Dla wielu osób kawa to obowiązkowe rozpoczęcie poranka. Często bez śniadania, bez szklanki wody, na pusty żołądek. Czy taki rytuał może powodować problemy zdrowotne?
Gałka muszkatołowa to przyprawa, która od wieków fascynuje intensywnym smakiem i aromatem. Nadaje potrawom ciepły, orzechowy posmak, zarówno tym w wersji wytrawnej, jak i na słodko.Ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, choć – tu uwaga – w nadmiarze może być halucynogenna. Jedną z przypisywanych jej właściwości jest pozytywny wpływ na libido. Może okazać się również korzystna dla osób z chorobami serca lub wysokim poziomem cukru we krwi.
Lekarka Poonam Desai publikuje w mediach społecznościowych pod pseudonimem "DoctorandDancer". Jej nagrania cieszą się ogromną popularnością. W jednym z nich zdradziła, że picie kawy o tej porze jest niedopuszczalne. Z pewnością ten błąd popełnia wielu Polaków. Coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy tryb życia. To nie tylko gwarancja lepszego samopoczucia, ale też recepta na dłuższe życie, gdyż zdrowe nawyki zapobiegają wielu chorobom. Nie warto więc zwlekać i jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia, by żyć lepiej.
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. To już taki rytuał – chwila skupienia nad gorącym napojem i czujemy, jak wzbiera w nas energia do działania. Co więcej, kawa jest nie tylko pyszna, ale ma wiele właściwości prozdrowotnych – od dawna już nie napiętnuje się jej, jako niezdrowej używki.Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to kawy samej w sobie. Wiele zmienia bowiem to, w jaki sposób i z jakimi dodatkami ją pijemy. To one warunkują końcowy efekt, który kawa może przynieść naszemu organizmowi. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Kawa, chociaż jest używką, może być zdrowa. Lekarze i dietetycy coraz częściej doceniają jej liczne zalety. Ten napój nie tylko dodaje energii, ale również zwiększa koncentrację i zmniejsza ryzyko niektórych chorób, a jeśli dodamy do niego szczyptę kurkumy, zmieni się w prawdziwy eliksir zdrowia.
Wielu z nas marzy o spokojnym urlopie bez chorób i nieszczęśliwych wypadków. Okazuje się jednak, że możemy sobie zaszkodzić jeszcze przed dotarciem do miejsca docelowego. Stewardesa ostrzega, by nie pić tego w samolocie. Jak się okazuje, bezpieczeństwo w samolocie to nie tylko pasy bezpieczeństwa i zaznajomienie się z instrukcją ewakuacji, ale też zrezygnowanie z serwowanego w samolocie napoju. Może zawierać groźne bakterie i doszczętnie zniszczyć nam wakacje.
Kawa w saszetkach podbiła serca Polaków. Wystarczy wsypać ją do szklanki, zalać wrzątkiem, a po chwili można cieszyć się pysznym napojem. Niestety badania przeprowadzone przez Öko-Test wskazują, że razem z niektórymi kawami kupionymi w popularnych dyskontach, połykamy pestycydy.
Wstrząsające odkrycie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrolerzy sprawdzili skład i jakość kaw i herbat dostępnych w polskich sklepach. W kawach i herbatach wykryto m.in. plastik, cement i ptasie pióra, a to dopiero początek nieprawidłowości.Co może zaskoczyć w składzie ulubionej herbaty lub kawy? okazuje się, że wiele. Wyniki kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) nie pozostawiają złudzeń. "Ponad połowa skontrolowanych sklepów oferowała kawy i herbaty o niewłaściwej jakości” – czytamy w raporcie z kontroli.
Polacy kawę kochają - mało kto wyobraża sobie dzień bez filiżanki kawy. Jest to zdrowy napój, który mogą pić także osoby z nadciśnieniem (choć tutaj kluczowy jest umiar). Wiedzieliście, że dodając do kawy dwa bardzo zdrowe dodatki (i pasujące!) można zmienić kawę w prozdrowotny napój, który niszczy komórki rakowe i przyspiesza metabolizm, a więc pomaga schudnąć?
Wiele kobiet nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ale co jeśli jesteśmy w ciąży? Czy możemy pić ten aromatyczny napój tak jak przed zajściem w ciążę? Krąży na ten temat wiele mitów. Oto jasna odpowiedź.Ciąża to nie choroba, jednak warto zadbać w tym czasie o zdrowie swoje i zdrowie dziecka. Spożywanie niektórych produktów może zaszkodzić, więc warto wiedzieć, czego warto unikać. A jak to jest w przypadku najpopularniejszego gorącego napoju? Czy kawa jest bezpieczna w ciąży? Sprawdźmy.
Ile kawy dziś wypiłeś? Jedną, dwie filiżanki? Jeśli masz ochotę na więcej, to bez obaw. Eksperci ustalili, ile tego aromatycznego napoju możemy spożywać każdego dnia i to bez negatywnych konsekwencji.Warto podkreślić, że kawa to nie tylko używka, którą pijemy, by się "obudzić", nabrać energii, zmobilizować do działania. Zawiera w sobie wiele wartościowych składników odżywczych, a jej picie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.
