Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Europejska Agencja Leków ostrzega przed popularnymi lekami na przeziębienie. Chodzi o jedną substancję
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.12.2023 13:10

Europejska Agencja Leków ostrzega przed popularnymi lekami na przeziębienie. Chodzi o jedną substancję

apteka
canva

Europejska Agencja Leków jest organizacją monitorującą i oceniającą leki stosowane u ludzi i zwierząt. W ostatnim czasie wydała ostrzeżenie przed niewłaściwym przyjmowaniem leków z pseudoefedryną, stosowaną podczas infekcji górnych dróg oddechowych, również i przeziębienia. Preparaty tego rodzaju w sezonie jesienno-zimowym należą do jednych z najczęściej kupowanych. Dlaczego mogą nam szkodzić?

Pseudoefedryna może szkodzić?

Pseudoefedryna jest substancją aktywną wielu popularnych produktów leczniczych. Stymuluje zakończenia nerwowe w celu uwolnienia noradrenaliny, czego skutkiem jest skurcz naczyń krwionośnych. Powoduje zmniejszenie obrzęku i  jednocześnie sprawia, że chory odczuwa ulgę. 

Mimo iż pseudoefedryna jest w sprzedaży już od dawna, Europejska Agencja Leków stale monitoruje działań niepożądanych wynikających z jej stosowania. W ostatnim czasie PRAC, komitet Europejskiej Agencji Leków, badała działanie leków zawierających pseudoefedrynę. Eksperci ustalili, że stosowanie jej może przyczynić się do rozwoju zespołu tylnej, odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS)

PRES i RCVS to rzadkie schorzenia, które mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu, potencjalnie powodując zagrażające życiu powikłania”. - czytamy w oświadczeniu komitetu PRAC.

Komitet ds. Leków u Ludzi przekaże do analizy komunikat PRAC. Jeśli komunikat zostanie zaakceptowany, sprawą zajmie się Komisja Europejska. Jeśli potwierdzi ustalenia PRAC, dokumenty świadczące o zagrożeniu wynikającym ze stosowania pseudoefedryny trafią do pracowników służby zdrowia.

Projekt bez nazwy - 2023-12-10T123506.697.png

Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście? Lista leków refundowanych od stycznia już jest. Zobacz, czy Twoje się załapały

PRAC ostrzega przed pseudoefedryną

PRAC rekomenduje, by pseudoefedryny nie stosowały osoby:

  • o ciężkim nadciśnieniu tętniczym,
  • o niekontrolowanym nadciśnieniu tętniczym,
  • z ciężką, ostrą lub przewlekłą chorobą, lub niewydolnością nerek.

Agencja zaleca również, by: "pracownicy służby zdrowia doradzili pacjentom natychmiastowe zaprzestanie stosowania tych leków i zgłoszenie się na leczenie, jeśli wystąpią u nich objawy PRES lub RCVS, takie jak silny i nagły ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia".

W jakich lekach występuje pseufoefedryna?

Pseudoefedryna stosowana jest jako lek na katar i ból zatok. Na rynku dostępne są zarówno preparaty zawierające w swoim składzie tylko pseudoefedrynę, jak i preparaty łączące ją z innymi substancjami używanymi do leczenia objawów przeziębienia i grypy lub z lekami przeciwhistaminowymi. Najczęściej pseudoefedrynę stosuje się z loratadyną i cetyryzyną.

Sprawdź, które preparaty zawierają omawiany składnik.