Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pracodawca zrefunduje Ci nie tylko okulary, ale i szkła kontaktowe
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.11.2023 13:36

Pracodawca zrefunduje Ci nie tylko okulary, ale i szkła kontaktowe

okulary komputer
Shutterstock.com

17 listopada weszło w życie rozporządzenie Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństw i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. M.in. zmodyfikowana została definicja miejsca pracy. Oprócz tego pracownicy otrzymali prawo do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych korygujących wzrok.

 

17 listopada weszły w życie zmiany w przepisach

W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 opublikowano rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 17 listopada 2023 r. rozporządzenie weszło w życie.

„To wynika z konieczności dostosowania przepisów do zmieniającego się świata technologii i techniki”.– mówi minister Marlena Maląg.
Rozwiązanie ma za cel zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Projekt bez nazwy - 2023-11-19T132154.569.png

Pierwszy w historii przeszczep ludzkiego oka. To prawdziwy przełom w medycynie! Pacjenci zwlekają z tą operacją. Wielki błąd!

Jakie korzyści otrzymają pracownicy?

Od 17 listopada b.r pracownicy korzystający z laptopów mogą wymagać od pracodawcy dodatkowych monitorów – dotyczy to osób spędzających co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy przy laptopie. Co więcej, pracownikowi może zostać przyznana także podstawka do laptopa, która umożliwi mu prawidłowe ustawienia komputera, tak by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika. Pracownik może także otrzymać dodatkową klawiaturę i mysz.

Soczewki kontaktowe również będą refundowane

Wcześniej refundacją objęta była wymiana okularów korekcyjnych dla pracownika – pracownik jednak musiał mieć poświadczenie od lekarza, że musi je nosić. Od 17 listopada refundowane będą także soczewki kontaktowe.

"Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli każdego dnia spędza przed monitorem ekranowym co najmniej cztery godziny (dotyczy to zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych, jak i pracowników korzystających z laptopów, tabletów czy smartfonów." - podkreśla "DGP". 
 

Do tej pory firmy za zakup okularów zwracały od 200 do 300 zł. Nie są to jednak duże kwoty – przy niektórych wadach wzroku najtańsze szkła mogą kosztować nawet 1000 zł, a należy doliczyć również koszt zakupu oprawek. 

Omawiany przywilej dotyczy wyłącznie osób pracujących przy komputerze. Jednak warto wspomnieć, że refundacja okularów lub soczewek powinna obejmować także inne grupy zawodowe. 

Polecane