Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nowotwór Piersi

Nowotwór Piersi

Monika Olejnik, nowotwór piersi
13.05.2024 09:29 Monika Olejnik ma raka. Jej wpis ze szpitala chwyta za serce

Monika Olejnik, dziennikarka TVN 24 poinformowała, że choruje na nowotwór. "W jednym z prawie słonecznych miesięcy 2024 r. usłyszałam diagnozę — nowotwór piersi" - napisała w mediach społecznościowych. Olejnik zdradziła też, jak obecnie się czuje. Zaapelowała do internautów, by dbali o swoje zdrowie i regularnie się badali. “Mam świadomość, że miliony ludzi na świecie przeżywają większe problemy, ale bardzo was proszę, kochani, badajcie się i nie poddawajcie się po badaniach” - podkreśliła.

Chora kobieta leży na szpitalnym łóżku
13.03.2024 12:11 To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Sprzyja mu wczesny wiek pierwszej miesiączki, predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse przeżycia. Jak go rozpoznać i jak wykonać samobadanie piersi krok po kroku?Z tego tekstu dowiesz się, ile kobiet choruje na raka piersi, jak wygląda jego diagnostyka i jak zminimalizować ryzyko choroby.

Piersi dotyk
13.10.2023 22:50 Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!

Badanie piersi umożliwia wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu. Co najmniej raz w miesiącu każda kobieta powinna samodzielnie badać swoje piersi. Po 30. roku życia przynajmniej raz w roku należy wykonać USG piersi, a kobiety po 45. oku życia mammografię co 2 lata. Na czym polegają te badania? Jaki wygląd piersi uznaje się za sygnał alarmujący, by wykonać badanie piersi?

Jagna Kaczanowska "Rak i dziewczyna"
06.10.2023 16:21 Mama dwójki dzieci pokonała raka piersi. Ta historia daje nadzieję innym kobietom

Nie widmo śmierci i łysa głowa, wymioty po chemii (dziś już się nie wymotuje), ale czas przez rozpoczęciem leczenia – to w raku najgorsze – wspomina Jagna Kaczanowska, która zachorowała na nowotwór piersi.W poruszającej książce „Rak i dziewczyna" Jagna, dziennikarka i mama dzieli się swoim doświadczeniem życia z chorobą i daje innym kobietom nadzieję. Dla portalu Pacjenci.pl wraca do chwil, gdy zachorowała na nowotwór piersi:„Znajduję guzek w piersi na początku 2021 roku. Co to? Jest twarde i z całą pewnością wcześniej tego nie było. Umawiam się czym prędzej na usg, prywatnie – czym prędzej, czyli za jakieś dwa tygodnie. Przez ten czas nie panikuję, wcale, bo mój ginekolog twierdzi, że to jakiś stan zapalny. Oczywiście, że to stan zapalny – przecież, że nie rak! Pochodzę z długowiecznej rodziny. Przez ponad 15 lat byłam wegetarianką, od wielu lat uprawiam sport, mam swojego konia. Żyję zdrowo. Nie mam raka, no skąd!Niestety, lekarka, która robi mi usg, nie jest tego pewna. Podejrzanie długo trzyma głowicę w jednym miejscu. Potem sprawdza węzły chłonne: pod pachami, nadobojczykowe, pod żuchwą. Czysto. Poważnym głosem mówi, że powinnam wyrobić kartę DILO i zgłosić się do Narodowego Instytutu Onkologii. Zaczynam się bać. Mimo to – mam wrażenie, że to nie może być prawda. Przecież nie może mi się to stać, mam małe dzieci, własną firmę, ja… ja nie mogę mieć raka!