Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap
Daria  Siemion
Daria Siemion 19.08.2024 10:40

10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap

Trzustka
Fot. Canva / Getty Images

Rak trzustki to z najbardziej agresywnych nowotworów. Co roku zabija ponad 450 tys. osób. Zwykle rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów. Są jednak pewne sygnały ostrzegawcze, które łatwo dostrzec. Oto 10 pierwszych objawów raka trzustki. Po tym go poznasz.

1. Brak łaknienia

Utrata apetytu jest jednym z pierwszych objawów raka trzustki, często pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Może wynikać z nacisku guza na narządy trawienne, co zaburza procesy trawienia. Często towarzyszy temu uczucie wczesnej sytości, które sprawia, że pacjenci jedzą mniej, co dodatkowo ich wyniszcza.

2. Osłabienie 

Chorzy na raka trzustki często odczuwają przewlekłe zmęczenie i brak energii, co jest wynikiem zaburzeń metabolicznych oraz niedoborów odżywczych. Organizm zużywa dużo energii na walkę z chorobą, co prowadzi do ogólnego osłabienia. Temu objawowi często towarzyszy nagła utrata masy ciała.

3. Utrata masy ciała 

Niezamierzona, nagła utrata wagi jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów raka trzustki. Wynika z problemów z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych, ponieważ trzustka przestaje prawidłowo produkować enzymy. Może też być spowodowana spadkiem apetytu oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na energię.

Ważenie
Nagła utrata masy ciała jest jednym z pierwszych objawów raka trzustki Fot. Freepik
Ten objaw pojawia się na skórze. Może sugerować raka trzustki Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów

4. Dyskomfort i ból w jamie brzusznej

Ból w górnej części brzucha, często promieniujący do pleców, jest typowy dla zaawansowanego raka trzustki. Ból ten może być stały lub nasilać się po jedzeniu i w pozycji leżącej. Wynika z nacisku guza na otaczające tkanki oraz nerwy, a także z zaburzeń pracy układu trawiennego.

5. Świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył 

Nagłe wystąpienie cukrzycy, zwłaszcza u osoby bez wcześniejszych problemów metabolicznych, może być wczesnym objawem nowotworu. Podobnie epizody zakrzepicy mogą wynikać z zaburzeń krzepliwości krwi, często obserwowanych przy raku trzustki. Oba te objawy mogą pojawić się jako pierwsze symptomy.

6. Żółtaczka, odbarwione stolce i ciemny mocz 

Guz umiejscowiony w głowie trzustki może blokować przewód żółciowy, co prowadzi do nagromadzenia bilirubiny we krwi. Objawia się to żółknięciem skóry i białek oczu, odbarwionymi stolcami z powodu braku żółci oraz ciemnym moczem. Żółtaczka często jest jednym z pierwszych objawów choroby.

Toaleta
Wczesne objawy raka trzustki można zauważyć w łazience Fot. Freepik

7. Świąd skóry

Nagromadzenie kwasów żółciowych, wynikające z niedrożności przewodów żółciowych, może prowadzić do intensywnego świądu skóry. Świąd może występować jeszcze przed rozwojem pełnoobjawowej żółtaczki. Pacjenci zwykle odczuwają go na całym ciele. Charakterystyczne jest to, że nie działają na niego leki antyhistaminowe ani balsamy. 

8. Mdłości i wymioty

Guz w trzustce może uciskać na żołądek lub jelita, powodując zaburzenia w przesuwaniu treści pokarmowej. Pacjenci odczuwają nudności, szczególnie po posiłkach, co często prowadzi do wymiotów. To dodatkowo nasila problemy z utratą wagi i osłabieniem, prowadząc ostatecznie do kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu w wyniku choroby.

9. Szybkie uczucie sytości 

Nawet niewielkie ilości jedzenia mogą prowadzić do uczucia pełności, co jest wynikiem nacisku guza na żołądek. Trudności z jedzeniem sprawiają, że pacjenci spożywają mniej kalorii, co pogłębia niedożywienie. Może temu towarzyszyć dyskomfort w jamie brzusznej, powiększenie śledziony i wzdęcia.

10. Bóle promieniujące do pleców lub łopatki

Rak trzustki często powoduje ból w górnej części brzucha, nierzadko promieniujący do pleców lub łopatek. Ten objaw jest szczególnie typowy i intensywny, gdy guz zlokalizowany jest w trzonie lub ogonie trzustki. Ból nasila się w pozycji leżącej, co powoduje trudności ze snem i dodatkowe osłabienie organizmu.

Na raka trzustki najczęściej chorują osoby obciążone genetycznie, chore na otyłość i cukrzycę typu 2, a także palacze. Osoby z grupy ryzyka powinny być świadome objawów i badać się co najmniej raz na 2 lata. Podstawowym badaniem pozwalającym na wykrycie raka trzustki jest USG jamy brzusznej, na które może skierować lekarz rodzinny.

Zobacz też:

Tak boli rak kręgosłupa. Nigdy nie lekceważ tego objawu

Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła

To pierwszy objaw zapalenia wyrostka. Jeśli się pojawi, biegiem na SOR