Kawa jest przez Polaków pita chętnie - rano, po południu, kiedy nachodzi nas senność. Sama w sobie nie jest szkodliwa, mogą ją także pić pacjenci z nadciśnieniem, choć tutaj warunkiem jest zachowanie umiaru. Mało kto wie, że dodając jeden dodatek, bardzo pasujący, możemy zmienić kawę w prozdrowotny napój, który niszczy komórki rakowe.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy. Niektórzy decydują się na jej rodzaj, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Choć rozwiązanie to często pozwala zaoszczędzić czas, a także pieniądze, nie powinno się z niego korzystać. Sprawdź, jakiej kawy lepiej unikać.
Są ludzie, którzy obwiniają poranne wypicie kawy za popołudniowe "zjazdy" i tacy, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez małej czarnej. Ba, są też osoby, które pierwszą kawę piją w łóżku! I która z nich ma rację? Kiedy pić kawę, by działa najdłużej i szkodziła najmniej?– Każdy inaczej reaguje na kofeinę – powiedziała w rozmowie z dziennikiem The New York Times Marilyn Cornelis, badaczka kofeiny z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.Są jednak pewne zasady, dzięki którym kawa może działać dłużej. Chodzi o to, ile czasu dzieli pierwszą filiżankę od momentu otwarcia oczu i oto, jak zbyt wczesne wypicie kawy wpływa na nasze hormony. Chcecie wiedzieć więcej? Zostańcie z nami.
Kawę pijemy po to, żeby się pobudzić, dostać zastrzyk energii i poprawić koncentrację. Co jednak, jeśli po wypiciu kawy jesteśmy senni? Czy ma to związek z jakimiś chorobami? A może powód jest zupełnie banalny? Sprawdźcie.
Utarło się, że kawa szkodzi żołądkowi i jelitom. Badania naukowe dowodzą jednak, że nie jest to prawda, a wręcz przeciwnie – kawa może wspierać pracę jelit i być dobra dla osób z refluksem. Wszystko w myśl reguły 3P.To mit, że kawa wywołuje wrzody żołądka albo refluks. Prawdą jest natomiast, że może pomóc na te schorzenia i warto stosować ją ochronnie. Picie kawy w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, poprawia samopoczucie i wspiera odporność. Nie muszą rezygnować z niej osoby chore na refluks.
Dodaj to do kawy, a wzmocnisz swoje serce i układ nerwowy. O czym mowa? O mleku, a właściwie o napoju, migdałowym - jest zdrowszą alternatywą dla mleka krowiego, pomaga m. in. obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz nie powoduje problemów z trawieniem. Warto także wzbogacić kawę o przyprawy, które nie dość, ze komponują się z nią świetnie, to jeszcze są bardzo zdrowe.
Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.
Wielu z nas sięga po kawę tuż po przebudzeniu. Mimo iż jej smak jest absolutnie wyjątkowy a działanie, gdy pije się ją w normie, przyjemne, to jednak ma sporo minusów. Dla wszystkich którzy chcieliby spróbować zamienić ją na coś innego, lecz o podobnych właściwościach, mamy kilka alternatyw.
Kto powiedział, że kawa nie jest napojem rozgrzewającym? Jednak staje się nim dopiero, gdy dodamy do niej przyprawę, którą tradycyjnie stosuje się do ciast takich jak mazurek, keks czy piernik. Okazuje się, że świetnie łączy się także z kawą. I wtedy powstaje kawa zimowa. Składnik ten ma równie właściwości prozdrowotne.
Czarna czy biała? A jeśli z mlekiem, to tym od krowy, czy kozy? A może z roślinnym? Jeśli chodzi o napoje, których zadaniem jest godnie zastąpić prawdziwe mleko, tych jest całe mnóstwo. A które z nich jest najzdrowsze? Dziś przyjrzymy się "mleku” owsianemu. Jak wypada kawa z jego dodatkiem?
Przedstawiamy 4 największe mity dietetyczne, które wciąż krążą w informacyjnym obiegu, jednak nie należy w nie wierzyć. Czas odrzucić błędne przekonania na temat niektórych produktów spożywczych!
Polscy naukowcy wskazali czynniki działające odmładzająco na nasze organizmy, a także te, które w największym stopniu przyspieszają procesy starzenia się. Współautorka badania, dr hab. Ewelina Pośpiech zaznaczyła, że dużą rolę odgrywa nasz styl życia i podkreśliła, że nigdy nie jest za późno na zmiany.
Czy picie kawy może działać odchudzająco? Postanowili to sprawdzić naukowcy z USA. Zwrócili też uwagę na produkty dodawane do popularnego napoju. Jaką kawę najlepiej pić i jakich dodatków unikać, aby zredukować masę ciała?
Kawa dodaje energii i pobudza. Dietetycy nierzadko traktują ją niemal jak lekarstwo. Jednak czy którąś z kaw możemy uznać za zdrowszą? Rozpuszczalna czy sypana – obydwie powstają z przecież z ziaren tego samego kawowca, lecz wydają się być dwoma różnymi napojami. Dietetyk kliniczny udzielił jasnej odpowiedzi! O opinię poprosiliśmy również psychodietetyczkę.