Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.10.2023 17:12

Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!

ból brzucha
canva

Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek.  Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy. 

 

Dlaczego chorujemy na raka trzonu macicy?

Na raka trzonu macicy chorują głównie kobiety po menopauzie, lecz 25% przypadków stanowią kobiety jeszcze przed nią. Rozwój nowotworu stymuluje długotrwałe pobudzanie endometrium przez estrogeny – w szczególności, gdy jednocześnie występuje niedobór progestagenów. Czynnikami ryzyka rozwoju raka macicy są także:

  • otyłość w wieku 50-59 lat,
  • niepłodność,
  • brak potomstwa,
  • wczesna pierwsza miesiączka i późna ostatnia miesiączka,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • obciążenia rodzinne,
  • zespół Lyncha.

Liczba zachorowań na raka trzonu macicy w Polsce wzrasta: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, jak wygląda sytuacja w raku trzonu macicy w Polsce, byłam wstrząśnięta. Liczba chorych wzrasta i zgodnie z prognozami ekspertów będzie rosła w kolejnych latach, system leczenia sprawiał wrażenie zupełnie rozproszonego, a do tego pacjentki nie miały możliwości łatwego dostępu do źródeł rzetelnej wiedzy o swojej chorobie”. - powiedziała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.

Fundacja OnkoCafe realizuje m.in. warsztaty dla pacjentek z rakiem trzonu macicy, podczas których uczestniczki mogą uzyskać informacje dotyczące leczenia systemowego i chirurgicznego. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-13T165233.830.png

Rak trzonu macicy powoduje upławy

Występowanie ropnych upławów, krwawień i plamień u kobiety przez menopauzą, może być objawem nowotworu. U starszych kobiet sygnałem alarmowym mogą być z kolei krwawienia 6 miesięcy do kilku lat od ustąpienia miesiączki. Krwawienie bywa także objawem patologicznego rozrostu endometrium i nie zawsze jest symptomem nowotworu.

Gdy nowotwór znajdzie się w zaawansowanym stadium, kobieta zaczyna odczuwać bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Pojawiają się także krwiste upławy. Kobiety mogą wówczas odczuwać również uczucie pełności w miednicy.

Należy jednak wspomnieć, że charakterystycznych objawów choroby na wczesnym jej etapie jest bardzo mało, lecz występują często. 

Chirurgia – podstawowy sposób leczenia raka trzonu macicy

„Wczesny rak endometrium to I i II stopień zaawansowania. Te pacjentki do nas trafiają najczęściej. Leczenie opieramy na rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i europejskich, które powstały już 3 lata temu. Wszystkie rekomendacje mówią, że standardem w leczeniu raka trzonu macicy wczesnego, jest wycięcie macicy z przydatkami, czyli z jajnikami i jajowodami. (…) Standardem aktualnie na świecie jest tak zwana chirurgia minimalnie inwazyjna, czyli będzie to laparoskopia albo robotyka, która jest szczególnie użyteczna dla pacjentek otyłych”. - powiedziała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.

Oprócz metody chirurgicznej chorych leczy się chemioterapią, połączeniem chemioterapii i hormonoterapią. Pomocna może okazać się także immunoterapia, lecz w Polsce na razie nie jest dostępna. 

Jak rozpoznać chorobę?

Ważnym etapem diagnostycznym jest pobranie materiału z jamy macicy. Następnie poddaje się go do oceny przez histopatologa. Równie ważna jest diagnostyka obrazowa, zanim jeszcze rozpocznie się leczenie – dzięki niej można ustalić, czy choroba jest ograniczona do macicy czy już rozsiana. Pomocne może okazać się także zastosowanie diagnostyki molekularnej, jeszcze zanim zacznie się leczenie.

Polecane