Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany
shutterstock

Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

19 listopada 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się sposób funkcjonowania szpitali. Nie bez powodu zmiany te określane są mianem rewolucyjnych. Pacjenci nie będą już musieli czekać godzinami na konsultację ze specjalistą. SOR-y zaczną działać w nowy sposób.

Zmiany w regułach działania SOR-ów

Od 1 stycznia 2024 zostaną wdrożone nowe zasady na SOR-ach. Ich celem jest rozwiązanie problemu długich kolejek i wielogodzinnego oczekiwania na pomoc. Pacjent, który trafi na SOR i zostanie zakwalifikowany jako przypadek stabilny, skierowany zostanie z SOR-u do POZ, w tym i do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jeśli pacjent nie będzie wymagał konsultacji na SOR-ze, będzie mógł od razu udać się do poradni POZ lub NiŚOZ, bez konieczności czekania na lekarza dyżurnego SOR.

Do końca tego roku przy każdym SOR-ze ma funkcjonować punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem
8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Czym jest triaż?

Triaż jest to segregacja medyczna pacjentów. Prowadzi ją triażysta, który ocenia w jakim stanie zdrowia jest pacjent i do jakiego specjalisty powinien się udać. Triażysta ocenia pacjentów jednym z niżej wymienionych kolorów.

  • kolor czerwony – są to pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, których trzeba przyjąć jak najszybciej.
  • kolor żółty – są to przypadki pilne, które także trzeba przyjąć szybko.
  • kolor niebieski lub zielony – są to pacjenci, którzy nie doświadczają stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Funkcję triażysty rzadko kiedy pełni lekarz – obowiązek ten może pełnić ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu ratownictwa medycznego. Niektórzy medycy obawiają się, że nowy sposób przekierowania pacjentów stabilnych, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może spowodować, że triażysta błędnie oceni dany przypadek. Do końca 2023 r. pacjenci po triażu trafiać będą do lekarza dyżurującego na SOR-ze.

Dlaczego na SOR-ach będą zmiany?

Autorzy nowelizacji uważają, że zmiana pozwoli zaoszczędzić czas nie tylko pacjentom, ale i lekarzom. Wcześniej pacjenci w stanie stabilnym zmuszeni był do wielogodzinnego czekania na SOR, jeśli oprócz nich zgłaszały się także osoby bardziej poszkodowane.

Jeśli chcesz napisać do redakcji portalu Pacjenci.pl, podajemy kontakt: redakcja@pacjenci.pl

STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]
Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko