Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tak pracujesz na ból kolan. To nie zawsze wina urazów!
canva

Tak pracujesz na ból kolan. To nie zawsze wina urazów!

6 września 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Najczęściej ból kolana wynika z urazu. Jednak przyczyna tego rodzaju dolegliwości może być o wiele bardziej prozaiczna. Niemniej w obydwu przypadkach objawów nie należy bagatelizować. Co sprawia, że odczuwamy ból kolana? Które urazy go powodują i jaki styl życia źle wpływa na kondycję kolan?

Ból kolana nie musi wynikać z urazów i zwyrodnień

Przyczyną kłopotów z funkcjonowaniem narządów ruchu bywa m.in. otyłość. Im większa masa ciała, tym stawy są silniej naciskane. Powoduje to przeciążenia, dotyczące w głównej mierze stawu kolanowego . To kolana dźwigają ciężar ciała, więc gdy są przeciążone odczuwamy to wyraźnie – wiele osób otyłych skarży się właśnie na ból kolan i dolegliwości stawu biodrowego. Przeciążony staw kolanowy z czasem traci swoją funkcję. Dlatego wiele otyłych osób nie jest w stanie zgiąć kolana lub w pełni go wyprostować.

Narażone na urazy są również kolana, którym brakuje ruchu – w tym przypadku przyczyną jest siedzący tryb życia. Jeśli staw kolanowy nie może poruszać się w pełnym zakresie tj. od zgięcia do maksymalnego wyprostu, z czasem zacznie boleć. Kolano potrzebuje przysiadów, kucania i różnych form siadów na podłodze. By uchronić je warto w ciągu dnia:

• zejść z krzesła i usiąść na podłodze,
• rozciągać mięśnie,
• truchtać w miejscu,
• wykonywać pajacyki,
• truchtać z przeplatanką stóp,
• truchtać z uderzeniami pięt w pośladek.

Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów?
Zwyrodnienie stawów kolanowych – przyczyny, objawy, leczenie gonartrozy

Ból kolana to skutek źle dobranego obuwia

Noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia powoduje, że rozkład sił w stopie jest nienaturalny i jest przyczyną np. bólu kolan i bólu kręgosłupa. Najbardziej szkodliwe dla stóp i kolan są:

• wysokie obcasy,
• cienkie szpilki,
• baletki,
• japonki,
• koturny,
• pantofelki z wąskim noskiem,

Szkodliwe jest nie tylko noszenie wymienionych wyżej rodzajów butów, ale też butów niedopasowanych do stopy. Następstwem tego może być nie tylko ból kolan, ale też modzele, wrastanie paznokci i paluch koślawy.

Jak zwalczyć ból kolan, którego nie spowodował uraz?

Sposobem leczenia bezurazowego bólu kolan są ćwiczenia wzmacniające mięśnie i więzadła w okolicach stawu kolanowego. Dzięki nim zwiększa się jego stabilność i zyskuje lepszą ochronę przed przeciążeniem. Nie są to jednak ćwiczenia dla osób odczuwających silny ból. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ścięgna i więzadła przy rzepce kolanowe poprawiają odporność kolana. Lecz by przyniosły efekt, należy wykonywać również wtedy, gdy bólu nie ma. Co więcej, trzeba wykonywać je także regularnie.

Ćwiczenia na ból kolan:

1. unoszenie nóg w wyproście – podczas wykonywania ćwiczenia należy położyć się na plecach i podeprzeć na łokciach. Jedną z nóg uginamy w kolanie i opieramy stopę o ziemię. Drugą nogę należy wyprostować. Wyprostowaną nogę unosimy do momentu, aż stopa
2. ćwiczenia przy ścianie – podczas ćwiczenia stań przy ścianie, tak by odległość była na wyciągnięcie ręki. Lewą stopę wysuń do przodu, prawą do tyłu i oprzyj ręce o ścianę. Stop powinna przylegać do podłoża i wtedy wyprostu prawą nogę. Ugnij lewe kolano -  powinno wtedy znaleźć się nad kostką. Ćwiczenie wykonaj przez 30 sekund – na każdą ze stron.

Czym są kolana szpotawe?
Urazowe uszkodzenie stawu kolanowego
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko