Ta choroba zakaźna zbiera śmiertelne żniwo od wielu lat. Teraz powróciła, a swój wzrost zapadalności w naszym kraju zaliczyła po pandemii COVID-19 i po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak chronić się przed gruźlicą? Odpowiadamy.
Stany Zjednoczone mają nowego prezydenta. Kontrowersyjny polityk rozpoczął swoją kadencję od podjęcia decyzji, która wpłynie nie tylko na losy USA. Prawdopodobnie już za rok WHO straci państwo członkowskie, które pokrywa ok. ¼ budżetu organizacji.Stany Zjednoczone są jednym z członków-założycieli Światowej Organizacji Zdrowia, która powstała w 1948 roku. Pomysł wycofania kraju z WHO nie jest nowy. Trump podjął tę decyzję już w 2020 r., jednak jego następca – Joe Biden, cofnął ją w 2021.
Chorych na gruźlicę przybywa – tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W ubiegłym roku mieliśmy najwyższą liczbę zachorowań od 20 lat. Gruźlicę wykryto u ponad 8 mln osób, a 1,25 mln zmarło z jej powodu.Na podstawie tych danych gruźlicę uznano za najczęstszą przyczynę śmierci z powodu chorób zakaźnych na świecie. "Fakt, iż gruźlica nadal zabija i zakaża tak wielu ludzi, jest skandalem, podczas gdy mamy narzędzia, aby jej zapobiegać, wykrywać ją i leczyć" – stwierdził szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Jak podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press, Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że w 2023 roku u ponad 8 milionów osób zdiagnozowano gruźlicę. 1,25 miliona osób zmarło z jej powodu. Zdaniem WHO gruźlica jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonów związanych z chorobami zakaźnymi.Według raportu WHO, gruźlica wyprzedziła COVID-19. Co więcej, liczba zgonów nią spowodowana jest też prawie dwukrotnie większa od liczby osób, które zmarły na HIV w 2023 roku.
WHO przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii Północnej, Brazylii oraz USA. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie podróbek może prowadzić do nieefektywnego leczenia, ale również wystąpienia działań niepożądanych. Na te informacje zareagował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który zdecydował o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce leków Ozempic.
WHO zaktualizowało listę antybiotykoopornych bakterii, przez które rocznie umiera prawie 5 mln ludzi na całym świecie. Zdaniem organizacji konieczne są globalne działania mające na celu uświadomienie społeczeństwu, jakie znaczenie mają antybiotyki oraz praca nad nowymi lekami, aby zapobiegać szerzeniu się oporności drobnoustrojów.