Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Bezpłatne leki dla dorosłych i dzieci. Jakie darmowe leki może przepisać pielęgniarka?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 13.12.2023 12:29

Bezpłatne leki dla dorosłych i dzieci. Jakie darmowe leki może przepisać pielęgniarka?

pielęgniarka
east news

Na liście darmowych leków jest 3800 dla seniorów i około 1000 mniej dla dzieci i młodzieży. Tłumaczymy, jak dostać taką receptę, a na końcu tekstu znajdziecie link, pod którym możecie sprawdzić, czy Wasze leki się załapały. 

Jako seniorów Ministerstwo Zdrowia definiuje osoby, które ukończyły przynajmniej 65 lat, a jako dzieci i młodzież – osoby poniżej 18 roku życia. 

Bezpłatne leki, oczywiście nie wszystkie, ale tylko te z listy stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia, przed kilka ostatnich lat należały się Polakom powyżej 75 lat. Teraz mogą je dostać też osoby o 10 lat młodsze. 

Bezpłatne leki – komu się należą i jak dostać receptę?

By „kupić”, a w praktyce dostać bezpłatne leki, potrzebujesz recepty. Powinien ją wypisać Twój lekarz „pierwszego kontaktu”, zwany też „rodzinnym”, czyli ten, którego wybierasz raz w roku i wpisujesz jego nazwisko w deklaracji w swojej przychodni POZ. A jeśli go akurat nie ma, bo ma urlop, jest na L-4 (tak, lekarze też chorują), albo nie ma już do niego numerka w rejestracji (w realu czy telefonicznej), może Ci te leki zapisać którykolwiek z lekarzy, do którego uda Ci się w przychodni zapisać. Także jeśli wizyta odbywa się w formie teleporady.

Receptę na darmowe leki może też wypisać też lekarz specjalista (kardiolog, reumatolog, gastrolog – lub ktokolwiek inny, który Cię przyjmie, czy u którego się leczysz), a także, jeśli akurat wychodzisz ze szpitala, to lekarz, który Cię wypisuje. 

Są już leki, które zmniejszają ochotę na alkohol!

Wielu z nas tego nie wie, ale receptę może wypisać też pielęgniarka – nie tylko tę na darmowe leki, ale także na inne – wiele pielęgniarek ma takie uprawnienia. Nie musisz zawsze „polować” na lekarza, do którego akurat może być trudniej się dostać. 

„Biorę leki na ADHD. Żeby się ogarnąć. Nie dla haju!” [LIST] Lista darmowych leków. Czy te, które przyjmujesz są na liście? Możesz to sprawdzić

Recepta na darmowe leki – zobacz, czy jest prawidłowo wypełniona

Recepta na bezpłatne leki musi oczywiście odpowiednio „wyglądać”. Ach, to biurokracja – czy to w przychodni, banku czy jakimkolwiek urzędzie. W polu oznaczonym jak „kod uprawnień dodatkowych” lekarz lub pielęgniarka – po prostu ktoś, kto Ci tę receptę wystawia, musi być wpisany symbol "S" (jeśli jesteś seniorem), lub "DZ" (jeśli nie masz jeszcze 19 lat, więc jesteś dzieckiem lub młodzieżą – ale w tym wypadku pewnie sprawy dopilnuje Twój rodzic lub opiekun, więc nie musisz się przejmować). 

Jeśli jesteś nie tylko seniorem, ale należą Ci się także inne zniżki (ze względu na Twoje uprawnienia, choroby, itp.), oprócz literki "S", lekarz czy pielęgniarka powinni wpisać także kolejny symbol czy kod. 

Jest jeszcze pole o nazwie „odpłatność”. I ta rubryczka też nie może zostać pusta. Musi być w niej podana informacja, jak lek byłby zaordynowany, gdyby był „normalnie” refundowany zanim trafił na listę bezpłatnych. Czyli będzie tam np. wpisana literka R, albo 30 procent, albo 50 procent, jeśli w połowie był refundowany, więc mogłeś go kupić za pół ceny).

Na recepcie na bezpłatny lek możesz mieć zapisane też leki inne, np. pełnopłatne – nie musisz mieć na to kolejnych z innym kodem. 

Schudła 60 kg. Opowiada o tym, by pomóc innym:

Lekarz emeryt z Twojej rodziny też może wypisać Ci bezpłatny lek

A jeśli jesteś szczęściarzem i masz lekarza w rodzinie, to nawet jeśli już nie praktykuje, z różnych powodów, choćby takich, że np. sam jest już seniorem na emeryturze, to wciąż na takie bezpłatne leki może wystawić Ci receptę (zresztą nie tylko Tobie i najbliższej rodzinie, bo sobie też). 

Kochasz narcyza? Czy może się zmienić?

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że z darmowych leków skorzysta ok. 16 mln Polaków. 

Na listę darmowych leków trafiło najwięcej tych, które zapisywane są na tzw. choroby cywilizacyjne, czyli np. na nadciśnienie, cukrzycę, ale i leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i flozyny. 

A jeśli chodzi o dzieci i nastolatki, to są na liście głównie antybiotyki. 

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajdziesz (pod tym linkiem) zakładki z Excelami – tabelki, w których możesz sprawdzić, czy konkretne leki, które przyjmujesz załapały się na listę. 

Źródło: www.politykazdrowotna.com, https://www.gov.pl/web/zdrowie

 

 

 

Polecane