Trump zdecydował: USA opuszcza WHO. Jakie będą skutki?
Stany Zjednoczone mają nowego prezydenta. Kontrowersyjny polityk rozpoczął swoją kadencję od podjęcia decyzji, która wpłynie nie tylko na losy USA. Prawdopodobnie już za rok WHO straci państwo członkowskie, które pokrywa ok. ¼ budżetu organizacji.
Stany Zjednoczone są jednym z członków-założycieli Światowej Organizacji Zdrowia, która powstała w 1948 roku. Pomysł wycofania kraju z WHO nie jest nowy. Trump podjął tę decyzję już w 2020 r., jednak jego następca – Joe Biden, cofnął ją w 2021.
Uzasadnienie odłączenia USA od WHO
Dla Donalda Trumpa finanse są ważnym, ale nie jedynym powodem rezygnacji z członkostwa w WHO. Według nowego prezydenta Stanów organizacja niewłaściwie zarządzała pandemią COVID-19 oraz innymi kryzysami zdrowotnymi. Polityk wskazuje na konieczność przeprowadzenia pilnych reform w organizacji. W swoim komunikacie stwierdził też, że zasady jej finansowania są niesprawiedliwe i faworyzują Chiny.
Zmarł po 2 tygodniach od zakażenia się ptasią grypą. Niepokojące wieści z Chin Grozi nam następna pandemia. Oto choroby z niebezpiecznym potencjałemJest odpowiedź WHO
Na stronie internetowej WHO już wczoraj pojawił się komunikat w tej sprawie. Agencja wyraża żal z powodu decyzji prezydenta stanów i wciąż liczy na możliwość prowadzenia konstruktywnego dialogu. Podkreśla też olbrzymi wkład USA w sukcesy, jakie wspólnie udało się dotychczas osiągnąć.
"Przez ponad siedem dekad WHO i USA uratowały niezliczone życia i chroniły Amerykanów i wszystkich ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia. Razem zakończyliśmy ospę prawdziwą i razem doprowadziliśmy polio na skraj eradykacji. Amerykańskie instytucje przyczyniły się do członkostwa w WHO i skorzystały z niego".
Jakie konsekwencje poniesie WHO?
Dla agencji ONZ odpowiedzialnej za kwestie zdrowotne odłączenie się USA oznacza przede wszystkim olbrzymie straty finansowe. Składka członkowska Stanów Zjednoczonych pokrywa ok. ćwierć budżetu organizacji, a nierzadko Amerykanie wpłacali więcej. W ostatnich latach były to kwoty w przedziale 163-816 mln dolarów.
Niezwykle dotkliwe skutki będą dotyczyły funkcjonowania organizacji w zakresie jej głównych celów. Utrata ważnego członka utrudni szybkie i skuteczne reagowanie na wybuchy epidemii i inne sytuacje kryzysowe na całym świecie.
Negatywne skutki dla USA
Na negatywne skutki odejścia z organizacji USA zwracają uwagę eksperci na całym świecie. Szczególnie ważny wydaje się głos dr-a Toma Friedena, byłego kierownika amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom:
„Światowa Organizacja Zdrowia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Stanów Zjednoczonych i całego świata. Jest to jedyna organizacja, która umożliwia śledzenie śmiertelnych zagrożeń dla zdrowia w każdym kraju na świecie. Jest to jedyna organizacja, która zapewnia miejsce dla krajów na całym świecie, nawet jeśli się nienawidzą lub są rywalami politycznymi, aby myśleć o sposobie walki z naszymi wspólnymi wrogami, takimi jak wirusy i bakterie, nowotwory, choroby serca. Słabsza Światowa Organizacja Zdrowia oznacza mniej bezpieczne Stany Zjednoczone Ameryki. Odchodząc z WHO, porzucamy nasz interes w utrzymaniu Amerykę bezpieczną i zdrową”.
Istotnym ciosem dla USA będzie prawdopodobnie utrata dostępu do globalnej sieci dystrybucji farmaceutyków. Z jednej strony mówimy o dostępie do szczepionek, np. przeciw grypie. Z drugiej zaś o rynkach zbytu dla leków i urządzeń medycznych produkowanych w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj także:
NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzej