Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!
Shutterstock

Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!

13 października 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Badanie piersi umożliwia wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu. Co najmniej raz w miesiącu każda kobieta powinna samodzielnie badać swoje piersi. Po 30. roku życia przynajmniej raz w roku należy wykonać USG piersi, a kobiety po 45. oku życia mammografię co 2 lata. Na czym polegają te badania? Jaki wygląd piersi uznaje się za sygnał alarmujący, by wykonać badanie piersi?

Mammografia czy USG piersi?

Mammografia zalecana jest dla kobiet między 35. a 40. rokiem życia z nieco większą ilością tkanki tłuszczowej. Umożliwia wykrycie nawet niewielkich, milimetrowych zmiany i ustalenie wyglądu guza – w porównaniu z innymi badaniami dobrze uwidacznia mineralne złogi wapnia. Mammografia ma problem z odróżnieniem guzków, litych zmian od zmian zawierających płyn np. torbieli. I tu z kolei lepiej sprawdza się USG, wychwytujące te różnice o wiele lepiej. Ultrasonografia umożliwia wykrycie zmian, których średnica ma mniej nawet niż 1 cm.

Projekt bez nazwy - 2023-10-13T201001.801.png

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?
Lara Gessler skończyła karmić piersią. Ma wątpliwości. Wiesz, jak długo karmiła?

Na czym polega elastografia?

Jest to innowacyjna metoda obrazowania narządów i tkanek. To cyfrowe badanie palpacyjne, uwzględniające, że choroba powoduje zmianę twardości narządu i tkanki. Ocena sztywności umożliwia dokładne zbadanie i piersi i wykrycie zmian chorobowych, w szczególności powodowanych przez nowotwór. Dwa podstawowe rodzaje elastografii to rezonans magnetyczny i USG.

Jeśli rak piersi zostanie wcześnie wykryty, można go skutecznie leczyć. Należy jednak dodać, że program badań przesiewowych, który finansuje NFZ, zawierających badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w przedziale wiekowym 50-69.

Kiedy wykonać badanie piersi?

Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca, by kobiety po 30. roku życia poddawały się badaniu USG kontrolnie przynajmniej raz w roku.

Wskazaniem do wykonania mammografii są:

  • wiek powyżej 45. roku życia,
  • obecność zmian w sutkach np. wyciek z brodawki, wciągnięcie skóry lub brodawki,
  • ból piersi,
  • rozpoczęcie i trwająca kilka lat terapia hormonalna.

Wskazaniem do wykonania USG piersi są:

  • ból piersi,
  • rak sutka występujący w rodzinie
  • ciąża,
  • obecność zmian podczas samodzielnego badania piersi,
  • wyciek z brodawki sutkowej,
  • korzystanie z terapii hormonalnej w trakcie menopauzy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zmiana w wyglądzie piersi,
  • zmiana w wyglądzie sutków,
  • zaczerwienienie skóry,
  • owrzodzenie skóry,
  • przebarwienie skóry,
  • podejrzenie torbieli mlecznej lub ropnia.

Wczesnymi objawami raka piersi są:

  • obrzęk, zgrubienie lub guzek piersi,
  • powiększone węzły chłonne,
  • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
  • owrzodzenia brodawki sutkowej,
  • zmiana kształtu brodawki sutkowej.

Jak przeprowadzić samobadanie?

Samobadanie powinno być wykonywane co miesiąc, między 6. a 9. dniem cyklu, najlepiej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki. W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym – tego samego dnia każdego miesiąca. Prawidłowe przeprowadzenie samobadania uwzględnia trzy etapy: obserwację, badanie palpacyjne w pozycji stojącej oraz badanie palpacyjne w pozycji leżącej.

Samobadanie rozpocznij od obserwacji. Stojąc przed lustrem, oceń kształt piersi i wygląd skóry. Bądź czujna na nietypowe asymetrie, wszelkie zgrubienia, wklęśnięcia, czy zaczerwienienia. Obserwację wykonuj w dwóch pozycjach – najpierw z rękami na biodrach, następnie z uniesionymi nad głową – tłumaczy Magdalena Kardynał, prezeska fundacji OmeaLife.

Badanie palpacyjne na stojąco można wykonać pod prysznicem lub przed lustrem. Połóż lewą rękę z tyłu głowy, a dłoń umieść na karku. Dla ułatwienia podziel pierś na 4 obszary i dokładnie zbadaj każdy z nich. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zacznij od uciskania otoczki brodawki lewej piersi. Następnie od brodawki na zewnątrz piersi wykonuj okrężne ruchy na całej powierzchni piersi. Zbadaj także dół pachowy i węzły chłonne. W analogiczny sposób zbadaj prawą pierś.

W przypadku badania palpacyjnego w pozycji leżącej – połóż się, podkładając pod prawy bark ręcznik zwinięty w rulon i umieść lewą rękę za głową. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zacznij od uciskania otoczki brodawki lewej piersi. Następnie od brodawki na zewnątrz piersi wykonuj okrężne ruchy na całej powierzchni piersi. Zbadaj także dół pachowy i węzły chłonne. W analogiczny sposób zbadaj prawą pierś – opisuje Elżbieta Kozik, prezeska zarządu stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Jeśli coś Cię zaniepokoi, niezwłocznie zgłoś się do chirurga onkologicznego (konieczne skierowanie), onkologa, ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Ruszyła akcja „Przymierz się do samobadania”

W ramach kampanii „Wylecz Raka Piersi HER2+” ruszyła akcja „Przymierz się do samobadania”. , której partnerem jest marka odzieżowa H&M. Przez cały październik w przymierzalniach damskich i dziecięcych we wszystkich sklepach stacjonarnych w Polsce, na lustrach widoczne są naklejki z kodem QR, który po zeskanowaniu przenosi na stronę kampanii. Znajdziesz tam więcej materiałów edukacyjnych o samobadaniu piersi. W tym wideo.

Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!
Mama dwójki dzieci pokonała raka piersi. Ta historia daje nadzieję innym kobietom
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko