Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?
Rak trzustki rozwija się szybko. Jest to agresywny nowotwór, rozprzestrzeniający się do węzłów chłonnych i wątroby. Choć trzustka znajduje się za żołądkiem, to jej nowotwór widoczny jest również w oczach. Jak więc mogą wyglądać oczy osoby chorującej na ten nowotwór?
Żółtaczka to też pierwszy objaw raka trzustki
Charakterystycznymi objawami nowotworu trzustki są np. brak łaknienia, osłabienie, utrata masy ciała czy ból w jamie brzusznej. Jednak jednym z pierwszych jego symptomów bywa żółtaczka , o czym wielu z nas nie wie. Jak wynika z danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, wczesnym symptomem raka trzustki bywa zażółcenie skóry lub oczu – przeważnie jest niewielkie.
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Pancreatic Cancer Action Network, żółtaczka powoduje gromadzenie się bilirubiny, czyli produkowanego przez wątrobę składnika żółci. Gromadzenie się bilirubiny bywa też objawem raka trzustki – przyczyną jest zblokowanie przez guz przewodu żółciowego, który łączy wątrobę i trzustkę.
Gdy poziom bilirubiny się podwyższa, nie tylko oczy zyskują żółtawy odcień, ale również i skóra, która może wtedy swędzieć. Mocz staje się ciemny lub jasny, a stolce – gliniaste.
Stan oczu zdradza wiele innych chorób
Zmiany w obrębie narządu wzroku pojawiają się także z powodu nadciśnienia tętniczego. Przeważnie obejmują dno oka – nazywa się to retinopatią nadciśnieniową. Obserwacja dna oka przez okulistę umożliwia mu określenie, jak bardzo zaawansowane jest nadciśnienie tętnicze. Retinopatia nadciśnieniowa powoduje zwężenie i twardnienie tętniczek – powoduje to objawy ucisku tętniczo-żylnego .
Po stanie oczu można poznać też cukrzycę. Z powodu retinopatii cukrzycowej dochodzi do upośledzenia mikrokrążenia siatkówki. Z tego powodu dochodzi do wielu nieprawidłowości na dnie oka. Niepokojącym objawem, który również może zauważyć okulista, jest poszerzenie drobnych naczyń siatkówki – jest to mikrotętniak.
Po białkach oczu można poznać także, że niedomaga wątroba. Zażółcenie białek oka może świadczyć nie tylko o żółtaczce, ale i nadmiernym rozpadzie czerwonych krwinek lub wirusowym zapaleniu wątroby, uszkodzeniu polekowym lub poalkoholowym.
Objawy ze strony narządu wzroku mogą powodować również zaburzenia czynności tarczycy – mowa tu zarówno o niedoczynności, jak i nadczynności. Przykładem tego jest choroba Gravesa-Basedowa, schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Chorego boli wówczas gałka oczna i może skarżyć się na jej suchość. Z badania okulistycznego wynika również, że gałka oczna ma ograniczoną ruchomość.
Jak rozpoznać symptomy raka trzustki?
W Polsce rak trzustki rozpoznawany jest co roku u 4 tys. osób. Większość z nich niestety umiera. Choroba bywa wyzwaniem diagnostycznym, ponieważ często nie daje objawów we wczesnej fazie rozwoju.
Oprócz żółtaczki charakterystycznymi symptomami choroby może być też stałe zmęczenie, gorączka i utrata apetytu. Pojawić się mogą też biegunki, zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Chorzy odczuwać mogą też ból w górnej części brzucha i pleców.