Przechowywanie leków w tym miejscu to największy błąd. Robi się tak w wielu polskich domach
Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe, by medykamenty zachowały właściwości lecznicze i były bezpieczne podczas stosowania. Jednak w wielu domach preparaty te nie zawsze są przechowywane prawidłowo. Co więcej, jedno z domowych pomieszczeń jest szczególnie szkodliwe dla leków. Które?
Nie przechowuj leków w tym miejscu
Zażywanie leków to codzienna rutyna wielu Polaków. Niewłaściwe nawyki w kwestii przechowywania preparatów leczniczych mogą nie tylko sprawić, że stracą one swoje właściwości lecznice. Równocześnie narazi to na niebezpieczeństwo zarówno nas, jak i naszych domowników. Omyłkowe zażycie leku przez osobę trzecią może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
Wielu z nas swoje leki przechowuje w łazience. Ze względu na wysoką wilgotność i wahania temperatury w tym miejscu, leki i preparaty mogą przestać działać – w szczególności dotyczy to tabletek i kapsułek. Wilgoć spowodować może też krystalizację niektórych substancji. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, lek może się nawet upłynnić. Medykamentów nie powinno się przechowywać także w okolicy grzejników.
Leki należy chronić także przed:
- promieniami słonecznymi,
- kurzem i innymi zabrudzeniami,
- kontaktem ze ścianami i podłogą.
Jak prawidłowo przechowywać leki?
Szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę, poziom nasłonecznienia i wilgotność środowiska.
- optymalna temperatura do przechowywania leków to zakres 15-25 stopni Celsjusza.
- leki przechowywać należy w ciemnym i suchym miejscu. Duże nasłonecznienie może unieczynnić substancje chemiczne leku.
- lek powinno się przechowywać w suchym miejscu.
- leki zawsze należy trzymać w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu.
- Nie należy wyrzucać części opakowania leku z datą ważności.
Dobrym pomysłem jest opisanie od wewnętrznej strony szafki, w której przechowywane są leki. Dzięki temu ryzyko, że ktoś omyłkowo je zażyje będzie mniejsze.
Pewne leki i wyroby medyczne wymagają przechowywania ich w lodówce. Są to m.in.
- insuliny,
- szczepionki,
- niektóre preparaty ginekologiczne,
- niektóre leki na astmę,
- niektóre z probiotyków,
- niektóre preparaty zawierające witaminę A
Preparaty z tych kategorii należy przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Jeśli do 60 minut po zakupie nie możemy włożyć ich do lodówki, należy przetransportować je w szczelnie zamkniętej torbie termoizolacyjnej.
Jak uporządkować domową apteczkę?
Na początek dobrze jest położyć w jedno miejsce wszystkie leki, suplementy, plastry i opatrunki znajdujące się w domu. Osoby mające dzieci lub zwierzęta, dobrze by za porządkowanie apteczki zabrały się, gdy podopiecznych akurat nie będzie w pobliżu.
Drugim krokiem może być usuniecie leków przeterminowanych. Dobrze też usunąć leki, jeśli nie mamy pewności, czy termin ich przydatności jest aktualny. Preparaty te można włożyć do jednej torby i zanieść do apteki.
Teraz można podzielić produkty według: postaci (syrop, krople, maści, tabletki), rodzaju (leki, opatrunki), chorób (środki na przeziębienie, alergie itp.), członków rodziny (środki dla niego, dla niej, dla dziecka)
Tak posegregowane leki można schować do pojemnika i postawić w miejscu niedostępnym dla dzieci. Leków nie powinno się przechowywać w szafce z artykułami spożywczymi i w pobliżu substancji toksycznych i łatwopalnych.
Dobrze, by apteczka domowa była zamknięta na kluczyk.
źródła: doz.pl, gemini.pl.