Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic!
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 18.10.2023 09:05

Lek na odchudzanie, stosowany przez Adele, skuteczniejszy niż popularny Ozempic!

Adele odchudzanie
Fred Duval/Shutterstock.com

Tym lekiem odchudzali się Elon Musk i Adele. Miał, tak, jak ozempic być lekiem dla chorych na cukrzycę. Objawem „ubocznym”, także w przypadku tego leku okazała się utrata wagi pacjentów. Odchudzający się nim tracą nawet 24 procent masy ciała! – pokazują najnowsze badania naukowców ogłoszone na konferencji ObesityWeek 2023.

Okazało się, że pacjenci przyjmujący raz w tygodniu zastrzyk tyrzepatidu stracili nawet do 24 procent masy ciała w ciągu 84 tygodni. Wyniki z konferencji podał portal GeekWeek.Interia.pl

Lek dla osób z cukrzycą na odchudzanie

Tirzepatyd, to kolejny analog GLP-1, który okazał się skuteczny w leczeniu cukrzycy i otyłości. Te leki to przełom w leczeniu cukrzycy. Okazało się, że i w leczeniu otyłości.  
Trizepatyd działa tak, jak popularny nie tylko w Polsce semaglutyd, którego ostatnio brakowało w aptekach w Europie, w tym w Polsce, a nawet głośno było o hurtowych ilościach podrobionego, który trafił na rynek. 

Analogi GLP-1 poprawiają profil lipidowy u osób z cukrzycą typu 2. I ułatwiają chudnięcie. Oczywiście stosowane powinny być równolegle z dietą i większą aktywnością fizyczną, niezależnie od tego, czy ktoś ma cukrzycę, czy nie, a jedynie się przy pomocy tego leku odchudza. 
Analogi GLP-1 to m.in. popularny w Posce semaglutyd, czyli substancja czynna znajdująca się w takich lekach dostępnych w Polsce, jak Ozempic, Rybelysus, Wegovy. 
Wskazaniem do zastosowania wspomnianych leków to towarzyszące otyłości przynajmniej jedno z poniższych problemów zdrowotnych:

  • cukrzyca typu 2,
  • stan przedcukrzycowy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dyslipidemia,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • przebyty zawał serca,
  • udar mózgu lub schorzenia naczyń krwionośnych. Tirzepatyd to kolejny analog GLP-1, który zarejestrowano w leczeniu cukrzycy już rok temu. 
Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi Czym się różni insulinooporność od cukrzycy? Jedno prowadzi do drugiego

Tirzepatyd - odchudza skuteczniej niż ozempic?

- Tirzepatyd w badaniach spowodował zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej na większym poziomie niż inne leki przeciwcukrzycowe, w tym także semaglutyd czy insuliny. Nie wywołuje on niedocukrzenia, chyba że jest stosowany w skojarzeniu z innymi preparatami przeciwcukrzycowymi, które mogą wywołać ten efekt – podał polski portal mgr.farm.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) latem ubiegłego roku zarejestrowała tirzepatyd jako lek uzupełniający dietę o obniżonej kaloryczności i przy zwiększonej aktywności fizycznej u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2.   
Tirzepatyd ma zdolność obniżania poziomu cukru po posiłku, poprawia wrażliwość na insulinę i metabolizm lipidów oraz zmniejsza masę ciała. Wygląda na to, że w lekami przeciwcukrzycowymi, wykazywał najlepsze efekty u pacjentów z cukrzycą typu 2. 

Odchudzali się nim Adela i Elon Musk

Tyrzepatid jest o kilka procent skuteczniejszy, jeśli chodzi o odchudzanie, niż popularny Ozempic, którym odchudzali się m.in. Adele i Elon Musk. 
W badaniu wzięło udział prawie 600 osób ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością. Osoby stosujące tirzepadyt zredukowały masę ciała średnio o 18,4 procent.  A te przyjmujące placebo utyły (o 2,5 procent). 
- Tirzepatid może stanowić bezpieczną i wysoce skuteczną alternatywę dla operacji u niektórych osób z ciężką otyłością - stwierdził w komunikacie prasowym Thomas Wadden, główny autor badania.
Objawy uboczne, jakie wywoływał u badanych, to najczęściej: nudności, biegunka, zaparcia oraz wymioty. Czyli podobne do tych, jakie daje semaglutyd.
Źródło: Gemini.pl, Geekweek.interia.pl, Termedia.pl
 

Polecane