Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli
canva.com

Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli

17 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Otyłość jest chorobą metaboliczną, związaną z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. To poważny stan, który może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań zdrowotnych. Nadwaga to krok od otyłości i sygnał alarmujący, że czas rozpocząć walkę z nadmiarem kilogramów. Jak odróżnić nadwagę od otyłości?

Wskaźnik BMI

BMI (Body Mass Index) to stosunek masy ciała do wzrostu. Masę ciała (w kilogramach) dzielimy przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Celem tej metody jest ocena zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

BM = masa [kg] / wzrost [m2]

Jak interpretować wynik?

  1. poniżej 16 – wygłodzenie
  2. 16 - 16.99 – wychudzenie
  3. 17 - 18.49 - niedowaga
  4. 18.5 - 24.99 - waga prawidłowa
  5. 25.0 - 29.99 – nadwaga
  6. 30.0 - 34.99 - I stopień otyłości
  7. 35.0 - 39.99 - II stopień otyłości
  8. powyżej 40.0 - III stopień otyłości zwany otyłością skrajną

Warto podkreślić, że BMI służy do orientacyjnej oceny, czy możemy mieć problem z nieprawidłową masą ciała i nie powinien być traktowany jako główny wyznacznik stanu zdrowia. Wskaźnik BMI nie uwzględnia naszej budowy ciała, ani zawartości mięśni czy tkanki tłuszczowej. Stąd też nie stosuje się go u dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży oraz sportowców.

Projekt bez tytułu - 2023-03-17T005133.477.png

Smaczniejsza i zdrowsza kawa, czyli 5 naturalnych dodatków do kawy. Dodają smaku, a nie kalorii
Kiedy nadmiar błonnika powoduje wzdęcia i zaparcia? Jak uniknąć dyskomfortu?

Pomiar obwodu talii

Wyróżniamy dwa rodzaje otyłości: otyłość brzuszną (tzw. jabłko) i otyłość pośladkowo – udową (tzw. gruszka). „ Groźniejsza dla zdrowia jest otyłość brzuszna, ponieważ dochodzi wtedy do stłuszczenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej, m.in. wątroby i trzustki. ” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Pomiar obwodu talii uważany jest za najbardziej praktyczną metodę pomiaru tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Obwód talii mierzymy za pomocą miarki krawieckiej w najwęższym miejscu tułowia. Pamiętajmy, aby w trakcie pomiaru nie wypychać ani nie wciągać brzucha.

Jak interpretować wynik?

U kobiet prawidłowy obwód talii nie powinien przekraczać 80 centymetrów. Wymiary w przedziale 80 – 88 cm oznaczają nadwagę, a powyżej 88 cm wskazują na otyłość. U mężczyzn prawidłowy obwód talii nie powinien przekraczać 94 centymetrów. Wymiary w przedziale 94 – 102 cm oznaczają nadwagę, a powyżej 102 cm świadczą o otyłości.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Wskaźnik WHR

Wskaźnik WHR (waist–hip ratio) to stosunek obwodu talii do obwodu bioder , czyli obwód talii dzielimy przez obwód bioder. Służy przede wszystkim do diagnozowania otyłości brzusznej. W przypadku otyłości typu gruszka wynik nie jest miarodajny i bywa przekłamany.

WHR = obwód talii [cm] /obwód bioder [cm]

Obwód bioder należy mierzyć w najszerszym miejscu pupy. Warto zwrócić uwagę, czy miarka się nie przesuwa. Pamiętajmy, żeby nie przykładać miarki w miejscu odstawania kości biodrowych, gdyż wtedy zmierzymy obwód kości biodrowych, a nie obwód bioder.

Jak interpretować wynik?

O otyłości brzusznej świadczą następujące wyniki:

U kobiet WHR o wartości 0,8 lub większej ;

U mężczyzn WHR o wartości 1,0 lub większej .

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy
Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja