Wyjazdy do sanatorium wiążą się ze sporymi kosztami, mimo że część przecież pokrywa NFZ. Jednak do obowiązków Narodowego Funduszu Zdrowia nie należy pokrycie cen wyżywienia, wybranych zabiegów, a także transportu do ośrodka uzdrowiskowego.Ci, którzy planują wybrać się w najbliższym czasie do sanatorium, mogą nieco odetchnąć z ulgą, gdyż ceny już niebawem zmaleją. Nowy cennik czeka na pacjentów już od października.
Wyjazd do sanatorium ma na celu podreperowanie zdrowia, a czas, jaki tam spędzamy, jest bardzo istotny w przypadku wielu schorzeń. Jest to również okazja do odpoczynku i regeneracji – nie tylko ciała, ale i ducha.Nie każdy jednak lub wyjeżdżać samotnie, nie każdy łatwo nawiązuje nowe znajomości. Często jest tak, że najlepiej czujemy się w towarzystwie najbliższej nam osoby – męża lub żony. Czy można zrobić coś, by wyjechać do sanatorium razem?
Kuracjusze mogą za darmo skorzystać z pobytu w sanatorium, a pewne choroby kwalifikują do bezpłatnego pobytu w placówce. ZUS wysyła pacjentów na darmową rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym. Rehabilitacja chorób układu krążenia zalecana jest szczególnie osobom po zawałach serca, ale też operacjach kardiochirurgicznych czy chorób takich jak niewydolność serca, czy nadciśnienie tętnicze. Z których placówek sanatoryjnych można skorzystać i jakie koszty pokrywa ZUS?
Czasem zdarza się tak, iż potencjalnemu kuracjuszowi czy kuracjuszce nie pasuje termin upragnionego wyjazdu do sanatorium. Co w sytuacji, gdy nie mogą w konkretnym dniu wyjechać? Czy trzeba pożegnać się z leczeniem uzdrowiskowym? Okazuje się, że nie. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki, by móc zmienić termin wyjazdu do uzdrowiska. Co trzeba zrobić?
Wybierasz się do sanatorium? Musisz liczyć się z wyższymi cenami za pobyt, niż wcześniej. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi medyczne, od maja kuracjusze będą musieli samodzielnie pokryć część kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, jak zmienią się ceny.Podwyżka cen w sanatoriach od 1 maja wiąże się z rozpoczęciem sezonu letniego. Warto podkreślić, że zmiana jest tymczasowa, a ceny do niższych stawek wrócą od 1 października. Jak zmienią się ceny w sanatoriach od maja?
Polacy chętnie jeżdżą do sanatorium. Mają ulubione “miejscówki” - jedni wolą Ciechocinek, inni ośrodki nad Bałtykiem. Wszyscy kuracjusze czekali na zmiany, które miały wejść w tym roku - chodzi o wybór uzdrowiska i daty turnusu. Jednak wszystko się skomplikowało. W styczniu 2024 roku miała wejść w życie reforma lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie na seniorów miały czekać spore zmiany w wyjazdach. Zapowiadana przez polityków reforma miała dać kuracjuszom m.in. możliwość wyboru, gdzie i kiedy planują odpoczynek i leczenie w sanatorium.Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, 15 października Ministerstwo Zdrowia wycofało wniosek o wpisanie projektu nowelizacji przepisów do wykazu prac rządu. Z kolei obecne kierownictwo resortu nie planuje za szybko wznowić prace nad ustawą. Co to oznacza dla kuracjuszy?