Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Nadwaga

Nadwaga

Nadwaga – co to jest? Podstawowe informacje

Nadwaga to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, właściwych przede wszystkim dla krajów Pierwszego Świata. Charakteryzuje się ona ponadnormatywnym przyrostem tkanki tłuszczowej w ciele człowieka. Przyczyn nadwagi może być wiele, jednak zdecydowanie najczęściej powodami jest niezdrowa, niezbilansowana dieta (włącznie z przejadaniem się) i niewielka aktywność fizyczna. 

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nadwagi jest również długotrwały stres czy niewłaściwa higiena snu. W niektórych przypadkach nadwaga może mieć podłoże hormonalne, lub współistnieć w przypadku innych chorób (na przykład astmy), gdzie w ramach leczenia osoba chora musi przyjmować sterydy lub leki hormonalne.

Nadwaga uznawana jest powszechnie za jednostkę chorobową, a jej skrajną postać stanowi otyłość. Bez względu na przyczynę jej powstania, osoby z nadwagą i osoby otyłe powinny jak najprędzej poddać się odpowiedniemu leczeniu – w innym przypadku grozi im szereg problemów zdrowotnych, włącznie ze skróceniem oczekiwanej długości życia.

Do czego może doprowadzić nadwaga?

Nadwaga może doprowadzić do wielu poważnych problemów ze zdrowiem – w zależności od jej długotrwałości i stopnia zaawansowania. Do najpopularniejszych powikłań związanych z nadmierną masą ciała zalicza się nadciśnienie, zawał serca, miażdżycę, rozmaite choroby układu krążenia i układu oddechowego, astmę, cukrzycę typu 2, stłuszczenia wątroby, zaburzenia psychiczne, udar, astmę czy nawet nagła śmierć.

Niezależnie od tego, czy którekolwiek z powyższych dolegliwości nam towarzyszą, nadwaga powoduje równocześnie znaczny spadek jakości życia i bardzo często wpływa na obniżenie poziomu pewności siebie i samooceny.

Jak leczyć nadwagę? Jak jej zapobiegać?

Leczenie nadwagi może mieć zarówno charakter farmakologiczny i chirurgiczny, jak i dietetyczny, połączony najczęściej z odpowiednią terapią behawioralną i zwiększeniem dawki aktywności fizycznej. Chirurgia i farmakologia rzadko wchodzą w grę w przypadku nadwagi – znacznie częściej skorzystać z niej muszą pacjenci chorzy na otyłość.

Leczenie nadwagi nie zawsze będzie wymagało interwencji lekarza – wiele zmian w swoim życiu możemy wprowadzać osobiście, samodzielnie obserwując efekty nowego stylu życia. W dużej mierze metody leczenia nadwagi są tożsame z tymi, w ramach których będziemy jej zapobiegać.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę, zasobną również w witaminy, składniki mineralne i błonnik. Niezbędne jest także zadbanie o aktywność fizyczną. W obu przypadkach możemy skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera personalnego.

Istnieją sytuacje, w których określone czynniki – na przykład hormonalne – będą hamować nasze wysiłki w celu zgubienia zbędnych kilogramów. Wówczas warto wykonać odpowiednie badania (najczęściej chodzić będzie o badania krwi), na podstawie których lekarz będzie w stanie ocenić, czy nie powinniśmy w pierwszej kolejności wyleczyć jakiejś dolegliwości.

Pokaż więcej

niedobór chromu, apetyt na słodycze
03.12.2024 08:00 Zaskakujące cechy mikroelementów. Niedobór chromu sprawia, że możesz mieć większą ochotę na słodkie

Wiele badań potwierdza, że brak chromu w organizmie może powodować silniejsze łaknienie na słodkości, zwłaszcza jeśli dana osoba zmaga się z nadwagą. Te ciekawe obserwacje są bardzo obiecujące: uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka może redukować apetyt nie tylko na słodycze, ale i ogólnie na spożycie kalorii. 

Nasiona chia
24.11.2024 13:31 Wymiecie złogi z jelit jak odkurzacz i wytopi tłuszcz. Tylko trzy składniki

Odpowiednie odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna to klucz do dobrej kondycji - ale możemy trochę podkręcić metabolizm używając niektórych produktów. Podczas walki z nadwagą warto pamiętać szczególnie o jednym koktajlu. Eliksir można wykonać z powodzeniem w domu, wystarczą trzy składniki. I naprawdę wymiata złogi z jelit jak odkurzacz! 

Guzki piezogeniczne - czym są guzki na piętach?
21.11.2024 08:00 Ten objaw na stopach często bagatelizujemy. A czym naprawdę są guzki piezogeniczne?

Część osób, zwłaszcza tych aktywnych fizycznie, może zauważyć na swoich stopach niewielkie guzki. Zazwyczaj są one bezbolesne i nie budzą większych obaw. Bywa jednak, że powodują dyskomfort, a nawet ból, co rodzi pytanie, czy należy udać się do lekarza.Co to takiego? To guzki piezogeniczne – dość powszechne zjawisko, które często pozostaje bagatelizowane. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie są, z czego wynikają i w jakich przypadkach wymagają leczenia.

Miejsce BMI powoli zajmuje BRI, nowy parametr, którego wynik oparty jest o wzrost i obwód talii
06.10.2024 09:36 BRI zamiast BMI? Nowy sposób panowania nad swoją wagą

BMI czyli indeks masy ciała spotkał się z krytyką specjalistów, którzy znaleźli lukę w dotychczasowych obliczeniach: wynik BMI nie odzwierciedla zagrożeń zdrowotnych.  Miejsce BMI powoli zajmuje BRI, nowy parametr, którego wynik oparty jest o wzrost i obwód talii. 

Jednym z czynników sprzyjających nadwadze u osób z ADHD i ASD są zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników
27.09.2024 08:13 Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

Ochota na słodycze i węglowodany, nadmierny apetyt i impulsywne sięganie po przekąski – na skutki takiej „diety” nie trzeba długo czekać. Psychoterapeutka Renata Sikorska wyjaśnia, jakie mechanizmy stoją za tym zjawiskiem.Winne są między innymi zaburzenia neuroprzekaźników i problemy hormonalne, które sprawiają, że osoby z ADHD i ASD, czyli autyzmem, częściej mają problemy z nadwagą.

Ma 30 lat i waży 300 kilogramów
07.08.2024 10:26 Ma 30 lat i waży 300 kg. Przed operacją musi spełnić jeden warunek. Teraz „wszyscy zamykają jej drzwi”

Anita, 30-letnia mieszkanka Słupska, waży 300 kilogramów. Znaczna otyłość nie pozwala jej na normalne funkcjonowanie. Od kilku miesięcy niemal nie rusza się z miejsca, a od trzech lat nie wychodzi z domu. Marzy o tym, by schudnąć, jednak aby wykonano operację bariatryczną, musi stracić 100 kilogramów. Nie uda się to jednak bez fachowej pomocy.Problem nadwagi i otyłości to jeden z największych problemów współczesnego świata. Z raportu NFZ wynika, że w 2020 roku według szacunków na świecie było 2,6 mld osób z nadwagą lub otyłością (wskaźnik BMI >= 25kg/m2), z czego aż 0,99 mld osób było otyłych. Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku 56,6% osób w Polsce powyżej 15. r.ż. miało nadwagę lub otyłość (z otyłością było 18,5% osób). Według szacunków NCD Risk Factor Collaboration w Polsce w 2025 roku z otyłością będzie 25,9% kobiet i 30,3% mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej. 

otyłość, diabetolog, dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly
04.08.2024 09:57 Jakim chorobom sprzyja otyłość? Te groźne schorzenia wskazała lekarka

Otyłość jest chorobą XXI wieku, która dotyka dużą część społeczeństwa. Jest to choroba metaboliczna, która urzeczywistnia się poprzez nadmierne gromadzenie się energii w tkance tłuszczowej. Nieleczona otyłość może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zatem jakie niebezpieczne choroby mogą być następstwem otyłości? Odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog, specjalistka chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

fizjoterapeutka Agnieszka Doboszyńska
31.07.2024 08:45 Fizjoterapeutka: Te nawyki niszczą kręgosłup Twojego dziecka. Zwróć na nie uwagę

Nieprawidłowa postawa jest problemem, który dotyczy prawie każdego dziecka w okresie szkolnym. Układ postawy szczególnie jest narażony w trakcie rozwoju i dojrzewania. Siedzący tryb życia w ławce szkolnej, przed komputerem, czy telewizorem o zbyt długim czasie może prowadzić do wielu nieprawidłowości i wad, które w przyszłości mogą mieć nieodwracalne skutki. Jakie nawyki są niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka? Na to pytanie odpowiada mgr Agnieszka Doboszyńska, fizjoterapeutka z z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

na czym polega "chuda otyłość"?
18.07.2024 09:29 Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe

Brzmi jak paradoks? Otyłość przejawia się powiększonymi wymiarami ciała, tak mamy zakodowane. Dlatego myśl, że nawet szczupli ludzie mogą być otyli, jest dla nas trudna do przyjęcia.A jednak to możliwe i zdarza się – wcale nie tak rzadko. Tę przypadłość określa się jako "skinny fat" lub "chudą otyłość". Na czym to polega?

Kobieta z lipodemią patrzy w lustrze na swoje nogi
05.06.2024 16:12 Całe życie się odchudzasz, ale nie widzisz efektów? To może być lipodemia

Restrykcyjna dieta, liczenie kalorii, ćwiczenia, a efektów nie widać… Jeśli ten schemat nie jest Ci obcy, być może cierpisz na lipodemię, czyli “chorobę grubych nóg”.Lipodemia to choroba, która choć nie powoduje groźnych powikłań, uprzykrza życia. Chorzy wyglądają nieproporcjonalnie – mogą mieć szczupłe ręce i tęgie nogi, choć nie mają nadwagi. Jakie są objawy lipodemii? Skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Kobieta je na kolację kanapkę
29.05.2024 11:37 Jesz kolację o tej porze? To sprawia, że tyjesz. Chodzi o konkretną godzinę

Ketogeniczna, wegetariańska, przerywany post – jest mnóstwo diet, które mają odchudzać, kluczowe w procesie redukcji masy ciała jest jednak ograniczenie ilości spożywanych kalorii (tzw. deficyt kaloryczny) i – jak dowodzą najnowsze badania – ograniczenie późnych kolacji. Jest zwłaszcza jedna godzina, w której jedzenie może zniweczyć nasze cele.

Patryk Vega
27.05.2024 09:21 Patryk Vega schudł 57 kilogramów. Swoją dietę oparł na dwóch składnikach

Patryk Vega to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych reżyserów w Polsce. Na jego koncie znajdują się hity takie jak “Pitbull” czy “Polityka”. Filmowiec zszokował wszystkich, kiedy schudł ponad 50 kg. Jak mu się to udało? Jak schudł Patryk Vega?– Zrobiłem to dla zdrowia. Kiedy miałem 30 lat, nie przeszkadzała mi nadwaga. Ale kiedy skończyłem 40, zacząłem się z tym czuć fatalnie. Byłem permanentnie zmęczony i śpiący. Czułem się więźniem własnego ciała – mówił w wywiadzie z portalem Plejada.

Czerwona herbata
10.05.2024 11:27 Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Jeżeli marzycie o redukcji wskaźnika BMI, oprócz deficytu kalorycznego i ćwiczeń, w osiągnięciu celu może pomóc czerwona herbata. Ten napój kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla chińskich cesarzy, dziś kosztuje grosze.Jest wiele powodów, by pić czerwoną herbatę w trakcie odchudzania. Nie tylko przyspiesza ona metabolizm, ale również oczyszcza organizm z toksyn. Dodając do niej plaster pomarańczy czy imbiru, uzyskacie przepyszny napój, który zachwyci najbardziej wymagających gości. Pamiętajcie jednak, że podstawą redukcji masy ciała jest aktywność fizyczna i dieta – bez tego cudów nie będzie.

Obcierające się uda, uda
07.05.2024 17:31 Masz problem z obcierającymi się udami? Te sposoby pomogą z uciążliwym problemem

Cieplejsze dni mogą sprawiać pewien dyskomfort, gdyż ze wzrostem wysokich temperatur pojawia się problem wielu osób dotyczący obtarć na udach. Wysoka temperatura powoduje pocenie się skóry, natomiast podczas chodzenia uda mogą ocierać się o siebie, czego efektem są dosyć bolesne rany. Mimo porad w stylu: schudnij, wraz ze zrzuceniem zbędnych kilogramów z górnej części ciała, zdarza się, że nogi nie chudną, a problem ocierających się ud wciąż jest widoczny. Jak sobie wtedy z nim poradzić?

otyłość
06.05.2024 11:45 Czy otyłość u dzieci jest dziedziczna? Warto zwrócić uwagę na pewną zależność

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która obecnie jest jedną z najczęściej występujących nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci. Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą, która może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. W Polsce dzieci stanowią grupę najszybciej tyjących w Europie. Częściej praktykują one siedzący tryb życia, spędzając całe dnie przed komputerem, czy telewizorem. Dodatkowo wysokokaloryczne przekąski, słodycze, czy fast foody to ich ulubione jedzenie, które niestety powoduje nadwagę. Jednak czy tryb życia to jedyna droga do otyłości? Czy otyłość jest kwestią dziedziczną? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

Ojciec Mateusz, Michał Piela
29.04.2024 10:33 Aktor "Ojca Mateusza" schudł 30 kilogramów. Jak to zrobił?

Michał Piela najbardziej znany jest serialowej publiczności z serialu “Ojciec Mateusz”. Nie jest tajemnicą, że przez lata aktor zmagał się z nadwagą, która sprawiła, że jego zdrowie zaczęło się pogarszać. Piela zachorował na cukrzycę typu drugiego.Problemy ze zdrowiem zmotywowały aktora do tego, by zawalczyć o lepszy wygląd i zrzucić zbędne kilogramy. Aspirant z hitowego serialu TVP schudł już 30 kilogramów. Jak teraz wygląda?

Kobieta je obiad
25.04.2024 14:48 Na czym polega "Talerz Zdrowego Żywienia"? Dzięki tej metodzie trwale schudniesz

Co, jeśli można jeść dużo, być zdrowym, najedzonym i chudnąć? Z "Talerzem Zdrowego Żywienia" to możliwe. Wystarczy stosować się do jego zaleceń.Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych opracowali "Talerz Zdrowego Żywienia" – metodę, dzięki której można przygotować zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, zarówno te na śniadanie, jak i lunch czy obiad. Oto najważniejsze założenia tej metody oraz pomocna grafika.

Kobieta patrzy w lustrze na swój duży brzuch
16.04.2024 16:13 "Brzuch kortyzolowy" to ważny sygnał. Oznacza, że tyjesz ze stresu

Brzuch kortyzolowy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom wcale nie muszą one zmagać się z nadwagą, ponieważ pojawia się on na skutek stresu. Po czym go poznać? Czy z brzucha stresowego da się schudnąć?Brzuch kortyzolowy jest twardy, wystający i okrągły. Wiąże się z trzewną tłuszczową, która zwiększa ryzyko miażdżycy i groźnych chorób. Trudno z niego schudnąć, ale jest to możliwe. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Otyłość, nadwaga, odchudzanie, BMI
01.03.2024 17:14 Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?

Dane na temat otyłości nie napawają optymizmem. Na świecie jest już ponad miliard osób z tym problemem -  ok. 880 mln dorosłych i 159 mln dzieci. Choroba otyłościowa stała się tak powszechna, iż w wielu państwach występuje o wiele częściej, niż niedowaga. Jak w tym smutnym rankingu wypadają Polacy? Jak podało School of Public Health otyłych osób na świecie jest ponad miliard.Liczba otyłych osób wśród dorosłych w 2022 r. była ponad dwukrotnie wyższa, niż w 1990 r. natomiast wśród dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat ponad czterokrotnie wyższa, niż 30 lat temu. 

kobiety
08.09.2023 08:54 Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne

Picie alkoholu w nadmiarze nie ma żadnych korzyści. Nadużywanie alkoholu może spowodować nie tylko uzależnienie, ale też choroby nowotworowe. Powoduje też nierzadko zaburzenia psychicznie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, które powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

kobieta
22.08.2023 19:21 Te nawyki podkręcą Twój metabolizm! Nawet jeśli już jesteś po 40. roku życia

Po czterdziestce metabolizm spowalnia – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Świadomość tego powoduje, że wiele osób, które weszły w 4. dekadę życia, nierzadko porzuca marzenie o szczupłej sylwetce. Jednak wciąż można wiele zrobić! Tempo metabolizmu nadal można przyspieszyć, a te nawyki się do tego przyczynią. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę. 

waga ciała
11.08.2023 17:11 Jak prawidłowo się ważyć? Stosuj się do tych 6 zasad, a wynik będzie nieprzekłamany

Kontrolowanie wagi ciała powinno być takim samym nawykiem jak mycie zębów. Regularnie ważenie pomaga nie tylko w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale też jest konieczne w zapobieganiu chorobom przewlekłym. Waga i skład ciała są wskaźnikami umożliwiającymi ocenę ogólnego stanu zdrowia. Dziś tłumaczymy, jak prawidłowo się ważyć, by wynik był prawdziwy. O opinię poprosiliśmy eksperta.  

uderzenie gorąca
23.07.2023 09:01 Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie

Fale gorąca i poty są nie tylko objawami menopauzy. Co więcej, nie dotyczą tylko kobiet. Okazuje się, że uderzenia gorąca to także problem ludzi młodych, w tym również i mężczyzn. Co jest przyczyną? 

badanie poziomu cukru
04.07.2023 15:09 Wykrywanie cukrzycy. Lekarz wytłumaczył, na czym polega i jak nie przegapić rozwoju choroby

Glukoza jest głównym źródłem energetycznym komórek. Ma słodki smak i znajduje się m.in. w owocach. Sprawdzanie poziomu glukozy to podstawowe badanie, umożliwiające wykrycie cukrzycy, zaliczanej do grupy chorób cywilizacyjnych. Na czym polega to badanie? Jakie są wskazania, by je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości i diabetolog. 

bezdech senny u kobiet
19.05.2023 10:17 Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność

Obturacyjny bezdech senny lub po prostu bezdech senny to schorzenie utrudniające spokojny sen. Ta pozornie nieszkodliwa dolegliwość miewa jednak poważne konsekwencje i w skrajnych przypadkach może spowodować śmierć. Jakie są objawy bezdechu sennego? Jak go rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A 

otyła osoba
18.05.2023 10:32 Na czym polega farmakologiczne i chirurgiczne leczenie otyłości? Dieta to nie wszystko

Ruch i dieta nie zawsze wystarczą, by wyleczyć otyłość. Mimo iż są nieodzowne, to ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie. Gdy wartość BMI jest niepokojąco wysoka, wtedy konieczne bywa leczenie otyłości za pomocą zabiegów chirurgicznych i farmakologii. Na czym polegają te metody? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly.

figura
17.03.2023 08:23 Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli

Otyłość jest chorobą metaboliczną, związaną z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. To poważny stan, który może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań zdrowotnych. Nadwaga to krok od otyłości i sygnał alarmujący, że czas rozpocząć walkę z nadmiarem kilogramów. Jak odróżnić nadwagę od otyłości? 

otyłość
16.08.2022 15:11 Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna, stanowiąca globalny problem zdrowotny XXI wieku! Kiedy mówimy o otyłości, a kiedy o nadwadze? Jakie są przyczyny otyłości? Do czego może doprowadzić otyłość? Jak wygląda leczenie i profilaktyka otyłości? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.Co to jest otyłość?Otyłość jest chorobą metaboliczną, związaną z nadmiernym gromadzeniem się energii. Energia, która nie jest zużyta w danym momencie, zostaje gromadzona w tkance tłuszczowej, która może odkładać się w każdym miejscu naszego ciała. Otyłość jest chorobą nie ustępującą, samoistnie, więc musimy zacząć ją leczyć, aby wrócić do prawidłowej masy ciała, czyli zdrowia. Jakie są przyczyny otyłości? Najczęściej przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii, czyli albo za dużo spożywamy, albo za mało jej zużywamy. Przyczyny mogą być też inne, m.in. choroby, bądź spożywane leki, które w konsekwencji zwiększają łaknienie.Jakie choroby może powodować otyłość?Sama otyłość już jest chorobą, natomiast najczęściej mówimy o chorobach metabolicznych, które współistnieją z otyłością. Należą do nich m.in. stan przedcukrzycowy, cukrzyca, nadciśnienie, dyslipidemia (podwyższony poziom cholesterolu) oraz powiększony obwód talii. Z otyłością powiązanych jest wiele innych chorób, które pozornie nie są z nią kojarzone, m.in. niepłodność, choroba zwyrodnieniowa stawów, a nawet nowotwory. Według badań ryzyko rozwoju nowotworów u osób otyłych może być nawet 5 do 10 razy wyższe niż u osób zdrowych, o prawidłowej masie ciała. U mężczyzn jest to nowotwór jelita grubego, prostaty czy płuc, a u kobiet nowotwór piersi; endometrium bądź wiele innych.Czym różni się nadwaga od otyłości?Nadwaga to krok przed otyłością. Zdefiniowana jest według pewnych klasyfikacji. Jedną z nich jest tzw. współczynnik BMI, czyli stosunek masy ciała do wzrostu. Masę ciała (w kilogramach) dzielimy przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wynik BMI powyżej 25 oznacza \ nadwagę. Jeśli chodzi o otyłość, wyróżniamy trzy stopnie. BMI powyżej 40 oznacza otyłość 3 stopnia i jest to tak zwana skrajna otyłość, zagrażająca życiu. Inną klasyfikacją jest pomiar obwodu talii, podany w centymetrach. U kobiet prawidłowy obwód talii nie powinien przekraczać 80 centymetrów. Wymiary w przedziale 80 – 88 cm oznaczają nadwagę, a powyżej 88 cm wskazują na otyłość. U mężczyzn prawidłowy obwód talii nie powinien przekraczać 94 centymetrów. Wymiary w przedziale 94 – 102 cm oznaczają nadwagę, a powyżej 102 cm świadczą o otyłości. Jakie są rodzaje otyłości? Wyróżniamy otyłość typu jabłka (brzuszna) oraz otyłość typu gruszki (pośladkowo – udowa). Nie zawsze pomiar talii będzie więc odpowiednim miernikiem otyłości. Przy otyłości typu gruszki powinniśmy zmierzyć obwód bioder. Groźniejsza dla zdrowia jest otyłość brzuszna, ponieważ dochodzi wtedy do stłuszczenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej, m.in. wątroby i trzustki.Jak leczyć otyłość?Otyłość leczymy kompleksowo. Najważniejsze jest to, aby rozpoznać, co było pierwszym