Nieprzyjemne uczucie wilgoci na policzku, plama na poduszce, a do tego lepkość w ustach. W przypadku wielu osób tak wygląda każdy poranek. I często przyczyna jest błaha, a ślinienie przez sen jest tylko pewną niedogodnością. Jednak organizm nie robi nic bez powodu. Takie nocne ślinienie może też być jednym z pierwszych objawów pewnych zaburzeń zdrowotnych. Kiedy to całkowicie normalne, a kiedy powinno zaniepokoić?
Australijscy naukowcy zbadali wpływ zmian klimatu na oddychanie podczas snu. Badacze z Flinders University przyjrzeli się mieszkańcom 29 krajów i wyciągnęli niepokojące wnioski. Wpływ globalnego ocieplenia na bezdech senny najmocniej odczują Europejczycy.Do 2100 roku liczba pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym może się podwoić z powodu rosnących temperatur spowodowanych globalnym ociepleniem Najbardziej narażeni na skutki cieplejszych nocy są Europejczycy, zwłaszcza ci bez dostępu do klimatyzacji Bezdech senny pogarsza zdrowie i obniża produktywność, co może kosztować gospodarki nawet 98 miliardów dolarów w analizowanych krajach Naukowcy apelują o pilne działania klimatyczne, ostrzegając, że rzeczywista skala problemu może być jeszcze większa niż pokazują dane
Jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – co jednak, gdy zostaje zakłócona? Nocne wybudzenia to problem, z którym zmaga się mnóstwo Polaków. Część ma trudności z ponownym zaśnięciem. Z czego wynikają częste wybudzenia w nocy i czy można im zaradzić? Zostańcie z nami.
Sen jest niezbędny dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ilość i jakość snu przekładają się na funkcjonowanie niemal wszystkich układów w ludzkim organizmie. Niewystarczająca ilość snu wpływa negatywnie m.in. na układ sercowo-naczyniowy, funkcje poznawcze i odporność. Konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze.
Twaróg to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Podczas zakupów bardzo często ląduje w Twoim koszyku, a nawet nie wiesz, że jest tak cenny. Zawiera kazeinę, białko, które podkręca spalanie tłuszczu i chroni mięśnie, zatem jest nieoceniony dla osób na diecie.A gdy pożywną kanapkę z twarogiem zjesz na kolację, będzie Ci się lepiej spało. Zaskoczony? Jeśli wciąż uważasz, że to pospolity produkt, spróbuj odkryć go na nowy – warto.
Wiele osób obawia się, że w ich materacu zagnieżdżą się robaki. Oczywiście może się tak zdarzyć, więc zdecydowanie warto dowiedzieć się, jak temu zapobiegać. Wbrew pozorom nie wystarczy wyłącznie higiena i częste sprzątanie. Skąd biorą się robaki w materacach i jak temu zaradzić? Odpowiadamy.
Dbanie o dobry sen jest ważne dla wielu z nas. Zdarza się nam wcześniej kłaść spać, wietrzymy pokój przed snem, wybieramy piżamę z naturalnych materiałów – często podobnie jak pościel. Ale co, jeśli budzimy się rano, a materiały są mokre, choć nie powinno się tak stać? Lepiej tego nie bagatelizować, bo to może być zły znak.
Budzisz się wielokrotnie w ciągu nocy? A może czujesz się niewyspany i zmęczony, mimo iż wydaje ci się, że spałeś całą noc? Twoim problemem mogą być obturacyjne bezdechy podczas snu. To zaburzenie, które niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.Czym dokładnie są te bezdechy? Z czego wynikają i czy można je leczyć? A przede wszystkim – co robić, by nie dopuścić do ich rozwoju, wyjaśnia nam laryngolog, prof. dr hab. med. Antoni Krzeski.
Zjawiska nadprzyrodzone to od zawsze temat kontrowersyjny. Są osoby, które twierdzą, że ich doświadczają – widzą duchy, a nawet z nimi rozmawiają. Nauka ma wyjaśnienie tego stanu. I to niejedno.
Gdy za oknem coraz zimniej, a w domach jeszcze na całego sezon grzewczy się nie rozkręcił, narzekamy na chłód. Otulamy się ciepłymi swetrami, a na nogi wciągamy grube skarpetki. Nawet do snu. Jak się okazuje, to bardzo zdrowy odruch. Nowe badania wykazują, że spanie w skarpetkach zapewnia nie tylko ciepło w nogi, ale w ogóle poprawia jakość snu. Warto zapoznać się z wnioskami naukowców na ten temat.
Problemy z zasypianiem bywają naprawdę irytujące. Zwłaszcza kładąc się spać po ciężkim dniu i mając świadomość tego, że kolejnego czka wczesna pobudka. Okazuje się, że istnieje sposób, który pomoże zasnąć w dosłownie kilka minut. Dla swoich odbiorców w mediach społecznościowych zaprezentował go znany w sieci lekarz.
Czasem wystarczy wprowadzić do naszego życia kilka prostych rzeczy, by poprawić naszą pamięć i stymulować mózg. Neurobiolodzy podkreślają, że zdrowie mózgu jest często pomijanym aspektem naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jak zaznaczają, jego ochrona może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji. Neurobiolog i trenerka zdrowia psychicznego Rachelle Summers podzieliła się w mediach społecznościowych zdrowymi nawykami, do których wszystkich zachęca. Jednym z nich jest zdrowy sen.