Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd
Choruje sześć milionów Polaków rocznie. Boimy się raka i udarów, a powikłania po grypie mogą doprowadzić do zawału i śmierci nawet młode osoby. Jakie są pierwsze objawy, jak się chronić przed grypą i co robić, gdy już zachorujemy, by nie doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowego?
Co roku grypa i jej powikłania doprowadzają do śmierci około sześciu tysięcy polskich seniorów. Jeśli chodzi o młode osoby, przydarza się to najczęściej tym, którzy grypy nie “wyleżą”, tylko nie chcą brać zwolnienia lekarskiego wychodzą w infekcją z domu i jadą do pracy.
Dane za ostatni sezon grypowy podał Narodowy Instytut Zdrowia i Higieny – Państwowego Zakładu Higieny. A Ministerstwo Zdrowia na stronie Pacjent.gov.pl właśnie opublikowało podpowiedzi, jak się uchronić przed grypą. I nie, nie chodzi tylko o szczepienia.
Na grypę choruje rocznie kilka milionów Polaków
Od 1 września 2022 r. do 22 maja 2023 r. prawie sześć miliona osób zachorowało na grypę. Dokładnie 5,8 mln, ale to tylko oficjalne przypadki. Bo przecież nie każdy, gdy dopada go gorączka i dreszcze, biegnie do lekarza po oficjalną diagnozę. Tak naprawdę chorych jest o wiele, wiele więcej.
Jakie najgroźniejsze powikłania daje grypie i jak się przed nimi chronić?
Grypa - jakie są objawy i kto jest najbardziej narażony?
Objawy grypy są zwykle silniejsze niż przeziębienia. Grypa pojawia się nagle, gwałtownie i towarzyszą jej:
- gorączka powyżej 38°C
- dreszcze
- uczucie rozbicia, osłabienia
- bóle mięśniowe, stawowe
- ból gardła
- suchy napadowy kaszel
- bóle głowy
- bóle mięśni
- ból w klatce piersiowej
- brak apetytu
- czasem nawet mdłości i wymioty (to szczególnie przy tzw. grypie żołądkowej).
Chorują wszyscy: dzieci, nastolatki, dorośli, w tym seniorzy. To dla tych ostatnich grypa jest najbardziej niebezpieczna. Dlaczego? Układ immunologiczny dużo trudniej sobie radzi z zakażeniem, a do tego dokładają się choroby współistniejące – te przewlekłe. Zwiększają ryzyko ciężkiego grypy, która nie kończy się szybko, ale nawet mijając daje powikłania. I okazuje się, że grypa się skończyła, ale zaczęły np. problemy z sercem.
Z powodu grypy to osoby po 65. roku życia najczęściej trafiają do szpitali. Zdarza się, że z niego już niestety nie wychodzą.
Jeśli masz grypę, to zaopiekuj się sobą szczególnie, jeśli masz choroby przewlekłe jak: astma, obturacyjna choroba płuc, choroby układu krążenia, bo mogą się w teraz nasilić.
Na zdjęciu poniżej epidemia grypy hiszpanki w USA w 1918 roku. Fot. Narodowe Archiwum USA/East News (zdjęcia podkolorowane).
Darmowe szczepienia na grypę – dla kogo?
Jak się chronić przed grypą? Ministerstwo Zdrowia na stronie Pacjent.gov.pl zaleca wzmocnienie odporności i przestrzeganie zasad higieny. Co to oznacza w praktyce?
Przestrzeganie zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce, aktywność fizyczną, suplementowanie witaminy D, ograniczenie stresu, częste mycie rak, unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi - na imprezach w pomieszczeniach i jeżdżenia zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej. Oczywiście także unikania kontaktów z osobami, które mają objawy infekcji.
Ryzyko zgonu, ciężkiego przebiegu i powikłań (np. chorób sercowo-naczyniowych, zapalenia płuc), zmniejszają szczepienia na grypę (mówiąc poprawnie – szczepienia przeciwko grypie). Nie tylko zmniejszają zresztą ryzyko ciężkiego przebiegu, ale przede wszystkim ryzyko samego zachorowania na grypę.
Powikłania po grypie - jakie?
Co może się zdarzyć, jeśli nie wyleżysz grypy, albo ma ona wyjątkowo ciężki przebieg, a Ty pecha? Na stronie Pacjent.gov.pl czytamy:
Układ oddechowy:
- zapalenie płuc
- zapalenie oskrzeli
- wtórne bakteryjne zapalenie płuc
- zapalenie oskrzelików
- zaostrzenie astmy
- niewydolność wielonarządowa
Układ krążenia:
- zapalenie płuc
- zapalenie oskrzeli
- wtórne bakteryjne zapalenie płuc
- zapalenie oskrzelików
- zaostrzenie astmy
- niewydolność wielonarządowa
- układ krążenia:
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie osierdzia
- zwiększone ryzyko zawału serca
- zapalenie mięśni obwodowych
Układ nerwowy:
- zapalenie mózgu i opon mózgowych
- encefalopatia
- zespół Reye’a – częściej u dzieci
- zespół Guillain–Barré.
Szczepienia na grypę od 1 września 2023 r. darmowe dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, kobiet w ciąży i seniorów po 65. roku życia. Pozostałym pacjentom w Polsce przysługuje 50 procentowa refundacja na szczepienie przeciw grypie.
O grypie przeczytaj więcej na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/grypa-chron-sie-przed-powiklaniami