czynnikiem sprzyjającym gromadzeniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej i odnaleźć odpowiednią metodę terapii. Nie ma pojedynczego, dobrego sposobu ani leku. Bardzo ważne jest odżywianie się, czyli dobrze zbilansowana dieta. Istotną rolę odgrywa także regularna aktywność fizyczna (co najmniej 4 –5 razy w tygodniu). Nie muszą być to wizyty na siłowni, ale np. szybki chód, nordic walking czy jazda na rowerze. Trzeba również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętajmy, że im mniej pijemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na zatrzymywanie wody w organizmie. Jest to mechanizm obronny organizmu, który, aby zapobiec odwodnieniu, zaczyna gromadzić zapasy wody. Im większa masa ciała, tym więcej płynów musimy przyjmować. Uważa się, że na każdy kilogram powinniśmy pić średnio 30 mililitrów wody. Przykładowo, przy wadze 50 kg dzienna dawka wody to 1,5 litra. Natomiast przy wadze 100 kilogramów, będą to już 3 litry. Do zmiany stylu życia możemy włączyć leczenie farmakologiczne, a przy skrajnej otyłości leczenie zabiegowe. Stosowane są takie metody jak wprowadzenie balonu do żołądka lub chirurgiczne zmniejszenie żołądka. Pacjenci ze skrajną otyłością po operacji potrafią chudnąć po 20, 30, a nawet 50 nadmiarowych kilogramów. Często dochodzi także do całkowitego cofnięcia się rozpoznanej u nich wcześniej cukrzycy. Przy leczeniu otyłości bardzo ważną rolę odgrywa terapia behawioralna, czyli pomoc psychologa, terapeuty lub psychiatry. Niektórzy pacjenci zajadają stres i ja jako lekarz często sięgam po leki pomagające poprawić nastrój. Stosuję leki z tzw. grupy SSRI, czyli leków, które podnoszą poziom serotoniny, tak zwanego hormonu szczęścia. Przy jego braku, najczęściej dochodzi do spożycia pewnych produktów bogatych w tryptofan. Jest to aminokwas, potrzebny do produkcji serotoniny w organizmie. Produkty, zawierające dużą ilość tryptofanu to m.in. ser żółty, banany, czekolada i orzechy. Jeśli pacjent mówi mi, że podjada jakieś produkty z tej grupy, podejrzewam, że może mieć niedobór serotoniny. Należy podkreślić, że każdy stres może prowadzić do różnych zaburzeń. Mój doktorat mówi o tym, że zaburzenia czynności przewodu pokarmowego związane są z brakiem serotoniny. Mamy dwa mózgi, jeden w głowie, a drugi w brzuchu i trzeba leczyć je oba.Z Joanną Kamińską rozmawiała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. Jest absolwentką wydziału wojskowo – lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doświadczenie w leczeniu otyłości i specjalizację z chorób wewnętrznych uzyskała pracując w Klinice Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a następnie poszerzyła swoją wiedzę przez zrobienie specjalizacji z diabetologii. Ukończyła podyplomowe studia Medycyna Estetyczna dla lekarzy. Jest współautorem książek: „Dieta i żywienie kliniczne” i „Dietetyka kliniczna” oraz publikacji w czasopismach medycznych o tematyce hiperalimentacji, nadwagi i otyłości, dyspepsji oraz chorób przewodu pokarmowego. Prowadziła również działalność dydaktyczną szkoląc młodą kadrę dietetyków w Zakładzie Żywienia Klinicznego. W swojej pracy doktorskiej starała się wyjaśnić problem zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego w chorobie psychosomatycznej jaką jest dyspepsja, na którą cierpi prawie 70% społeczeństwa. Poszerzając swoje zdolności menedżerskie ukończyła studia podyplomowe na prestiżowym Clark University, USA zdobywając tytuł Master of Public Administration in Health Systems.

  • 1
  • 2