrowia, a wręcz przeciwnie. Pacjenci często myślą, że zażywanie kolejnych dawek leków ma korzystny wpływ na ich zdrowie i pomaga im radzić sobie z dolegliwościami.

Jakie leki powodują uzależnienie?

Lekomania dotyczy głównie nadmiernego przyjmowania silnych leków nasennych, przeciwlękowych, oraz przeciwbólowych. Największe niebezpieczeństwo stwarza zażywanie powyższych środków bez realnych wskazań medycznych oraz bez nadzoru lekarza.

Benzodiazepiny i leki przeciwbólowe (dostępne na receptę, jak i bez recepty), w tym opioidy, to najczęstsze przyczyny uzależnienia od leków.

Regulacje dotyczące reklamy leków

Leki i suplementy to grupa najczęściej reklamowych produktów w polskiej telewizji. Od 1 stycznia tego roku, w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące reklamy wyrobów medycznych. Aktorzy mają zakaz udawania lekarzy i farmaceutów, a prawdziwi medycy nie mogą używać swojego autorytetu w celach reklamowych.

Według nowych przepisów nie można adresować tego typu reklam do dzieci i rodziców i nakłaniać ich do kupna danego środka. Ponadto język używany w reklamie nie może być zbyt specjalistyczny, aby był zrozumiały dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z medycyną.

Zmiany dotyczą także miejsca, w którym rozgrywa się akcja reklamy. Nie może to już być apteka, gabinet lekarski, czy inne miejsce związane z zawodami medycznymi.

Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!
Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać
Tagi: Zdrowie
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko