Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.04.2024 09:56

Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki

Sanatorium, kuracjusze
Fot. East News/ Zofia Bazak

Wybierasz się do sanatorium? Musisz liczyć się z wyższymi cenami za pobyt, niż wcześniej. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi medyczne, od maja kuracjusze będą musieli samodzielnie pokryć część kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, jak zmienią się ceny.

Podwyżka cen w sanatoriach od 1 maja wiąże się z rozpoczęciem sezonu letniego. Warto podkreślić, że zmiana jest tymczasowa, a ceny do niższych stawek wrócą od 1 października. Jak zmienią się ceny w sanatoriach od maja?

Pacjenci darmowo korzystają z zabiegów w sanatoriach, lecz muszą dopłacić za zakwaterowanie

W ramach NFZ  seniorzy skorzystają co prawda za darmo z zabiegów leczniczych, lecz muszą pokryć samodzielnie część kosztów. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wysokość dopłaty do zakwaterowania i wyżywienia w uzdrowiskach, określona jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 

Określa również, że dopłata zależna jest od standardu pokoju,  którym przebywa pacjent, ale również sezonu rozliczeniowego.  Oczywiście skierowany do placówki pacjent, nie wybiera rodzaju pokoju ani też sezonu, natomiast miejsce w pokoju przydzielone jest w skierowaniu lekarskim.

7850.jpg
Fot. Freepic
Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów Polekowe uszkodzenie wątroby może nie dawać wyraźnych objawów. Jak je rozpoznać i leczyć?

Tak zmienią się ceny w sanatoriach od 1 maja

Jak się okazuje, podwyżki cen, w sanatoriach, które wejdą w życie od 1 maja, związane są z rozpoczęciem letniego sezonu. Najdroższa opcja dostępna w placówkach to pokój jednoosobowy. W przypadku pokoju jednoosobowego z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym za pobyt trzeba będzie zapłacić 40,9 zł za dobę, z kolei cena pobytu w pokoju jednoosobowym w studiu wynosi 37,4 zł, natomiast pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego to wydatek rzędu 33,2 zł za dobę.

Gdzie jest najtaniej?  Kuracjusze najmniej zapłacą za pobyt w pokoju wieloosobowym. Od 1 maja cena za pobyt będzie wynosić 14,9 zł za łóżko z węzłem higieniczno-sanitarnym, 13,6 zł za łózko w studiu wieloosobowym oraz 11,9 zł za łóżko w pokoju bez węzła higieniczno-sanitarnego.

Zmiany cen są przejściowe

Co ważne, zmiana jest przejściowa, a ceny wrócą do niższych stawek 1 października 2024 r. Jesienią 2024 r. pokój jednoosobowy będzie kosztować między 24,9 zł a 32,6 zł, z kolei dwuosobowy od 14,2 zł do 19,5 zł, natomiast miejsce w pokoju wieloosobowym wyniesie 10,6-12,5 zł. Dodajmy, że pacjent pokrywa sam koszt za dojazd do sanatorium, ale również częściowo za wyżywienie oraz zakwaterowanie podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego, zabiegi przyrodolecznicze oraz rehabilitacyjne, które niezwiązane są z chorobą podstawową.

Wszystko oo bólach głowy w tym podcaście Pacjenci.pl:

W swoich regulaminach placówki sanatoryjne mogą ustalać dodatkowe opłaty, m.in. za wymianę ręcznika czy pościeli. Za pobyt w sanatorium w ogóle nie płacą: dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, natomiast jeśli uczą się dalej, do ukończenia 26 lat oraz  dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu. Tutaj nie ma ograniczenia wieku oraz dzieci uprawnione do renty rodzinnej.

Czytaj też:

Nie wybierzesz ani sanatorium, ani daty turnusu. Wielkie rozczarowanie kuracjuszy

Bezpłatne sanatorium bez NFZ? Jest na to sposób

„Nie tego się spodziewałam". Anna była w sanatorium w Ciechocinku

 

Polecane