Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Siniec (podbiegnięcie krwawe) – dlaczego powstaje i jak przyspieszyć jego gojenie?
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:33

Siniec (podbiegnięcie krwawe) – dlaczego powstaje i jak przyspieszyć jego gojenie?

Siniec (podbiegnięcie krwawe) – dlaczego powstaje i jak przyspieszyć jego gojenie?
pixabay.com

Czym jest siniec (podbiegnięcie krwawe) i jak powstaje?

Siniec pojawia się, kiedy dochodzi do wylewu krwi do tkanki podskórnej (rzadziej tkanek głębszych) na skutek uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych. Występuje on w wyniku stłuczenia lub innego urazu mechanicznego, któremu nie towarzyszy przerwanie ciągłości skóry. I chociaż jest rodzajem krwiaka, charakteryzuje się nieco innym procesem powstawania.Tworząca siniec krew, która wypłynęła z pękniętych naczyń krwionośnych, nasącza okoliczne tkanki i stopniowo wchłania się w nie, ulegając resorpcji. W przypadku krwiaka zaś krew zamiast wchłonąć się, gromadzi się w powstałych lokalnie zbiornikach, rozpychając i uciskając sąsiednie tkanki.

Z jakimi dolegliwościami może się wiązać często występujący siniec?

1. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Skłonność do siniaczenia jest objawem zaburzeń krzepnięcia krwi o różnorodnym podłożu.Jedną z przyczyn takich zaburzeń może być niedobór witaminy K, który powstaje najczęściej w wyniku wyjałowienia flory bakteryjnej jelit po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków, nieprawidłowego działania jelit (np. zespoły złego wchłaniania) czy w chorobach upośledzających wydzielanie żółci.Zaburzenia krzepnięcia mogą także wiązać się z chorobami wrodzonymi, np. hemofilią czy chorobą von Willebranda, wynikającymi z niedoboru osoczowych czynników krzepnięcia krwi. W takim przypadku skłonności do siniaczenia towarzyszą zwykle inne objawy, takie jak krwawienia z nosa oraz jamy ustnej i zbyt obfite miesiączki.

Do pozostałych przyczyn zaburzeń krzepnięcia należą choroby wątroby (organu, który produkuje prawie wszystkie czynniki krzepnięcia), choroby nerek oraz stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, poszczególnych leków kardiologicznych, leków onkologicznych itd.).

2. Zmniejszona liczba płytek krwi

Podbiegnięcie krwawe może często pojawiać się u osób, których liczba płytek krwi jest obniżona.Stan ten występuje np. na skutek przewlekłego alkoholizmu, niedoborów witamin (B9 lub B12), niedoboru żelaza lub przebytych chorób, takich jak mononukleoza zakaźna czy różyczka. Może być również objawem zwłóknienia szpiku kostnego, nowotworu szpiku kostnego, białaczki lub zespołu mielodysplastycznego.

3. Osłabione, podatne na uszkodzenia naczynia krwionośne

Zdarza się, że często występujący siniec jest bezpośrednim skutkiem osłabienia naczyń krwionośnych. Jedną z jego przyczyn może być stosowanie leków i maści zawierających glikokortykosteroidy, a także niedobór witaminy C. Osłabienie naczyń krwionośnych towarzyszy również procesom starzenia i często występuje u osób starszych. Może także pojawić się na skutek działania hormonów u kobiet w czasie miesiączki.

Siniec (podbiegnięcie krwawe) – proces gojenia i leczenie

Proces gojenia sińca przebiega samoistnie, a długość jego trwania zależy od stopnia urazu i naturalnych predyspozycji organizmu (może to trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni).Siniec najpierw jest czerwony, następnie fioletowo-bordowy, później zielony i w końcowej fazie żółty.Aby przyspieszyć procesy regeneracji i sprawić, że zniknie szybciej, możemy zastosować specjalne maści, w których składzie znajduje się wyciąg z arniki górskiej, kasztanowca bądź żywokostu.

Siniec – domowe sposoby

Kiedy chcemy uprawnić gojenie sińca, wcale nie musimy wybierać się do apteki. Istnieje kilka domowych, babcinych sposobów, które pomogą zrobić to samodzielnie za pomocą zaskakująco prostych metod.W leczeniu podbiegnięcia krwawego dobrze sprawdzają się okłady – podczas pierwszej doby od urazu chłodzące (woreczek z lodem, mrożonka), a później rozgrzewające (ręcznik zanurzony w ciepłej wodzie).Pomaga również nakrycie uszkodzonej tkanki rozbitym i sparzonym uprzednio liściem kapusty (uszczelnia naczynia, pobudza przepływ krwi i minimalizuje obrzęk), a także kompresem z gazy nasączonej roztworem octu (zapobiega gromadzeniu się krwi w miejscu urazu)Co jakiś czas warto również delikatnie masować siniec, aby przyspieszyć krążenie krwi.

Tagi:
Polecane