Pacjenci.pl Zdrowie Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę
canva.com

Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę

13 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego flory jelita cienkiego. Oznacza to, że w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernej kolonizacji bakterii bądź też jelito cienkie zasiedlają bakterie dla niego nietypowe. SIBO powoduje występowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które bardzo często przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Postawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia. Wiele wątpliwości wciąż budzi natomiast stosowanie probiotyków.

Jakie są objawy SIBO?

Typowym objawem SIBO jest wzdęcie brzucha, często z towarzyszącym uczuciem przelewania się w jamie brzusznej oraz pełności poposiłkowej. Mamy także do czynienia z dolegliwościami bólowymi brzucha. „Mogą być one rozlane, dotyczyć tylko nadbrzusza bądź podbrzusza.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. U pacjentów z zespołem SIBO obserwuje się również luźne wypróżnienia, a w bardziej zaawansowanym stadium może dochodzić do niedoborów pokarmowych. „Głównie dotyczy to niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witaminy B12, a także białek, co wiąże się ze spadkiem masy ciała.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez tytułu - 2023-03-13T180952.875.png

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością
Charakterystyczne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Probiotyki przy SIBO – pomagają czy szkodzą?

Probiotykoterapia u pacjenta z zespołem SIBO budzi wiele wątpliwości. Istnieją doniesienia, że w przypadku przerostu bakteryjnego probiotyki nie pomagają, a wręcz nasilają dolegliwości. Z drugiej zaś strony, pojawiają się informacje, iż probiotyki wykazują udokumentowaną skuteczność w łagodzeniu objawów SIBO. Zapytaliśmy więc o opinię specjalistę, gastroenterologa, lek. med. Jacka Kowerzanow.

W tym temacie środowisko medyczne jest podzielone. Sama przyczyna choroby, czyli nadmierny rozrost flory jelita cienkiego skłania pierwszą grupę specjalistów do twierdzenia, że dokładanie probiotyków jest wręcz niepotrzebne. Według drugiej grupy można je przyjmować, gdyż podczas stosowania antybiotykoterapii rozrost flory jelita cienkiego jest w jakiś sposób ograniczony. Powinniśmy jednak wybierać probiotyki przebadane klinicznie i zażywać je dopiero po zakończonej antybiotykoterapii. W dalszym ciągu nie ukazały się żadne prace naukowe, które potwierdziłyby, czy należy stosować probiotyki, czy też nie. ” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jakie są przyczyny SIBO?

Zespół SIBO bardzo często związany jest ze współistnieniem zespołu jelita drażliwego. „W 80 – 90 procentach uważa się, że zespół SIBO spowodowany jest zaburzeniami czynnościowymi jelit. Na pierwszy plan wysuwa się zespół jelita drażliwego. Swoim pacjentom w gabinecie tłumaczę, że te dwie choroby lubią iść w parze, a wręcz się przeplatać. Na początku sprawia to trochę problemów diagnostycznych ze względu na to, iż w danym momencie czasu nie do końca jesteśmy pewni, która choroba wiedzie prym.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

SIBO obserwuje się także w przebiegu innych schorzeń układu pokarmowego, m.in. celiakii, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy zespole krótkiego jelita.

Do drugiej grupy czynników powodujących SIBO należą choroby ogólnoustrojowe, upośledzające motorykę jelita, takie jak m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, twardzina układowa.

SIBO może być także skutkiem nadużywania leków, m.in. inhibitorów pompy protonowej. „Substancje te silnie hamują wydzielanie kwasu solnego do soku żołądkowego, a tym samym prowadzą do tzw. achlorhydrii, co sprzyja rozwojowi bakterii w jelicie cienkim. Należy także wspomnieć o silnych lekach przeciwbólowych z grupy opioidów wykorzystywanych m.in w leczeniu chorób onkologicznych, które upośledzają bądź wręcz hamują motorykę jelita.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Do pozostałych czynników ryzyka należą: zabieg resekcji jelita, zaburzenia anatomiczne, zrosty pooperacyjne, zaawansowany wiek.

Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać
Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja