Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.07.2024 15:37

Uwaga na fałszywy Ozempic. WHO ostrzega przed podróbkami popularnego leku

WHO, Ozempic
Fot. East News/ Rex Features

WHO przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, ale też Irlandii Północnej, Brazylii oraz USA. 

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie podróbek może prowadzić do nieefektywnego leczenia, ale również wystąpienia działań niepożądanych. Na te informacje zareagował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który zdecydował o zakazie wprowadzenia do obrotu w Polsce leków Ozempic.

WHO wydała alert

Światowa Organizacja Zdrowia wydała alert w związku z trzema podrobionymi partiami Ozempicu, o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno. To lek stosowany przez cukrzyków do zmniejszania poziomu cukru we krwi. Sfałszowane partie wykryte zostały w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, USA oraz Brazylii. Dostały się one na rynek w ramach  “regulowanego łańcucha dostaw”. Z kolei forma Novo Nordisk, czyli producent leku, potwierdziła, że nie odpowiada za ich wytworzenie.

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed partiami leku o numerach LP6F832 i MP5E511 oraz lekami oznaczonymi numerem partii NAR0074 i numerem seryjnym 430834149057. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podkreślił, że część z nich znajdowała się w obrocie w Polsce. 

Uwaga na fałszywy Ozempic
Fot. East News/ Rex Features
Nie żyje gwiazda filmu o Lechu Wałęsie. Maria Rosaria Omaggio miała 67 lat Takie będą emerytury seniorów w lipcu. Terminy wypłat mogą zaskoczyć

GIF wycofał sfałszowane partie z obrotu

W tym przypadku mowa o lekach z serii MP5E511 z terminem ważności do lipca 2025 roku, które wykryto już na początku listopada ubiegłego roku. Wtedy GIF podjął decyzję o tym, by wycofać ich z obrotu na terenie całego kraju, publikując ostrzeżenie  w ich sprawie.

Warto dodać, że pozostałe dwie partie, przed którymi ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, czyli LP6F832 i NAR0074 nie zostały potwierdzone na polskim rynku, w związku z czym nie było konieczności podejmowania dodatkowych działań.

WHO zaleca zaprzestanie ich używania

Z kolei w przypadku wykrycia podrobionych leków WHO zaleca po prostu zaprzestania ich używania. Wszystko przez to, że ich stosowanie może prowadzić do leczenia, które będzie nieefektywne.

Jak się okazuje, te środki zawierają nieodpowiednie dawki substancji czynnej. Mogą być też skażone nieznanymi oraz szkodliwymi substancjami. W związku z tym, że Ozempic podawany jest podskórnie, partie, które są fałszywe, mogą stanowić dość poważne ryzyko dla życia oraz zdrowia.

 

Pacjentom zaleca się sprawdzanie numerów partii

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że pracownicy służby zdrowia powinni zgłaszać krajowym organom podejrzenia wykrycia nieoryginalnych leków. Jednocześnie sugeruje też kontakt z władzami w razie zaobserwowania niespotykanych działań niepożądanych oraz braku skuteczności leku.

Z kolei pacjentom WHO zaleca, by koniecznie sprawdzali numery partii oraz numery seryjne swoich leków, upewnili się też, że ich etykiety są dobrze przyklejone oraz nie ma na nich błędów. O tym, że mamy do czynienia z podrobionym lekiem świadczyć może również niestandardowy wygląd penów do iniekcji leku.

Czytaj też:

Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył

Włosy wypadają po Ozempicu jak po chemii? Niepokojące relacje pacjentów

Wiadomo, jak Ozempic zmienia smak. Kolejny skutek uboczny popularnego leku