Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dziś rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Rak trzustki zaczyna się nietypowo. Uwaga na te objawy!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.10.2023 14:38

Dziś rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Rak trzustki zaczyna się nietypowo. Uwaga na te objawy!

rak trzustki
canva

9 lat temu zmarła Anna Przybylska, młoda i zdolna aktorka, którą widzowie pokochali za charakterność i poczucie humoru. Miała 36 lat, osierociła trójkę dzieci. Przyczyną śmierci był rak trzustki. Pierwszymi objawami choroby był ból w plecach, który lekarz początkowo potraktowali wyłącznie jako łagodną zmianę. Jakie były pierwsze symptomy choroby? Jak rozpoznać raka trzustki? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

5 października 2014 zmarła Anna Przybylska

Anna Przybylska była jedną z najpopularniejszych aktorek. W chwili śmierci miała 36 lat i osierociła trójkę dzieci. Agnieszka Kubera, siostra Anny Przybylskiej, wspomniała, że pierwsze objawy choroby pojawił się znacznie wcześniej. Zanim zdiagnozowano u niej raka trzustki, aktorka znacznie straciła na wadzę. Niepokoił ją również ból w plecach, z powodu którego zdecydowała się przebadać. Lekarze początkowo uznali to za łagodną zmianę, lecz po leczeniu operacyjnym objawy się pogorszyły. Aktorka miała również epizody depresyjne.

Rak trzustki jest podstępną chorobą. Co roku umiera z tego powodu ponad 5 tys. osób. Nowotwór przebiega bezobjawowo. Jedynie ok. 10,8 proc pacjentów ma szansę na 5-letnie przeżycie w momencie postawienia diagnozy. Pierwsze objawy choroby wielu chorych niestety bagatelizuje lub odbiera jako symptomy innych schorzeń czy chwilowe osłabienie.

Projekt bez nazwy - 2023-10-05T143611.111.png

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków

Jakie są wczesne objawy raka trzustki?

Rak trzustki jest 4. z najbardziej śmiertelnych nowotworów w krajach zachodnich. Pierwsze objawy choroby są niespecyficzne i dlatego łatwo pomylić je z mniej poważnymi schorzeniami.

Do wczesnych objawów raka trzustki zalicza się między innymi: osłabienie, brak łaknienia, niestrawność, nudności, biegunki, nagłe wystąpienie cukrzycy, obniżony nastrój, stany depresyjne oraz promieniujące bóle w okolicy lędźwiowej”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska – Domańska.

Około 70% pacjentów z rakiem trzustki ma objawy depresji. Ok. 50% chorych ma objawy lękowe. Depresja jest jednym z symptomów nowotworu, o którym wciąż mówi się mało. Prawie połowa chorych ma objawy depresyjne długo przed zdiagnozowaniem raka – podwyższa się u nich także poziom apatii i silniej odczuwają ból. Można zauważyć, że jakość ich życia pogarsza się niemal we wszystkich sferach.

U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska

Ból pleców – wczesny objaw raka trzustki, o którym wielu nie wie

Ten rodzaj bólu często samym chorym kojarzy się ze schorzeniem kręgosłupa: „Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki, są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

Polecane